Mycelium 2: Led pod kůží – recenze

Bazárek knih

Bazárek knih

Vilma Kadlečková
Mycelium 2
Argo 2013

Kniha začíná přesně tam, kde ta minulá (Jantarové oči) skončila, což bývá vždycky dobře.
Lucas Hildebrandt dokázal i díky pomoci jedné z Lodí dostat Fomalhowana Aš~šáda na Zemi. Odhalil tak další ze svých schopností a dotkl se mysli Sdíleného vědomí. Vykonavatel, mocný gleewarin, je stále poháněn svým úkolem, který se spíše mění v posedlost, zabít Fomalhiwana, který je díky svým schopnostem považován církevními představiteli za kacíře. Össeanka Kamëlë, gleewarinka v pozemské vyhnanství, se snaží uniknout témuž Vykonavateli a stále více se zaplétá do plánů spřádaných představiteli Církve.

led pod kuzi E4q 181322Aš~šád, jehož psychotronické schopnosti jsou prozatím pozemšťanům utajeny, možná začíná rozehrávat svoji hru se Zemí. Dvojice gleewarinů pro změnu rozehrává hru o jeho život. Hru, která vygraduje ve střetnutí, které lidem v přímém přenosu ukáže to, co před nimi Össeané pečlivě tajili. A toto střetnutí dá knize impulz, který nakopne příběh kupředu. Do té doby velmi civilní vyprávění získá další rozměr a znovu ukáže, jak má autorka svůj příběh pevně v rukou, jak je vše provázané se vším.

Velký prostor dostávají události, které byly dosud skryté v minulosti. Čtenář má tak další příležitosti poznat, jak Lucase formovalo „vzdělávání“, jež mu poskytoval jeho otec, i jeho zážitky z planety Össe, které nejsou úplně příjemné. Stejně tak se poodkrývají vzpomínky Kamëlë, jež dostává v příběhu stále více prostoru a nutno podotknout, že je to jenom dobře. Stává se tak velmi důležitou postavou.

Autorka pak po kapkách dávkuje povědomí o vlivu, který Össeané mohou na Zemi získat, nebo ho už mají. Poodhaluje zákulisní rozbroje v Össeanské Církvi a rozvíjí další a další vrstvy svého příběhu. A vždy, když se zdá, že vyprávění začíná usedat, přijde další zajímavá situace nebo rovnou zvrat, něco, co nechá zase o kousek nabobtnat tohle úžasné universum.
Jednotlivé postavy pak většinou projdou nějakou krizí nebo katarzí. Snad žádná z nich nestagnuje a vyvíjí se. Pravda, pro některé z nich je ta katarze dost fatální. Hybnou silou, i když trochu v pozadí se stává Aš~šád, jehož přítomnost na planetě ovlivňuje všechny zúčastněné, ať už o tom ví nebo ne.

Závěr knihy pak přinese čtenáři několik menších odhalení, ale zároveň nadnese otázku, která se bytostně týká přímo Lucase Hildebrandta. A pro její rozluštění si čtenář musí počkat minimálně na další knihu. Takže uvidíme, jestli Pád do temnot opravdu sežehne všechno, co bylo.

Hodnocení: 90%

Vydáno: 2013, Argo

Počet stran: 332
Jazyk vydání: český
Autor obálky: Tomáš Kučerovský
Vazba knihy: měkká / brožovaná
ISBN: 978-80-257-1008-1

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..