Mise na planetě – recenze

Bazárek knih

Bazárek knih

Michael Mammay
Laser 2021

Plukovník Butler už dávno opustil bojovou službu, má rok do důchodu a na konec své kariéry byl převelen na vojenskou školu. Přesto nebo možná právě proto byl pověřen svým dávným přátelem generálem Seratou, aby se ujal vyšetřování zmizení syna nejvyššího radního federace. Kromě pobočníka Hardyho mu byl přidělen i osobní strážce McCann. Ani o jednoho nestál, ale vyšší šarže rozhoduje, a tak oba vojáky přijme. Po pěti měsících letu strávených v kryoboxech se tak všichni ocitají v cílové oblasti.

big mise na planete QQN 460880Butler, jako vyšetřovatel, nepřekvapivě vyšetřuje, což obnáší kromě samotných výslechů i spoustu zjišťování a hovorů, díky nimž zhruba první třetina knihy příjemně ubíhá. Pomáhá i to, že Butler není žádný suchar, má něco odžito i odslouženo a ví, kdy si může dovolit ubrat ze strohého vojenského vystupování. A pak je hned o něco sympatičtější. To je ostatně největší deviza knih. Sice je to zelený mozek, ale toho chlapa prostě musíte mít rádi.

Samotné vyšetřování pak celkem nepřekvapivě neprobíhá jako na drátkách. Chybějící letová data ze dne, kdy zmizel poručík Mallot, jsou jen prvním příslovečným klackem pod nohama. Navíc, Kappa je planeta bohatá na zásoby stříbra, takže se různé mocenské a ekonomické vlivy promítají i do samotného pátrání. Vyskytne se nám tak lehce avatarská zápletka. Tady ale prý devadesát pět procent místního obyvatelstva stojí na straně pozemšťanů. Přesto válka trvá už dlouhých osmnáct let.

Michael Mammay na to jde chytře. Předhodí čtenáři sympatického hrdinu, který si dovolí sem tam nějaký hříšek, třeba pár skleniček whisky před spaním. Proti němu postaví armádní kolos se všemi jeho postupy, subordinací a lehce zkostnatělým vedením a spoustou postranních zájmů, které jsou skryté pod povrchem. Butler ale díky své letité službě dokáže velmi často odhadnout, kde se s ním nehraje úplně fér.
Mise na planetě je příjemnou military scifi, kde se čtenář po počátečním oťukávání a vyšetřování dočká i pořádné akční porce. Ani v těchto chvílích neztrácí vyprávění na zajímavosti a bojové scény knihu nakopnou do vyšších otáček.
Zhruba od strany sto sedmdesát jsem si říkal, že už vím, jak to dopadne a co nakonec Butler zjistí. No, ale autor to čtenáři úplně neusnadní a výsledek je mnohem zajímavější, než jsem já osobně odhadoval. Takže i z tohoto pohledu má příběh další plus.

Hodnocení: 70%

Vydáno: 2021, Laser-books (Laser)
Originální název: Planetside, 2018

Překlad: Jakub Marek
Počet stran: 344
Jazyk vydání: český
Autor obálky: Michal Kuba
Vazba knihy: měkká / brožovaná
ISBN: 978-80-242-7377-8

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..