Lovci [recenze]

Bazárek knih

Bazárek knih

František Kotleta
Epocha 2015

Praha roku 2050. Desetimilionová středoevropská metropole má svých problémů dost. Třeba s odpady, přemnoženými zmutovanými potkany nebo permanentní pouliční válkou na pomezí sunnitské a šíitské čtvrti. Co je ale horší, každý padouch v tomhle městě touží po tom, aby se stal superpadouchem. Stačí trocha genetické manipulace tady, pár kybernetických vylepšení támhle, a hlavně ego větší než ten kráter, co zůstal z východního Slovenska. Jediný, kdo se těmhle superpadouchům dokáže postavit, jsou super… vlastně ne, žádní superhrdinové tu nejsou. Jenom skupina federálních policistů z Organizace pro boj s vylepšenými teroristy. Říkají si Lovci… (anotace)

Praha roku 2050 je metropolí, v níž žije tolik lidí jako v součané České republice. Zároveň je zhmotnělou noční můrou, nejen, Tomia Okamury. Vždyť zde nemají svojí čtvrť jen Romové, ale stejné cti se dostalo dokonce i oběma hlavním proudům vyznavačů islámu. Našinec si tak může vybrat, zda navštíví bazar v té šíítské nebo sunnitské. A právě v takovém městě působí starší inspektor Petr Mlejnek, který, jak anotace napovídá, je členem Organizace pro boj s vylepšenými teroristy, zkráceně OBVT, příznačněji Lovců.

Pro inspektora a jeho kolegy to měl být další den ve službě z mnoha. Jeden z vylepšených zločinců, který se nějaký čas skrýval mimo území republiky si vybral pražskou pobočku Interkontinentální banky pro svůj další (zlo)čin. Spider, jak je vylepšený zločinec vedený v policejní databázi, neměl pro zásah Lovců představovat větší riziko. Přesto Mlejnka a jeho kolegu kryla odstřelovačská podpora a v záloze byli další příslušníci OBVT. Záhy jde Rudý mstitel, jak pro změnu nazývá vylepšený zločinec sám sebe, do akce. Cosi se ale podělá a namísto očekávaného zatýkání se rozpoutají hotová jatka. Záhy přichází starší inspektor o kolegu, podpora odstřelovače se nekoná a kvílení sirén vozů ze zálohy se ne a ne ozvat. Cosi se hodně podělalo. Mlejnek nakonec dokáže Spidera zpacifikovat, ale cena za jeho dopadení je příliš vysoká. Vzápětí přichází suspendace a podělaných „cosi“ přibývá.

lovciTak, jako jsou předchozí Kotletovy knihy, Vlci a Velké problémy v malém Vietnamu, které jsem četl bezprostředně před Lovci, svěží, přímočarou a akční fantasy, jsou Lovci svěží, ne tak přímočarou (což je dobře) akční sci-fi. S tím rozdílem, že tento text na mne působí víc propracovaněji, hutněji a obsahuje daleko víc popisnějších pasáží. Co zůstává všem knihám, se kterými jsem měl až doposud čest, podobné, je místy až brutální akce, záplava krve, hláškující hrdina a poctivá dávka sexu.

Samotná, v knize už nejspíš tisícivěžatá, Praha je pak dokonalou kulisou k takovému příběhu. V rámci jediné aglomerace nabízí nepřeberné množství scenérií, ve kterých může autor se svým hrdinou, jeho přáteli i značným počtem nepřátel, řádit jako utržený ze řetězu. Už výše zmíněné islámské čtvrti jsou toho pádným důkazem, stejně jako území ovládané romáky. Nenašel jsem zkrátka jediný zádrhel, který by tenhle akční  nářez narušoval. Pokud přijmete svět Lovců tak, jak ho jeho autor stvořil a nebudete se snažit hnidopišsky hledat nějakou chybu, kterou stejně nenajdete, užijete si tu jízdu náramně.

František Kotleta je dle mého soudu představitelem specifického žánru v rámci fantastiky, jemuž kdysi v našich luzích a hájích prošlapal cestu Jiří Kulhánek. V jeho případě použil v doslovu Martin Fajkus dokonce přídomek Mistr, ale ruku na srdce, z minulosti se nedá žít věčně a kult se musí udržovat, aby jeho plamen nepohasl. V případě Františka Kotlety tak zbývá k cestě na vrchol už jen příslovečný poslední krůček – v jedné z jeho dalších knih by se rozhodně měla objevit Alena Zárybnická.

  • Nakladatel: Epocha
  • Kód: 34118477
  • ISBN: 978-80-7425-259-4
  • Rok vydání: 2015
  • Jazyk: Čeština
  • Vazba: Brož
  • Počet stran: 304

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..