Legie 07: Mrtvá schránka – recenze

Bazárek knih

Bazárek knih

Kristýna Sněgoňová
Epocha 2022


Posádka vzdorující Kraksny je takřka opět pohromadě. Záchrannou výpravu na Stromotvrz však nepřežil dědek Vodička, a tak atmosféra není zrovna nejveselejší. Jediné, co po něm zůstalo je zmuchlaný papírek se seznamem přání. A takřka všechny jsou spojené se Zemí. Další cíl vesmírné lodi kapitána Moravce a jeho posádky je tak jasný. Jak odvysílal Giuseppe na posledním řádku předcházející knihy: „Právě se vracíme na Zemi …“ Dědkova přání však nejsou pro tuto cestu jediným důvodem. Někde na Zemi je ukrytá mrtvá schránka a v ní koordináty pro setkání s dalšími členy odboje.

LEGIE VII MRTVA SCHRANKANávrat na Zemi je pro autorku pochopitelnou příležitostí vyřádit se se spoustou narážek na naši současnost. Julius Meinl, Haló noviny a likérka Drak jsou prvními, které jsem zaregistroval, ale rozhodně ne jedinými. Svůj díl dostanou i České dráhy. Od začátku je tak příběh prokládán spoustou odlehčujících momentů, které se střídají s těmi vážnými, které Moravec prožívá v obsazené domovině. Stejně tak se odehraje spousta akčních scén, ve kterých není nouze o divoké přestřelky nebo ještě divočejší eskapády.

Svižný příběh upaluje vpřed rychlostí Kulšešské střely, s přímočarostí železničních kolejí, aniž by si na chvíli dovolil závan nudy. Občas přinese nečekaný zvrat, několik opravdu napínavých okamžiků, třeskutou akci, spousty nadhledu a v několika případech i pořádnou porci smíchu – díky za Gerasima.

Sympatickým vývojem prochází postava Amandy, kterou Vodička jaksi mimoděk připravil jako svoji nástupkyni pro pilotní křeslo Kraksny. A i když má Španělka přístup k archivu rutašských vědomostí, stále zůstává tou polodivokou bytůstkou, která dokáže ve spoustě okamžiků zaskočit kohokoli svojí přímočarostí.

Nejspíš to bylo pozemskými, vlastně slezskými a českými, reáliemi, ale tenhle příběh mě z celé Legie zatím bavil úplně nejvíc. Opravdu to byla neuvěřitelná jízda a celou knihu jsem přečetl takřka najednou. Jen jedno bych autorce vytkl. Pokaždé, když se Moravcovi a jeho partě něco podaří, přijde v další chvíli ihned průser a něco se po… kazí. Nemohli by jim v příští knize alespoň jednou vyjít dvě věci za sebou? Nejspíš asi ne.

Od invaze enlilského Společenství na planetu Zemi uplynuly dlouhé měsíce. Z uprchlíků se stali válečníci, z neznámých mimozemšťanů spojenci a z nákladní kraksny válečná loď. Vše, čím si posádka Vzdorující prošla, ale bledne před návratem na rodnou planetu. Jak ji pozměnila mimozemská okupace? Najdou na ní alespoň zbytky toho, čím lidská společnost bývala? Podaří se Moravcovi s Gerasimem získat spojení na povstalce zapojené do operace Valkýra? A splnit všechna poslední přání toho, kvůli komu se domů vrátili dřív, než by je samotné napadlo? (anoatce)

Hodnocení: 70%

Vydáno: 2022, Epocha (ČR)
Počet stran: 304
Jazyk vydání: český
Edice: Fantastická Epocha
Ilustrace/foto: Lenka Tarwari Jandová
Autor obálky: Jiří Arbe Miňovský
Vazba knihy: měkká / brožovaná
ISBN: 978-80-278-0101-5

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..