Kyborgovo jméno – recenze

Vladimír Šlechta
Straky na vrbě – 2003

Další románový výlet Vladimíra Šlechty do postapokalyptického světa po Druhé energetické válce nese název Kyborgovo jméno. Tři roky od vydání knihy Projekt berserkr tak máme šanci znovu se setkat v knize s hrdiny, kteří se již před lety proslavily na stránkách Ikarie.

kyborgovo_jmeno-180x200Začněme od Adama, tedy od obálky. Jan Patrik krásný dokonale vystihl atmosféru první, seznamovací, kapitoly samotné knihy. Trojice příslušníků Císařské armády, major Oggerd Orlosup, vyjednavač Pěnkavka Gowery a čaroděj – technolog Halgerd Hargo, zde pomáhají odrazit nájezd mořských pirátů na město Annatarchona na samém okraji civilizovaného světa, což se jim beze zbytku podaří. Ve chvíli, kdy máme za sebou tento prolog, ocitáme se spolu s hrdiny na opačné straně kontinentu, v místech, kde se kdysi nacházely dánské ostrovy.

Úkol, před kterým stojí trojice hrdinů, je zdánlivě jednoduchý. Musejí vypátrat a dopadnout doktora Griese, kterého stíhají pro dopornou sadistickou vraždu. Uprchlík se skrývá v Pustině, na území, které je pod nadvládou Císařství jen velmi symbolicky. Vybaveni barevnou fotografií z místa činu a hnáni spravedlivým hněvem nad barbarským činem, se doktoru Griesovi ocitnou záhy na stopě a dopadnou ho. Ovšem teoprve v této chvíli vstoupí do hry další důležité postavy a z celkem jednoduchého úkolu se stává drama, jež odhaluje spiknutí, které vede až do těch nejvyšších míst.

Vladimír Šlechta odvedl na této knize skvělou práci. Mnohem lépe a přesvědčivěji, než tomu bylo v Projektu berserkr, dokázal vykreslit svět a dobu, ve které se děj knihy odehrává. Naprosto věrohodně mixuje koktejl ztracených a znovu objevených technologií, které se však díky nedostatku výrobních energií musejí přizpůsobit novým pravidlům a výrobním možnostem nové doby, pověrčivosti a primitivismu lidských kmenů, které upadly zpět do doby temného feudalismu.

I když dnes uplynuly od vydání ( 2003 ) knihy další tři roky, je Kyborgovo jméno dosud tím nejlepším, co Vladimír Šlechta napsal. Pokud vás zajímá opravdu skvělá válečná sci-fi,  je tato kniha určená stoprocentně pro vás.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..