Krevní pouta IV. – Spojení krve

Bazárek knih

Bazárek knih

Tanya Huffová
Brokilon 2010

Začalo to telefonátem, jaký žádná dcera nikdy nechce obdržet – z Katedry přírodních věd Queen’s University Vicki zavolali, že její matka nečekaně zemřela. Jenže to, co začalo jako až příliš běžná osobní tragédie, se rychle změnilo v nejděsivější případ její kariéry soukromé vyšetřovatelky. Tělo Marjory Nelsonové totiž záhadně zmizelo z pohřebního ústavu. [anotace]
Vicky Nelsonová pokračuje, navzdory své oční nemoci, v práci soukromého vyšetřovatele a k ruce má, alespoň čas od času, velmi schopného pomocníka v osobě nemanželské syna Jindřicha VIII, upíra Henryho Fitzroye. Stejně tak může stále počítat i s pomocí detektiva Mika Celluciho, který po jejím boku ušel dlouhou vzdálenost na cestě od absolutní nedůvěry v nadpřirozeno až po současný stav jeho přijetí jako „běžnou“ součást svého života.

SpojeniKrve_OBALKA.aiZačátek čtvrté knihy zastihne Vicky na konci úspěšně vyřešeného případu muže, který fingoval vlastní smrt, aby mohl opustit manželku a pět (!) dětí. Na místo, aby měla Vicki radost z dobře odvedené práce, cítí se zhnusená a naštvaná za ženu, které manžel zničil nejenom život jako takový, ale svým činem jí vzal i to poslední, co jí ještě zbývalo – vzpomínky na ty hezké chvíle, které spolu prožili. A aby toho nebylo málo začíná se Mike dožadovat vyjasnění jejich vztahu. Ačkoli by si to dřív nejspíš sám nepřipustil, přestává mu stačit jejich přátelský vztah okořenění dobrým sexem a hlavně se už o Vicki dál nechce dělit s nemrtvým. Třetí účastník tohoto milostného trojúhelníku to ostatně vidí podobně, jen ze své strany pohledu.
Dříve než se může Vicki pustit do jakéhokoli řešení svých milostných problémů, zastihne jí naprosto nepřipravenou zpráva, která ve vteřině ochromí její dosavadní život. Její matka náhle zemřela. Ta krátká, v první chvíli jen stěží uvěřitelná zpráva, ihned odsouvá na vedlejší kolej vše ostatní. Vicki se tak musí vypravit do Kingstonu, aby se postarala o poslední věci své matky, včetně veřejného pohřbu. A právě tady zjistí Vicki další, jako bych jich už nebylo dost, šokující věc – tělo její matky zmizelo.

Životní zkouška, kterou autorka před Vicki postavila je tak civilní, reálná a postrádající jakoukoli stopu nadpřirozena, že z ní mrazí. Nemusíte mít tuto zkušenost osobně prožitou, aby na vás dopadla celá tíha tohoto okamžiku, aby si člověk uvědomil vše, co nestihl říci, všechny chyby, které udělal, a k jejichž napravení už nikdy nedostane příležitost. Tanya Huffová v této chvíli perfektně odhalí Vckiino nitro, všechny její naděje a pečlivě budované sebevědomí je najednou v troskách. To však netrvá příliš dlouho.
Namísto truchlení a neustále se opakujících výčitek, že ve chvíli, kdy jí nejvíce potřebovala, u své matky nebyla, má Vicki najednou jasný cíl. Najít ty, kdo jí nenechali v klidu spočinout v hrobě. Chladná zuřivost, tak by se nejspíš dala charakterizovat vlastnost, která jí momentálně ovládla, měla nyní jasný cíl a směr.

Tanya Huffová si tentokrát vystačila z nutným minimem nadpřirozena a nutno říci, že staré známé úsloví „méně je někdy více“ tady platí na sto procent. Pokud by se v příběhu nevyskytoval Henry Fitzroy, a to by asi nešlo, jednalo by se v podstatě o „reálný“ horor z prostředí lékařského výzkumu. Ale i přesto, že je Henry dál na scéně, ona reálnost dodává příběhu neskutečnou šťávu a z některých scén opravdu mrazí. Jedná se tak o dosud suverénně nejlepší díl série a vzhledem k tomu, jakým způsobem autorka v závěru posunula vztahovou (ne)rovnici mezi hlavními zúčastněnými, nechala si určitě další nápady i do dalších dílů.
Na závěr tak nezbývá než položit otázku nakladateli. Proč se dočkáme dalších dílů až v avizovaném roce 2011?

Nakladatel: Brokilon
Překlad: Pavel Musiol
Obálka: Lukáš Tuma
Redakce: Robert Pilch, Jiří Popiolek
Rok vydání: 2010
Počet stran: 336
Rozměr: 115 x 180
Provedení: paperback
Cena: 248 Kč

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..