Komarr

Bazárek knih

Bazárek knih

Lois McMaster Bujold
Talpress 2005

První tři knihy Dobrodružství Milese Vorkosigana mě stály zhruba 100 korun českých. Koupil jsem je totiž v síti prodejen Levné knihy a nečekal od nich světoborného, i když jméno autorky a i samotné nakladatelství Talpress by mělo být zárukou určité kvality. Po přečtení všech tří knih jsem musel trochu překvapeně konstatovat, že tak kvalitní scífko už jsem dlouho nečetl. Další díly už jsem tedy kupoval ve speciálce okamžitě po vydání. Další překvapení na mě čekalo opět v levných knihách v podobě osmého svazku vorkosiganského cyklu. Na vině bude nejspíš nulová propagace ze strany Talpressu, ale proč si stěžovat, když místo 299 zaplatíte jen 39 korun. 😉

Komarr – planeta, u které se nachází vstup do červí díry, jež jako jediná vede na domovský svět Milese Vorkosigana Barrayar. Planeta, která otevřela cestu invazi cetaganďanů a vysloužila si tak dlouhotrvající nenávist obyvatel Barrayaru. Planeta, která byla zpět dobyta a podrobena vládě Barrayaru. Planeta, na které probíhá dlouholetá terraformace, která je závislá na obrovském solárním zrcadle. A právě posledně jmenovaný prvek je příčinou toho, že na Komarr směřují dva císařští auditoři a jedním z nich je právě Miles Vorkosigan. Tento technologický zázrak napomáhající změně Komarru z nehostinné pustiny na planetu pozemského typu postihla nehoda v podobě srážky s nákladní vesmírnou lodí. Úkolem obou auditorů je tedy zjistit zda se jednalo o pouhou nehodu nebo záměr zbytku komarrského odboje.
komarrHned od počátku je jasné, že Miles nebude mít svůj úkol vůbec lehký ( jakoby ho někdy měl, že ). Díky svému postižení je barrayarany usazenými na Komarru považován za mutanta, který byl do úřadu Císařského auditora jmenován z pouhé protekce a rodilí komařanné ho nenávidí díky jeho původu, neboť jeho otec velel vojenské operaci, která uvrhla Komarr pod nadvládu Barrayaru. Nebyl by to ale Miles, aby si nedokázal důležité lidi z obou táborů získat na svojí stranu.
Vyšetřování, které se zpočátku nezdá být příliš složité, se však záhy komplikuje a všem zúčastněným jde méně či více o život. Další osobní komplikací pro Milese je jeho pobyt v rodině barrayarského administrátora Vorsoissona, jehož krásná žena, ve svém vztahu čím dál více nespokojená, je přesně tím typem, který Milesovi dokáže zamotat hlavu.

Kdo zná předchozí díly vorkosiganské ságy bude spokojený. Komarr se, oproti předchozímu dílu, opět částečně odehrává ve vesmíru a i samotná planeta, na které není proces terraformace ani zdaleka ukončen, je přesně tím světem, který zapadá do představy nehostinné planety každého sci-fi fanouška. Vzhledem k předchozím vážným zdravotním komplikací se ani nyní Miles nevrhá po hlavě do bojových situací. Jeho hlavní zbraní je bystrý mozek, inteligence a chladný rozum.
Lois McMaster Bujoldová v tomto románu opět dokázala, že čtivá kniha může být takřka oproštěna od násilí, i když i zde umírají lidé a odehraje se několik ozbrojených konfliktů. Vždy se ale jedná o situace, které nejsou v žádném případě pouze prvoplánovitým efektem, ale posouvají děj kupředu. Dalším velkým plusem je i to, že knihu můžete číst bez znalosti předchozích svazků. Tím, že Miles ukončil aktivní vojenskou kariéru a stal se auditorem, začíná zcela nová kapitola jeho života a tak si i noví čtenáři mohou tento příběh vychutnat, aniž by byli o cokoli ochuzeni.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..