Kiersten White: Klam lady Ginevry – recenze

Bazárek knih

Bazárek knih

Kiersten White
Mystery Press 2023

Když jsem potvrzoval nakladateli zájem o recenzní výtisk této knihy, dostalo se mi od něj zcela zásadního varování, které znělo: je to spíš holčičí čtení. Upozadil jsem tak tu svou část čtenářské duše bažící po hektolitrech krve, vyhřezlých vnitřnostech a testosteronu stříkajícího z každé stránky a pokusil se vytáhnout na světlo tu její romantičtější část.

Mladou, teprve šestnáctiletou Ginevru, budoucí manželku krále Artuše, zastihneme na počátku příběhu při cestě na Kamelot. V doprovodu tolika mužů, že je jich tolik než kolik, kdy za svůj život viděla nebo potkala, v lese, který je daleko nepřátelštější, než na jaký byla dosud zvyklá. Obojí je zvláštní vzhledem k tomu, že poslední roky trávila v klášteře a před tím na dvoře svého královského otce. Ginevra ve svých myšlenkách od počátku trousí poznámky o tom, že nemusí být tím, kým se zdá být. Jak ostatně napovídá i anotace. Tuhle záhadu pak autorka rozsekne velmi záhy. A pokud je čtenář překvapen, pak o samotném Artušovi to neplatí ani za mák.

klam ladyČtenář se nemusí bát, že by autorka vzala dávnou legendu a nenechala z ní kámen na kameni. Naopak. Do svého příběhu v pravý čas a vcelku důmyslně vplétá původní příběh. Na několika místech připomene, jak si Artuš zasloužil svoji korunu, co vedlo k jeho početí i jakou úlohu v tom sehrál Merlin. Stejně tak se v příběhu objeví všechna podstatná jména, která se váží, k již tolikrát převyprávěnému příběhu.

Samotná Ginevra byla na Kamelot poslána hlavně proto, aby chránila Artuše svojí magií před nebezpečím, které prorokoval Merlin. Ať už je ale kýmkoli a vládne jakoukoli mocí, stále je to jen šestnáctiletá dívka, jež nebyla na svou úlohu po boku mladého krále zcela připravena. Čeká ji tak mnoho srážek s realitou všedního života, na který nebyla zvyklá, které odlehčují děj a zároveň jí dělají v očích čtenáře ještě sympatičtější, což se daří i díky její bezprostřední povaze. Navíc jen těžko může zůstat chladná v přítomnosti mladého krále nebo jeho stejně mladého synovce. Kromě zatím neznámé hrozby tak musí bojovat i s vlastními city.

Autorka sice vybavila Ginevru magickou mocí, ale ta je svázaná pevnými pravidly a každé její užití něco stojí. Ginevra se tak musí rozhodovat, co si ještě může dovolit a co už ne, čímž příběh opět získává na přitažlivosti. Kiersten White také nijak netlačí na pilu ohledně vůdčích rolí svých hrdinek. Ženy a dívky jsou důležitými postavami, Ginevra to nejdůležitější, ale stále je to svět mužů, kterému svoji vůli vtiskují spíš vskrytu a nenápadně. Rozhodně si ale dokáží stát za svým, i když občas se přeci jenom stávájí kolečkem v daleko složitějším soukolí.

Už dlouho se mi nějaká kniha nečetla tak příjemně. Rozhodně stojí za to nechat se unášet příběhem a neřešit, co je jinak, co autorka pozměnila, nebo jaké dříve nevyřčené pohnutky některé postavy vedou dějem.
Samotný závěr knihy sice neřinčí stovkami mečů, ale i tak dokáže nabídnout slušnou dávku napětí, chropot umírajících, jedno trochu nečekané rozuzlení a pootevřený konec, protože Klam lady Ginevry je první knihou již dokončené trilogie. Takže doufám, že romantická část mé duše, co nevidět popatří na další část příběhu sympatické Artušovi královny.

Málem jsem zapomněl. Už jsem se totiž bál, že nebudu mít knize co vytknout, ale něco se přeci jen našlo. Navigovat koně mi totiž nepřijde jako úplně šťastné slovní spojení a místo pro souboje rytířů bych než jako hřiště nazval spíše kolbištěm. Ale to jsou jen takové detailíky nemající na kvalitu příběhu žádný vliv, kterých si normální čtenář nejspíš ani nevšimne.

Svoje hodnocení ale zakončím přeci jen pozitivně. Krok správným směrem bylo totiž ponechat knize originální obálku, která je opravdu hodně povedená. Kombinace tmavě modré a zlaté jí sluší, stejně jako lesk v očích samotné Ginevry.

Hodnocení: 90%

UKÁZKA

Série: Vzestup Kamelotu 1.
Vydáno: 2023, Mystery Press
Originální název: The Guinevere Deception, 2019
Překlad: Hana Láryšová
Počet stran: 352
Jazyk vydání: český
Ilustrace/foto: Alex Dos Diaz
Autor obálky: Lukáš Tuma
Vazba knihy: měkká / brožovaná
ISBN: 978-80-7588-433-6

1 trackback / pingback

  1. Recenze: Laurie Forest - Černá čarodějka - Henry´s SF&F web

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..