Jiří Kulhánek: Vyhlídka na věčnost – recenze

Jiří Kulhánek
Crew 2011

Zatím poslední román Jiřího Kulhánka si vzalo na starost nakladatelství Crew, co ž může být hodně příznačné. Po hodně dlouhé době je to také první kniha autora, do které jsem se pustil. Nutno podotknout, že bez nějakého většího očekávání. Přece jen předchozí Stroncium mě nijak extra neupoutalo, a navíc se zdá, že mistrovo uprázdněné místo celkem obstojně zaplnil jistý bruntálský řezník.

big vyhlidka na vecnost L7m 51734Ono zmíněné „neočekávání“ vzalo za své hned po několika prvních řádcích první kapitoly. Velmi zábavné kapitoly, kde se celkem nenásilně přenese děj od prznění krčmářovi dcery k prznění mozků zástupu zombíků, vynořivších se ze sklepa patřícího témuž krčmáři. Poměrně rozjařilé okamžiky se sexuálním podtónem se tak během chvilky promění v odpornou řezničinu. Znalce knih pana Kulhánka takový vývoj nemůže pranic překvapit. Stejně tak nepřekvapí, že se nic neděje na efekt a prvoplánově – vše má svůj důvod. Tak jo, to s tou dcerou trochu na efekt je.

Jan Sandberg není obyčejný člověk, ba ani jeho práce není obyčejná. Jak praví anotace, jeho prací je totiž být mluvčím, panem Mluvčím s velkým em. Ale co by to bylo za život zůstávat jen u jedné práce. Díky odvážnému plánu na ulovení jedné velmi vzácné trofeje, získal i další kvalifikaci. O exživých tak ví všechno. A proč se mu zjevují na prahu, vyjasní autor v několika zpětných pohledech (odborníci prý tomu říkají flashback).  A i přes lehký úsměv, který Janovi takřka neustále pohrává na rtech, nejsou ty zpětné záblesky právě příjemné. Většinou pro ty ostatní.

Od začátku do konce má autor děj knihy pevně v rukou. Všechno do sebe přesně zapadá. Naprosto skvěle dávkuje čtenáři pravidla svého příběhu i světa. Nic polopaticky nevysvětluje, nechává příběh plynout a vše potřebné vyplyne na povrch v pravou chvíli.
Dalším plusem knihy jsou postavy. Ať už stojí na straně hlavního hrdiny nebo proti němu. A vzhledem k tomu, že jde o knihu Jiřího Kulhánka, tak hráči stojící na straně zla nemůžou a rozhodně ani nejsou jen tak obyčejné figury. Z mého úhlu pohledu je ale trochu paradoxně stěžejní figurou osmiletá Fiona, která nemá kromě své dětské upřímnosti žádnou nadpřirozenou schopnost. Ve světě dospělých, strachu a všudypřítomné smrti je místy neuvěřitelně uvěřitelná.

S výjimkou jediné pasáže, souboje v ulicích stověžaté Prahy, který mi přišel trochu natahovaný, jsem si knihu užil neskutečným způsobem a zhltnul jí v podstatě během jediného dne. Takže pokud vám jako poslední k doplnění vzdělání chybí právě tahle poslední kniha Jiřího Kulhánka, tak po ní bez rozpaků můžete sáhnout.
Ale pozor, přec jen je to romantik a na konci nezůstane jedno oko suché.

Hodnocení: 90%

Vydáno: 2011, Crew

Počet stran: 544
Jazyk vydání: český
Autor obálky: Jan Doležálek
Vazba knihy: měkká / brožovaná
ISBN: 978-80-7449-058-3

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..