Miroslav Žamboch
Triton 2006
Po prvním pokusu Tomáše Němce, šéfredaktora časopisu Pevnost, se autorství šestého svazku dobrodružství agenta JFK vrací do rukou jednoho z duševních otců tohoto projektu. Autorem v pořadí šestého sešitu je Miroslav Žamboch, což by mělo být samo o sobě zárukou kvality.
První věc, kterou každý zjistí, aniž přečte jediné slovo vyjma názvu a anotace na zadní straně, je to, že koupěchtivý čtenář musí k dosud běžné ceně přidat dalších deset korun českých. Vyšší cena je ovšem vyvážená větším počtem stran, kterých je nyní přesně sto šedesát. Čím to je, prozradím na konci této mini recenze.
Pokud vám John Francis Kovář někdy připomenul Marka Stonea ( ale fuj, to skloňování je hrůza ), tak v tomto díle se hned na začátku dočkáme další paralely. JFK se sice konečně vypraví na zaslouženou dovolenou, namísto tropického ráje ho však čeká jen poloprázdný bar letiště postiženého sněhovou bouří. Blýsknutí na lepší časy v podobě seznámení se sympatickou lyžařskou instruktorkou, vzápětí zaplaší přepadení dvojicí mužů a následné odvolání JFK do centrály EF. A opět je to Johnova oblíbená šéfová Ljuba Bytewská, kdo je poslem špatných zpráv. Ano, už zase.
Do další mise zbývá jen několik hodin. Tentokrát je JFK vyslán do světa, který trpí neustálými útoky zmutovaných chřipkových virů. Úmrtnost se pohybuje až na hranici osmdesáti procent. Jeho úkolem tak je zjistit, zda je virová nákaza importovaná cizí technologií nebo zda se jedná o přírodní záležitost. Druhým úkolem je najít najít agenta, který se z tohoto světa přestal hlásit a posledním pak ochrana sympatické sexy doktorky Lavassi, jejímž cílem je pro změnu dokončit měření a výzkum za nezvěstného člena EF. Ani jeden z vyjmenovaných úkolů nebude snadný.
Rozdíl oproti předcházející knize ( Chladná hra – Tomáš Němec ) se v úvodních kapitolách projevuje přítomností vtipných dialogů, které však ztrácejí svoji zábavnost spolu s tím, jak se situace hrdinů komplikuje a vážní a skvěle tak dotváří prostředí a charaktery postav. Celý příběh je také jaksi hutnější, bez jediného hluchého místa, a důvodem proto nejspíš je, že agent JFK, i když je příběh Se smrtí v zádech uzavřen, pokračuje ve své misi ve stejném světě i v další knize.
Nerad ( vlastně rád ) se opakuji, když musím konstatovat, že nový příběh JFK je prozatím ten nejlepší. Miroslav Žamboch totiž dokáže přesně nadávkovat koktejl drsné akce, kdy chladnokrevná smrt číhá na každém kroku, i odlehčených humorných situací a hlášek jednotlivých hrdinů. V mezích oddechového čtiva se tak šestý díl může pyšnit nadprůměrnou kvalitou.
Na úplný závěr činím to, co jsem slíbil v úvodu. Větší rozsah knihy je dán přítomností samostatné povídky Melouch Vincenta Vegy, jejímž hrdinou je Johnův přítel a spolubojovník z agentury EF, a která mě vyloženě potěšila. Naskýtá se tak otázka, zda v některé z dalších knih nedostanou větší prostor i ostatní Johnovi kolegové z agentury. Třeba ve chvíli, kdy se JFK konečně dostane na dlouho odkládanou zaslouženou dovolenou.
Přidejte odpověď