JFK 01: Pašerák

Miroslav Žamboch
Jiří W. Procházka
Triton 2005

První ryze česká sci-fi / fantasy série !!! Tak přesně tenhle slogan uvádí novou sérii knih, u jejíhož zrodu stálo nakladatelství Triton a dvojice velezkušených autorů Miroslav Žamboch a Jiří W. Procházka. Může z takového spojení vzejít vůbec něco špatného?

jfk0001I přes pozitiva napsaná v Úvodním odstavci, jsem k téhle útlé knížce přistupoval s určitou nedůvěrou. A to hned ze tří důvodů: 1) nemám rád přílišnou reklamu 2) obálka mě příliš nenadchla 3) nelichotivé hodnocení, které se knize dostalo v Pevnosti. Počáteční despekt se bohatě vyplatil hned v první kapitole. Ta slouží k lehkému seznámí s hlavním hrdinou. Zde jsem poprvé a naposledy zaúpěl. První kapitola je v podstatě přepisem úvodních scén z mnoha akčních filmů, kde nezkorumpovaný a čestný hrdina provede nezištný čin navzdory pravidlům i svým nadřízeným a závěrečný úder hlavou do kořene nosu despotického šéfa je povinností. Hned vzápětí však hrdina dostane nabídku, která nasměruje jeho život zcela jinou cestou.

John Francis Kovář – JFK – je bývalý člen speciálních jednotek s výcvikem profesionálního vojáka, který nemá příliš velké štěstí v osobním životě. Takřka žádná zbraň mu není cizí. Vyznává svůj osobitý mravní kodex, který mu ovšem nebrání zbavit se nemohoucího nepohodlného svědka střelou mezi oči. Ale i v této chvíli má čtenář pocit, že JFK udělal, to nejlepší co mohl.

Ale zpět k ději. JFK je vzápětí poté, co podá svým osobitým způsobem výpověď ze služebního poměru a jeho přítelkyně pro změnu dá výpověď jemu ze svého osobního života, osloven dvojicí agentů, kteří na něj čekají v dodávce nabité elektronikou. Ještě dříve než stačí přednést svoji nabídku, stane se dodávka cílem podivného útoku. Obranou je pouze útěk napříč časoprostorem a následný boj o přežití. Přestože se JFK ocitá v cizím světě, ve kterém funguje jistá míra magie, naprosto dokonale se aklimatizuje a i když nerozumí všemu, co se kolem něj odehrává, dostane se záhy do centra dění.

JFK 1 – Pašerák je úvodem do ryze české SF&F série. John Francis Kovář je hrdina, který nemá problém, aby se s ním čtenář ztotožnil. Prostředí, ačkoli mírně odlišné, má hodně blízko k realitě současného života v České republice. Myslím že v několika osobách pozná každý svého (ne)oblíbeného politika.

S klidným svědomím mohu napsat, že mé původní obavy se na 100% nevyplnily. Ten  kdo se obával jakéhosi klonu Marka Stonea bude potěšen, stejně jako já. JFK je hrdina, který si našel
cestu k mému srdci, protože … Svůj svět si musíme zasloužit!

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..