Jednou za Modrý měsíc [recenze]

On-line Bazárek knih

Bazárek knih

Simon R. Green
Polaris 2014

Jestřáb a Rybářka, kteří se proslavili tím, že se jim léta dařilo udržovat pořádek v přístavní metropoli Jižních království Havenu, jsou docela spokojení jako živoucí legendy. Hrdinské řemeslo pověsili na hřebík, když se rozhodli, že už jsou na ně příliš staří. Nyní vedou akademii, která nese jejich jméno, a cvičí mladé budoucí hrdiny. (část anotace)

jednou za modry mesicNa přelomu tisíciletí vydal Polaris kompletní sérii Jestřáb & Rybářka čítající šest knih. Kromě jiného, samozřejmě, je spojovaly skvělé obálky Luise Roya doplněné o neméně zdařilé logo tvořené jmény obou ústředních hrdinů, kteří v kulisách temného a prohnilého Havenu trestali zločince, čelili intrikám a mnohdy bojovali o své životy. Simon R. Green se ke svým hrdinům vrátil, aby vysvětlil, kým byli před Havenem a stvořil tak Lesní království.  A co začalo, mělo by také skončit.  

A pět hvězdiček z pěti …

Jestřáb & Rybářka po odchodu z Havenu založili Hrdinskou akademii, kam mohl přijít kdokoli, kdo se chtěl zdokonalit v bojových uměních, včetně těch magických. Ne každý byl ale přijat, a ne všichni mohli akademii dokončit. Akademie, vytvořená uvnitř Tisíciletého dubu, funguje už desítky let a pokaždé ji vedou Jestřába a Rybářka. Legendy praví, že původní hrdinové těchto jmen se vrátili ke svým hrdinským životům a ty ukončili neméně hrdinskou smrtí. Ale těžko zabít někoho, kdo bojoval v Temném lese, za svitu úplňku Modrého měsíce. A pokud se vrátil Kníže démonů, aby zvěstoval zkázu Lesního království, musí se vrátit i skutečný Jestřáb a skutečná Rybářka. Kteří vlastně nikdy neodešli.

V prvních třech kapitolách autor učiní následující. Přednese již zmíněné skutečnosti o osudech Jestřába a Rybářky po opuštění Havenu a Lesního království, představí princeznu Catherine z Redhartu a prince Richarda z Lesního království. Ctěnému čtenáři je tak jasné, že právě tito lidé a legendy budou hybateli dalšího děje. A to vše se odehraje na prvních zhruba sto padesáti stranách, z nichž je minimálně sto třicet naprosto zbytečných a nezáživných tak, že jsem to chtěl u té s pořadovým číslem 133 vzdát.
Vypadalo to, jako by si autor, překladatel a jazykový redaktor, pokud někdo takový u vzniku české verze knihy vůbec byl, udělali jednu velkou párty, protože kromě češtiny pláče i logika. Nejenom úvod knihy ale i některé další části jsou na hranici čitelnosti. Odstrašující příklad je druhý odstavec na straně třicet pět a neskutečné nadužívání slovíčka svůj a jeho ekvivalentů. Ale i další věty a obraty působí jako by je psal žák třetí třídy.

Naprostá pecka pak jsou výrazy, které prostě tahají za oči, protože v tomhle středověkém světe jsou turisté, lidské zdroje i střední třída, a dokonce i odbory a nakonec i šoubyznys. Mají veterináře, bulvár, umějí se teleportovat a hrají fair play. Logika pak dostává místy naloženo tak, že je to až k pláči. Za všechny jen jeden příklad (str. 316) Pořadatelé neustále běhali sem a tam a vylévali vědra s vodou na zdupanou zemi, aby z ní smyli krev předchozích zápasníků. Aby těm, co přijdou po nich, neklouzaly nohy. Některé věty pak nejspíš trpí doslovnějším překladem a rozhodně by mohly být víc „české“.

Zhruba od poloviny knihy pak se pak dočkáme přeci jen zlepšení, co se týče samotného příběhu. Nejlepší pasáže pak nastávají, pokud jsou hybateli děje samotní Jestřáb s Rybářkou. Pořád je to ale jako na houpačce a text se pohybuje v jakési sinusoidě, kdy vyloženě dobrá místa střídají stránky plné balastu a nekvality. Kniha nejspíš nejvíc trpí tím, že se do ní autor snažil nacpat všechny postavy z předcházejících knih a vše dovysvětlit a uzavřít. No, vypadá to, že některé příběhy by mohly zůstat přece jenom otevřené, protože tenhle epilog se prostě nepovedl. A legendy jako Jestřáb & Rybářka si takovýto konec nezasloužili.

A pět hvězdiček z pěti získávám já za to, že jsem tuhle knihu dočetl.

P.S.: Nejspíš si budu muset znovu přečíst minimálně první díl, protože takhle strašně přeci napsaný být nemohl.

Hodnocení: 40%

Vydáno: 2014, Polaris
Originální název: Once in a Blue Moon, 2014

Překlad: Josef Hořejší
Počet stran: 560
Jazyk vydání: český
Autor obálky: Mike Bryan
Vazba knihy: měkká / brožovaná
ISBN: 978-80-7332-218-2

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..