Jaroslav Velinský – biografie

On-line Bazárek knih

Bazárek knih

Vydáno dne 26. 02. 2006
Jaroslav Velinský alias Kapitán Kid je pozoruhodnou postavou naší literární scény. Sám o sobě píše jako o „spisovateli, nakladateli, trampovi a písničkáři“. V žánru SF vydal čtyři velmi dobré knihy, z nichž ta v pořadí druhá získala cenu Akademie SFFH za nejlepší román v roce 1996.

k_kid_01Jaroslav Velinský o sobě

Narodil jsem se 18. 12. 1932 v herecké rodině poblíž holešovického přístavu, pivovaru a divadla Urania; stalo se to dvacet let po tom, co se potopil Titanic a pohřbil v moři 1513 lidí, právě tak dvacet let po objevení jižního pólu Roaldem Amundsenem a o tři týdny později Robertem F. Scottem, který při návratu zahynul spolu s Evansem, Oatesem, Bowersem a Dr. Wilsonem; čtyři roky po tom, co severně od souostroví Špicberky havarovala vzducholoď Italia a kromě generála Umberta Nobileho, důstojníků Mariana, Viglieriho a Zappiho, poddůstojníků Biagiho a Cecioniho, inženýra Trojaniho a švédského vědce Dr. Malmgreena nechala na ledové kře i našeho vědce a pozdějšího autora mnoha SF i dobrodružných románů pro mládež Dr. Františka Běhounka – a jen dva roky po tom, co Američan Tombaugh objevil Pluto, o němž se domníval, že je devátou planetou. Dnes už víme, že není. Jak vidíte, chodil jsem i do školy; leč pokud má pamě? sahá, ani v jedné z těch částečně absolvovaných škol jsem tyhle informace nezískal. Snad to tedy byla škola života a též touha přečíst všechno, co se přečíst dá; zachránilo mě jedině to, že úplně všecko mě nebavilo, a že ze světových jazyků ovládám jen jazyk mateřský. První knihu Češi v Atlantidě jsem začal psát v osmi letech, první (Třináctou lebku) jsem dopsal ve třiadvaceti. Ze svých dalších životopisných údajů snad časem uveřejním pár dalších intimit – pokud vás baví o nich číst.

k_kid_02Dnes jen zcela stručně:
Jsem spisovatelem dobrodružné literatury, písničkářem a vysloužilým reklamním grafikem. Žiju a tvořím v severočeském Libouchci. Vystřídal jsem několik škol (klasické gymnázium, grafická škola) a po vojně (1952–1954) i řadu zaměstnání: pracoval jsem v dolech i u soustruhu, byl nočním hlídačem v ZOO, brousil brusle a montoval vázání na lyže, stal jsem se aranžérem, písmomalířem i reklamním grafikem, uměleckým pracovníkem Divadla hudby a posléze i dramatikem. Od roku 1983 jsem na volné noze jako spisovatel.
Syn Frederik je redaktorem Českého rozhlasu Sever, dcera Kristina příležitostnou spisovatelkou a v současnosti profesionální masérkou. Nejmladší dcera Františka vyučenou fotografkou. Manželka Vladimíra je soukromou podnikatelkou v oboru účetnictví a její podnik zastřešuje i nakladatelství s názvem Kapitán Kid

Zveřejněno se souhlasem Jaroslava Velinského.

Jaroslav Velinský nás navždy opustil 19. 2. 2012.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..