Jak lvové [recenze]

Bazárek knih

Bazárek knih

Petr Schink
Epocha 2015

Svět monstrózních plechových korábů, kráčejících parních strojů, mechanických rytířů, ale i nebetyčných věží vyšinutých mistrů metafysiky. Svět městských slumů zalidněných tisícihlavou hydrou chudoby i trolími otroky, které v nekonečných řadách chrlí průmyslové laboratoře Líhně. Svět, kde se mytická monstra stávají každodenní realitou a na obranu před nimi potřebujete profesionála. Někoho jako je Fastynger van Hauten. Znáte ho jako lehkomyslného floutka, pistolníka a tak trochu lumpa z knihy Století páry, teď jen chce přežít další den, vydělat trochu peněz a ochránit děcko, které je možná něco víc, než jen další válečný sirotek. Z hlubin staletí i z dob ne tak vzdálených natahují své pařáty démoni minulosti a hrozí rozmetat na kusy křehkou rovnováhu, do které se na kratičký okamžik usadily šíleně rozhoupané misky vah osudu. Kdo a proč chce zabít malého kluka? A nebylo by nakonec pro všechny lepší, kdyby se mu to povedlo? Fastynger si to nemyslí a věřte mi, jeho nechcete naštvat. I když mu vezmete jeho zbraně, naději a nakonec i život… (anotace)

Jak lvoveFastynger van Hauten nezačíná svůj další příběh zrovna v záviděníhodné pozici. V temné vězeňské kobce, kde mu dělá chvílemi společnost trol, jehož jedinou zábavou je pokoušet se občas nebohému pistolníkovi vymlátit duši z těla. To vše za bedlivého dozoru jednoho z nejmocnějších metafysiků jaké kdy svět možná nosil. Nebyl by to však hrdina století páry, aby si neporadil i v této nepříjemné situaci a nedokázal se z vězení dostat pryč – z temného podzemí do temnoty bezměsíčné noci, kde mu jen zoufalý skok do neznáma může zachránit život.

Tak začíná další kniha Petra Shinka, jejímž hrdinou je pistolník žijící ve světě, jehož chod se zdánlivě ubírá po stezkách řízených mocnými parními barony, v jejichž toxickém stínu žijí nebo živoří celé generace. O svoje ztracené výsady se však snaží pomocí magie zlatých klecí přihlásit i neméně mocní metafysikové, kteří doufají v návrat starých pořádků z doby, než svět ovládla pára a genetika pokřivená v laboratořích všehoschopným vědců. I když právě ona jim může dát do ruky mocný trumf v podobě chlapce, který se na čas stal Fastyngerovým chráněncem.

Autor odhaluje fungováno svého světa postupně s tím, jak děj příběhu plyne kupředu, nedává tak čtenáři didaktické vysvětlovací lekce o tom, co a jak funguje. Současný děj prokládá událostmi z minulosti a postupně tak skládá obraz toho, co předcházelo Fastyngerovu uvěznění, i tomu, co ho žene vpřed na jeho cestě.
Samotný svět je vystaven do nejmenších detailů a místy to tak vypadá, že právě toto steampunkové univerzum, se všemi těmi skvěle propracovanými detaily, popisy dotaženými až k dokonalosti, je hlavní pohnutkou pro napsání knihy, ale příběh sám na to místy doplácí. Po nepříliš svižném rozjezdu jsou i dál v ději místa sice plná hutného textu ale nepříliš vysokého tempa. Na druhou stranu, každé industriální kolečko perfektně zapadá do předepsaného soukolí a každá nadlidská metafysická schopnost má své místo. Stejně tak je kniha plná akčních scén a pro nějaký ten šplíchaneček krve nejde autor také daleko, ale …

… ale i když mne kniha nenudila a vůbec bych se nebránil návratu do světa páry v dalším příběhu, prostě tomuto chyběl větší tah na branku. Snad tedy příště.

A nakonec bod k dobru lze autorovi přičíst za to, že částečně potvrzuje Horovu teorii o původu slova hrdobec. V jeho podání sice před sebou nevalí onu pověstnou kuličku, ale rozhodně má lesklé krovky z pancéřových plátů.

Název:               Jak lvové
Autor:             Schink Petr
Žánr:                  fantasy
Počet stran:       392
Provedení:         brož.
Nakladatelství: Epocha
Autor obálky:    Jan Doležálek
ISBN:                  978-80-7425-270-9

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..