Hvězdná archa

Lemurie I.

Frank Borsch
Vašut 2006

Prospektorská loď PALENQUE má neobvyklého pasažéra – na její palubu nastoupil sám Perry Rhodan. Perry se rozhodl, že je načase osobně se setkat s Akonany a pokusit se zmírnit svár, který mezi nimi a Pozemšťany již po léta plane. Pravda, kapitánka lodi Sharita Cohová z toho velkou radost nemá. Nikdo z posádky netuší, jaké překvapení je čeká, když jeden z průzkumných člunů prospektorské lodi náhle zmizí. Na místě srážky zůstal vrak lodi s velmi zvláštním pasažérem. Ten ovšem Perrymu ani Sharitě nic neprozradí. PALENQUE se tedy vydává zjistit, kdo tajemnou loď vyslal a objeví něco, co by opravdu nikdo nečekal…
[anotace]

Loď po staletí letí vstříc cíli, který není snad jasný ani jí samotné. Ve svých útrobách nese společenství, jež pevně svázané tradicemi i železnou morálkou, která je neúprosně utužována neporušitelnými pravidly a neustálým dohledem Sítě. Jenže i v tomto společenství se nakonec najdou lidé, kteří začínají klást otázky a touží po něčem jiném, než jen každodenní dřině a neměnném životním rytmu. Jedním z takových lidí je Venron, kterého se stejně smýšlejícími lidmi pojí touha spatřit hvězdy. Svůj sen si nakonec splní, když se mu podaří vylétnout z Lodi na jednom z menších transportních plavidel, aniž by tušil jaké dalekosáhlé důsledky bude mít jeho naivní čin nejen pro jeho přátele.
Pozemšťané a Akonané se nemají příliš v lásce a vzhledem k událostem, které provázely po mnoho posledních let jejich osudy se tomu nelze divit. I proto se Perry Rhodan nachází na palubě prospektorské lodi Palenque, aby se v dosud neutrálním prostoru mlhoviny Ochent navázal s Akonany kontakt a pokusil se obrousit hrany dávného nepřátelství.

lemurie-01-hvezdna-archaPerry Rhodan patří mezi legendy sešitových sci-fi dobrodružství. Před spoustou let jsem ani já neodolal a v několika příbězích sledoval fantastická dobrodružství tohoto legendárního pozemšťana. Jistá předvídatelnost a schematičnost jednotlivých epizod mne však záhy odradila, ale přesto, nebo možná právě proto jsem byl zvědavý, jak si několik autorů dokáže poradit s knižním rozsahem, k němuž dostali v Lemurii šanci.

Autor dokáže několikrát navodit to správné napětí, ale slibně se rozvíjející se zápletka bývá zpravidla předčasně utnuta. Vypadá to pak, jakoby Frank Borsch musel oželet vlastní rozlet a stůj co stůj se vejít do předem stanoveného rozsahu stran i dějového konce knihy.
Naopak jasným plusem je to, že do čtení se může klidně pustit i ten, kdo má o postavě Perryho Rhodana a jeho universu jen velmi mlhavé ponětí. Obsah Lemurie dostatečně objasní dosavadní vývoj lidské civilizace i dalších mimozemských společenství.

Z hlediska žánru nepřináší první díl Lemurie nic objevného ani originálního, což by ale asi očekával jen málokdo. Příběhy mezigeneračních lodí, které na své dlouhé cestě vesmírem ztratily svůj skutečný cíl a jejichž posádka se vyvine v jakousi pokřivenou pseudocivilizaci zachytilo už mnoho autorů. Otázkou tak spíše je, jak si Frank Borsch dokázal s danou látkou poradit a nakolik zaujme své čtenáře. A z tohoto pohledu vyšla Hvězdná archa jako kvalitně odvedené řemeslo, které bez větších ambicí nenudí a nejde se v něm i pár opravdu dobrých momentů.
Přestože se jedná o první ze šesti svazků série, jde o příběh s poměrně uzavřeným koncem, a tak se nikdo nemusí bát, že kniha nadhodí spoustu otázek a utnutá v nejnevhodnější chvíli nezodpoví žádnou. Hvězdnou archu lze s naprostým klidem doporučit jako testovací díl, po němž se čtenář rozhodně, zda bude spolu s Perry Rhodanem pokračovat či nikoliv.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*



This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.