Hrabě nula – recenze

William Gibson
Laser 2015

V kyberprostoru zuří válka a božstva vúdú, která se v matrixu začala zjevovat, by ráda přijala tělesnou podobu…

Stylově vybroušené, slangem prosáklé a děsivě pravděpodobné podobenství o naší budoucnosti volně navazuje na autorův legendární románový debut Neuromancer. (část anotace)

hrabe nulaTurner – ostřílený žoldák, který ve světě, kdy vám pro přechod z jedné korporace do druhé nestačí dát výpověď s dvouměsíční lhůtou, dohlíží spolu s podpůrným týmem na jeden takový přechod jednoho z největších expertů na biočipy. Pečlivě naplánovaná operace se ale poněkud zvrtne a z hladké cesty ke konkurenci se stane smrtelné drama.
Bobby Newmark – je na prahu kariéry kovboje kybeprostoru. Jeho přání být jedním z nich se mu sice splní, ale hned jeho první úkol se rozbije o horu bílého ledu. Sice dokáže vyváznout, ale jeho potíže se přenesou i do světa reálného. A kolem něj začnou umírat lidé. A není jich zrovna málo.
Marly – mladá galeristka, která díky svému nepoctivému příteli přišla nejen o obchod ale i dobrou pověst, míří na pohovor, který jí může změnit život. Herr Josef Virek je totiž ve světě, kterému vládnou korporace, živoucí anomálií a jedním z nejbohatších lidí planety i orbit. Potřebuje ale nalézt autora několika uměleckých instalací, a tak se mu Marly nejspíš zdá dobrou volbou.

Tři navzájem cizí lidé. Tři osudy a za nimi tři příběhy z různých částí světa. Tak vypadá začátek této knihy. Tři příběhy, které se pravidelně střídají a dlouho spolu nemají absolutně nic společného. To, že se nakonec musejí nějak propojit, je čtenáři jasné od začátku. Otázkou je kdy a jak. A v první polovině knihy to rozhodně nebude. První polovina knihy ostatně nenabízí větší spád ani napěti. Autor hutným vyprávěním buduje své tři linie příběhu, vytváří zajímavé kulisy a určitě nenudí. Dlouhou dobu ale chybí pomyslná jiskra a čtenář se jen veze dějem. S první, nenápadnou zmínkou, která lehounce naznačí propojení všech tří témat, začíná čtenáři v hlavě šrotovat podezření, jak spolu všechno může souviset. A ve chvíli, kdy do hry vstoupí čtvrtý hráč, lépe řečeno hráčka, dostane děj ten očekávaný náboj. Od druhé poloviny pak autor přikládá pod kotel a v samotném závěru, díky zkracujícím se kapitolám, už je to jízda s neskutečnou gradací.

Občas musí mít čtenář na paměti i dobu vzniku knihy. Od roku 1986 jsou technologie někde úplně jinde a pár věcí, které se v textu zdají jako hudba budoucnosti, používáme dnes a denně. Třeba telefon so dotykovou obrazovkou. Naproti tomu několik zmínek o faxu působí jako roztomilý anachronismus.
Nic z toho ale neubírá knize na čitelnosti. William Gibson svojí volnou trilogií Sprawl zkrátka otevřel čtenářům i svým následovníkům zcela nový svět.

Hodnocení: 70%

Vydáno: 2015, Laser-books (Laser)
Originální název: Count Zero, 1986
Překlad: Pavel Bakič
Počet stran: 330
Jazyk vydání: český
Edice: Mistrovská díla science fiction (45.)
Autor obálky: Tomasz Maroński
Vazba knihy: měkká / brožovaná
ISBN: 978-80-7193-388-5

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..