Hardcore Mona Lisa – recenze

Bazárek knih

Bazárek knih

William Gibson
Laser 2021

Závěr kyberpunkové klasiky, trilogie Sprawl. Kniha, spatřila světlo světa v minulém století a poprvé vyšla už v roce 1989, tedy v době, kdy většina populace tehdejšího Československa měla o nějakých počítačích jen hodně povrchní povědomí. Číst jí tehdy, asi bych musel hodně zapojit i tak bujnou fantazii, abych polovině těch věcí porozuměl. Pro současného čtenáře je tak určitě mnohem srozumitelnější, ale rozhodně ne zastaralá.

hardoce mona lisaTřináctiletá dcera jednoho z bossů jakuzy Kumiko, aktuálně nejznámější herečke simstimů Angie, kterou v minulé knize headhunter Turner převedl místo jejího otce, Henry Mastňák tvořící své ocelové konstrukty kdesi v pustině, mladičká prostitutka Mona, jejíž přítel/pasák pro ni konečně sehnal džob snů. To jsou hlavní hráči, kolem kterých se tenhle kyberpunkový Hardcore točí. Díky odkazům k vúdú loa, kteří Angii dříve sedlali v matrixu, i 3Jane Tessier-Ashoopolové, jejíž předci založili orbitální město, je kniha s předchozím dílem provázaná mnohem víc, než jsem čekal. Po pomalejším rozjezdu, ve chvíli, kdy jsou představeni všichni aktéři, dostává kniha místy až neskutečné tempo. Aniž by o to Angie stála, dostává se díky své schopnosti vstoupit do kyberprostoru bez jakéhokoli technického zařízení, opět do středu dění, i když není povětšinu času tou, která ho řídí. Ke slovu se pak dostane i drsňačka Sally.

Hardcore Mona Lisa je opravdu skvělým závěrem celé trilogie. Autor jí nikde nevycpává slovní vatou, vše, co se na stránkách odehrává má svůj smysl, který se sice někdy ukáže až po sléze, ale rozhodně tam je. I proto si chce na čtení udělat opravdu čas a nenechat se ničím rozptylovat. Jinak by čtenář snadno mohl přijít o nějaký důležitý detail. Jednotlivé postavy se pak přetahují o otěže příběhu, takže ten nemá jen jednoho hlavního hrdinu. Vše je tvořenou v naprosto dokonalé symbióze. Navíc příběh ani styl jakým je vyprávěn ani po třiceti letech nezestárl.Takže se pohodlně usaďte, nasaďte trody, možná použijte krystalek wizu a nechte se unést do prostoru, kde možná potkáte některou z loa, ale určitě jeho přečtením nehodíte wilsona.

Hodnocení: 90%

Série: Sprawl 3.
Vydáno: 2021, Laser-books (Laser)
Originální název: Mona Lisa Overdrive, 1988
Překlad: Pavel Bakič
Počet stran: 360
Jazyk vydání: český
Edice: Mistrovská díla science fiction (59.)
Autor obálky: Tomasz Maroński
Vazba knihy: měkká / brožovaná
ISBN: 978-80-242-7360-0

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..