Frank Frazetta

Bazárek knih

Bazárek knih

Krátký životopis, který je volně k dispozici na německé verzi encyklopedie Wikipedia.

Frank Frazetta (9. Únor 1928, Brooklyn / New York – 10. května 2010, Fort Myers, Florida) je jeden z nejznámějších a nejvlivnějších Fantasy- a Science-Fiction-ilustrátorů, jehož styl byl často napodobován a kopírován.

Frazetta vyrůstal v Brooklynu, známé městské čtvrti New Yorku. Již v osmi letech ho rodiče zapsali na popud jeho učitele na Brooklyn Academy of Fine Arts . Osm dlouhých let navštěvoval uměleckou školu, kde vyučoval Michal Falanga, významný italský umělec. Na Falangu udělal dojem Frazettův zjevný talent. A proto měl v úmyslu mladého Frazettu poslat na vlastní náklady do Evropy, kde by bylo dokončeno jeho vzdělání. Tyto plány však překazila Falangova náhlá smrt v roce1944. Jeho škola byla  rok poté uzavřena, a tak byl Frazetta nucen najít si sám své živobytí.

frazetta_011V 16-ti letech začal Frazetta kreslit komiksové sešity z různých žánrů, např. western, fantasy, mystery, historická a současná témata. Během této doby odmítl několik pracovník nabídek od skutečných komiksových gigantů, jakými jsou například společnost Walt Disney. Počátkem padesátých pracoval  pro EC Comics, DC, Avon a několik dalších komiksových nakladatelství.

Od své spolupráce na titulních stránkách Buck Rogers pro Famous Funnies přešel Frazetta ke spolupráci s Al Capp na jeho Lil’Abner-Strips. Frazettovo úloha ležela hlavně v tom, aby nakreslil každodenní události série Johnny Comet. Po devíti letech se Frazetta vrací zpět k nakreslení vlastního komiksu. Ten je ale příliš ovlivněn léty strávenými u Al Capp, adíky tomu se zdá, jakoby se ve Frazettově stylu opět objevilo cosi nemotorného a začátečnického..

Bylo těžké, najít zaměstnání jako komiksový kreslíř. Komiks se změnil během doby Frazettova působení u Capp a jeho styl působil velmi staromódně. Občas tedy  pracoval pro Playboy a kreslil komiksový příběh Little Annie Fanny.

V roce1964 začal Frazetta zhotovovat titulní ilustrace pro fantasy dobrodružné knihy. Jeho první obálka pro Conana barbara byla obrovským úspěchem – mnoho lidí koupilo tento sešit jen kvůli jeho obálce. V této době také vzrostla poptávka po jeho práci. Maloval  obálky pro různé „knihy kapesního formátu“, například pro klasické příběhy Edgara Rice Burroughse Tarzan a John Carter z Marsu. Zde vytvořil  také řadu perokreseb pro vnitřní ilustrace těchto knih.

Od té doby byly Frazettovi práce komerční. Vytvářel ilustrace pro filmové plakáty, obálky knih a kalendáře. Mnoho jeho kreseb vzniklo bez objednávky, ale i přesto se prodávali velmi dobře.

Frazettovi práce si také oblíbila řada Hollywoodských veličin. Clint Eastwood a George  Lucas – jeho fanouškové a přátelé– ho pověřili prací na svých filmových projektech.

Ve chvíli, kdy se skutečně proslavil ho zkoušela přimět ke spolupráci na kreslených filmech různá filmová studia. Většina mu však nabízela pouze návrhy scénářů a postav, a tvůrčí práci měla být vykonána jinými kreslíři. Až na začátku osmdesátých let se naskytla příležitost , která mu nabízela skutečný umělecký rozvoj. Se známým trikovým výrobcem Ralphem Bakshinským spolupracoval na filmu Fire and Ice (1983). Mnoho postav, které se filmu vyskytly namaloval sám Frazetta. Film byl však finančním neúspěchem, protože tehdejší triková technika nedokázala přenést na plátno podstatu a výrazovost Frazettova fantasy  světa. Frazetta se tak vrátil zpět ke kořenům – k malbě a kreslířství.

Dnes jsou Frazettovi práce tak ceněné, že i nedokončený nákres tužkou nebo pouhá skica může dosáhnout závratné ceny. Jeho obchodní práce jsou zpravidla namalovány olejem, ale pracuje i s akvarelovými barvami, tuší a tužkou.

Frank Frazetta opustil tento svět 10 května 2010.

ff_window_ss

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..