Ewraker I – startovac.cz

Stal jsem se poprvé v životě startérem 🙂 Proč? Protože:

Získáte první část historického románu za velmi příznivou cenu (poštovné a balné zahrnuto). Po ukončení projektu bude k prodeji jen velmi omezený počet kusů. V druhé polovině tohoto roku plánuji zahájit předprodej druhého dílu, opět zde na Startovači. Pokud přispějete nyní, stanete se vlastníky exkluzivní edice knihy, která se již nikdy nebude opakovat.

Co je Ewraker?

Kniha Ewraker [čti Evraker] je akční výlet do středoevropských dějin počátku 10. století, konkrétně do let 920–921. Očima polanského mladíka Bożydara a vikingských bojovníků bych vám rád zprostředkoval pohled na jednu ze zásadních událostí českých dějin, kterou je vražda sv. Ludmily, babičky sv. Václava.

Asi si kladete otázku: „Kde se vzali Vikingové v našich dějinách?“

Jsou jimi Tunna a Gommon, vrahové sv. Ludmily. Zmínku o nich je možno nalézt ve starém textu z konce 10. století zvaném Kristiánova legenda. Historici se dle severských jmen domnívají, že šlo pravděpodobně o vikingské bojovníky, kteří sloužili ve vojenské družině českého knížete. A právě stopa Vikingů v našich dějinách mne inspirovala k psaní příběhu, jehož první část vám předkládám. Věřím, že při čtení prožijete na vlastní kůži krátké a intenzivní výjevy z raně středověkého světa.

Fakta o knize

1. díl má rozsah 130 stran A5, včetně 13 barevných celostránkových ilustrací, které vytvořil Jirka Houska. Mám v plánu napsat celkem tři části, které budou tvořit celistvý příběh. Přestože se jedná o beletrii, snažil jsem se text doplnit poznámkovým aparátem. Vždy mne při čtení historické literatury bavilo, když jsem se dozvěděl něco navíc. Při testovacím čtení jsem však zjistil, že příliš mnoho faktických poznámek někoho ruší při čtení příběhu. Proto jsem se rozhodl nabídnout možnost vybrat si ze dvou verzí:

  • s poznámkami pod čarou
  • s poznámkami na jednom místě až na konci knihy

Pro PDF verzi bude dostupný i čistý text úplně bez faktických poznámek. V případě papírové knihy si nezapomeňte podle toho správně vybrat odměnu!

Co dostanete do ruky?

Nejlevnější možnost, jak přispět, je vybrat si elektronickou verzi ve formě PDF souboru. Ten je možno otevřít programem Adobe Reader volně dostupným na libovolné platformě. Soubor nebude šifrovaný, ani jinak chráněný a ponechám na vašem svědomí, jak s ním budete nakládat 🙂

Výroba a distribuce elektronické verze mne nebude téměř nic stát, a proto je to nejjednodušší způsob, jak přispět, vyzkoušet, jestli Vás příběh zaujme, a rychle dostat odměnu.

Chápu, že většina dává stále přednost papírové knize, a proto nabízím i tuto možnost. Výroba a distribuce knihy je nákladnější a pracnější proces, a proto je počet odměn omezen. Pokud se rozhodnete pro papírovou knihu, měli byste ji nalézt ve schránce do konce dubna.

Na co chci peníze

Základní vybranou částku hodlám využít na pokrytí nákladů, které jsem investoval do výroby knihy. Ilustrace, korektury, odborné překlady, to vše něco stálo. Další velkou položku bude tvořit tisk a distribuce papírové knihy.

Proč to nejdříve nedopíšu?

Celý příběh začal jen jako relaxace a únik od dnešního přetechnizovaného světa. Pokračoval jako text rozesílaný mým přátelům a známým. Díky pozitivnímu ohlasu se mi podařilo dotáhnout do konce 1. díl, který uvádí na scénu většinu hlavních postav, a přestože nemá uzavřený konec, představuje svým způsobem celistvý příběh. A v tomto momentě jsem se rozhodl, že ukážu svůj výtvor co nejdříve světu, abych zjistil, zda si můj styl psaní najde více fanoušků.

Jak to bude s pokračováním?

První díl jsem napsal během druhé poloviny roku 2017. V roce 2018 probíhaly korektury, redakce, tvorba ilustrací a sazba. Souběžně s tím jsem pokračoval v práci na druhém díle. V současnosti mám napsáno dalších 80 stran textu a celkem plánuji napsat tři části. Už vím, jak celý příběh skončí: mám napsáno i 20 stran závěru celé knihy. 

Proč jsem se rozhodl pro Startovač?

Protože mi jako neznámému začínajícímu autorovi tradiční knižní trh nic nepřináší. S pomocí přátel a odborníků, kteří mi často pomohli bez nároku na odměnu, jsem udělal všechny potřebné práce na vydání knihy sám. Uvedu pár faktů, abyste si představili situaci na českém knižním trhu:

  • Ročně u nás vyjde 15–18 000 titulů.
  • Běžný náklad: méně než 1 000 kusů.
  • 55 % ceny tvoří distribuce, z toho asi 30 % připadne knihkupci.
  • Tisk tvoří asi 20 % ceny.
  • 15 % jde nakladateli.
  • 8-10 % zbývá autorovi.

Jistě uznáte, že z pohledu autora jsou tato čísla děsivá. Proto jsem se rozhodl jít vlastní cestou a primárně nabízet elektronickou verzi, za přijatelnou cenu.

Odkaz ke stránce startovače: https://www.startovac.cz/projekty/ewraker-i/

Můžete pokračovat v ukázce, kterou tvoří celá 1. kapitola příběhu.

Více informací o knize a aktuální dění můžete najít na facebookových stránkách.

Tým

Text: Jan Podšera

Ilustrace: Jirka Houska

Korektura a redakce: Jiří Jurečka

Překlady do staroseverštiny: David Šimeček

Historická recenze: David Kalhous

Sazba: Michal Málek

image_pdfimage_print
Štítky , .Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..