Epica

Bazárek knih

Bazárek knih

Napsal: Jáchym Kellar (Beauty in darkness)
Historie skupiny Epica se začala psát na začátku roku 2002, kdy kytarista Mark Jansen opustil kapelu After Forever kvůli rozdílným názorům na tvorbu hudby. Hned začal hledat hudebníky, kteří by s ním hráli symfonický metal spojený s klasickou hudbou, a tak vznikla formace „Saraha Dust“. Na konci roku 2002 do této skupiny vstoupila zpěvačka „Helena Michaelsen“ (z „Trail of Tears“; teď působí v kapele „Imperia“) a v prosinci 2002 vydala tato kapela i své první demo s názvem „Cry For The Moon“. Obsahuje dvě skladby a díky němu podepsala formace Saraha Dust smlouvu s nahrávací společností „Transmission Records“. EpicaZanedlouho (začátek roku 2003) byla však Helena Michaelsen vystřídána neznámou mezzo-sopranistkou Simone Simons, což byla v té dobře přítelkyně Marka Jansena. Kapelu poté doplnil kytarista Ad Sluijter, bubeník Jeroen Simons, baskytarista Yves Huts a klávesista Coen Janssen. Skupina také dostala nové jméno – Epica, inspirováno albem od americké metalové kapely „Kamelot“. Na podporu skupiny byl také sestaven sbor (dva muži, čtyři ženy) a smyčcový orchestr (tři housle, dvě violy, dvě violoncella a basa). Ještě v červnu roku 2003 se formaci podařilo vydat debutové album pod názvem „The Phantom Agony“. Album bylo vytvářeno za pomoci známého hudebníka jménem „Sascha Paeth“, který spolupracuje i s tak známými skupinami jako Avantasia, Edugy, Angra, Kamelot, Rhapsody of Fire, After Forever atd. Na tomto CD jsou i dvě písně, které byly již vydány na demo nahrávce ještě za skupiny Saraha Dust (Cry For The Moon, Illusive Consensus) a ještě bych připomněl skladbu „Façade of Reality“, která se váže k útokům na USA z 11. září 2001 a jsou v ní obsaženy i kousky projevu bývalého britského premiéra Tonyho Blaira. Z tohoto alba také vzešly 3 singly – ještě v roce 2003 singl „The Phantom Agony“ a v roce 2004 „Feint“ a „Cry for the Moon“. V roce 2004 poté Epica vydala své první DVD s názvem „We Will Take You With Us“. Druhé album, pojmenované „Consign to Oblivion“, bylo vydáno v dubnu 2005 a bylo ovlivněno kulturou mayské civilizace. To lze pozorovat ve skladbách „A New Age Dawns“ (A New Age Dawns – Prologue, Part I., II. a III.). Tato série písní se týká časového systému mayského lidu, který sahá až do roku 2012, ale neříká, co se tenhle rok může stát. Jako host si ve skladbě „Trois Vierges“ zazpíval Roy Khan z kapely „Kamelot“ a Simone Simons si zase na oplátku zazpívala v jejich písni „The Haunting (Somewhere In Time)“ z alba „The Black Halo“. Ještě v roce 2005 byly vydány i dva singly z této desky – „Solitary Ground“ a „Quietus (Silent Reverie)“.

Epica - Simone Simons
Simone Simons

V září 2005 se jim podařilo vydat i jedno nemetalové album „The Score – An Epic Journey“. Přestože se jedná o soundtrack k nizozemskému filmu „Joyride“, je toto CD považováno za třetí plnohodnotné album skupiny Epica. Mark Jansen prohlásil, že se jedná o jejich typické album, jen bez zpěvu, kytar, baskytar a bicích. Koncem roku 2005 a začátkem 2006 se Epica spolu se skupinou Kamelot vydala na své první Severoamerické turné. Po tomto turné opustil skupinu bubeník Jeroen Simons kvůli přání pokračovat ve svých dalších hudebních projektech. V květnu vydala také Epica první „Best of CD“ s názvem „The Road to Paradiso“, které mimo skladby obsahuje i rozhovory, obrázky a různé dokumenty o kapele. Na podzim 2006 se Simone Simons opět podílela na tvorbě alba kapely Kamelot, zazpívala si ve skladbách „Blücher“ a „Season’s End“ v albu „Ghost Opera“. V prosinci 2006 bylo poté na oficiálních stránkách oznámeno, že pro nahrání nového alba bude skupina spolupracovat s bubeníkem Ariënem Van Weesenbeekem (z kapely „God Dethroned“), avšak nebude jako stálý člen. V září 2007 se Epica vydala (tentokrát už jako hlavní skupina) do Severní Ameriky a v srpnu tohoto roku vydala nejprve singl „Never Enough“ a o pár týdnů později i již své čtvrté album s názvem „The Divine Conspiracy“. Tato deska již byla nahrána pod novou nahrávací společností – „Nuclear Blast Records“. V prosinci 2007 poté bylo oznámeno, že bubeník Ariën Van Weesenbeek se stává plnohodnotným členem skupiny Epica.

coen_janssenV dubnu 2008 se kapela vydala opět do Severní Ameriky spolu se skupinami „Into Eternity“ a „Symphony X“, avšak Simone Simons se ho nemohla kvůli infekčnímu onemocnění zúčastnit, takže místo ní hostovala na koncertech zpěvačka „Amanda Somerville“. V červnu 2008 byl také vydán druhý singly z posledního alba – „Chasing the Dragon“. Dne 16. prosince 2008 poté přišla pro všechny fanoušky skupiny špatná zpráva – kytarista Ad Sluijter opustil kapelu. Důvodem bylo, že hudba se pro něho kvůli termínům a požadavkům stávala stále více povinností a ne zábavou. Jeho nástupce byl vybrán v lednu 2009 a stal se jím Isaac Delahaye (z „God Dethroned“). V květnu 2009 poté vydala Epica své první live album s názvem „The Classical Conspiracy“, které bylo nahráno 16. 6. 2008 ve městě Miskolc (Maďarsko) na mezinárodním operním festivalu spolu s orchestrem (40 členů) a sborem (30 členů). Epica také v této době oznámila, že začala nahrávat své páté album, které vyšlo 16. října 2009 pod názvem „Design Your Universe“. Jako host se zde tentokrát objevil zpěvák Tony Kakko („Sonata Arctica“), který si zazpíval ve skladbě „White Waters“. Byl také vydán již první singl z tohoto alba – „Unleashed“.


Odkazy:

Official Epica Website: www.epica.nl
Nuclear Blast Website: www.nuclearblast.de

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..