Dům tisíce mrtvol

Dva mladé páry se vydávají pátrat po životě místní legendy zvané doktor Satan. Cestou naberou stopařku Baby a ta jim poté, co se jejich auto rozbije, nabídne, aby přespali v domě jejích rodičů. Tak se čtyři přátelé seznamují s vražedným klanem Fireflyových a jejich domem tisíce mrtvol. [anotace]

dum_tisice_mrtvol01Takřka celý televizní prosinec se každoročně nese ve znamení záplavy neustále se opakujících pohádek, adventních koncertů, charity a připomínání a probouzení těch lepších stránek v nás. Když už má člověk pocit, že když uvidí dalšího nudného prince, tak vyklopí obsah žaludku na sváteční ubrus, nezbývá než sáhnout po filmu z úplně jiného soudku. Naštěstí vydavatelé deníku Sport prokázali dostatek soudnosti, a tak si pro nás na prosinec připravili filmový debut Roba Zombieho s „poetickým“ názvem Dům tisíce mrtvol. Takže nezbývá než na chvíli zapomenout na Pyšnou, Šíleně smutnou a spoustu úplně blbých princezen a vydat se na cestu plnou strachu a smrti.

Než se pustím do hodnocení samotného filmu, je potřeba si říct pár slov o jeho autorovi. Rob Zombie je totiž jak autorem scénáře a hudby, tak i jeho režisérem. V podstatě se dá říct, že se jedná o autorský snímek a vzhledem k tomu, že Rob se nikdy netajil, i když pro mě vcelku nepochopitelným, obdivem k Charlesu Mansonovi a před uvedením tohoto filmu proslul jako metalový hudebník s neortodoxní vizáží, je jasné, že ani film sám nebude zrovna typickým hororem.

Ale teď už k samotnému filmu.

dum_tisice_mrtvol04Je právě třicátého října 1970 a dva páry mladých lidí jsou na cestě po Americe, aby zdokumentovaly tajemná, a mnohdy spíše jen ujetá, místa nacházející se kolem amerických silnic. Nedostatek benzínu je donutí zastavit u čerpací stanice, které součástí je i Muzeum šílenců a příšer kapitána Spauldinga. Samotný majitel jím nabídne krátkou jízdu smrti podobnou klasickým strašidelným drahám z našich poutí. Na závěr však přidá ještě historku o doktorovi Satanovi, který mučil a zabíjel své pacienty, a kterého si smrt prý našla jen pár mil od muzea u podivného stromu. Tenhle příběh podnítí zvědavost mužské části „výletníků“ a tak namísto návratu na bezpečnou silnici se vydávají ke stromu doktora Satana. Cestou zastaví stopařce, která je naviguje správným směrem.

Jak už to tak v podobných filmech bývá je noc, z oblohy se spouští hustý déšť a auto naprosto nečekaně postihne defekt. Vzhledem k tomu, že rezervního kola se jaksi nedostává, musí čtveřice přijmou stopařčinu nabídku, aby jí jeden z nich doprovodil do nedalekého domu, protože její bratr vlastní odtahovku.

Je předvečer svátku všech svatých a tak není divu, že je dům vyzdoben spoustou vydlabaných dýní a dalších strašidelných propriet, které ale působí dojmem, že „krášlí“ dům permanentně a ne jen jednou za rok. Zanedlouho je auto přitaženo a všichni čtyři přátelé tak mají možnost seznámit se s podivínskými obyvateli domu. Co zpočátku připomíná jen lehce netradiční halloweenskou oslavu se zanedlouho stává smrtelně nebezpečnou hrou kočky s myší.

dum_tisice_mrtvol02Dům tisíce mrtvol spatřil světlo světa v roce 2003 a studio Universal Pictures chtělo tímto snímkem nejspíš navázat na vlnu teenagerovských vyvražďovaček, jejichž vlna plnila kinosály na v druhé polovině devadesátých let minulého století. Ale vzhledem k tomu, že Rob Zombie dostal zcela volnou ruku a vytvořil tak řádně krvavý splatter, odmítlo ho studio distribuovat. Už to je důkaz toho, že se nemůže jednat o úplně špatný film.

Vzhledem k anotaci i mému krátkému popisu úvodu filmu je jasné, kde Rob Zombie čerpal inspiraci. A vzhledem k žánru do jakého film patří je i jasné, co v něm můžeme čekat. Takřka všechno už jste někde viděli. Nejvíc pak Dům tisíce mrtvol připomíná kultovní klasiku a jen těžko překonatelný film Texaský masakr motorovou pilou. I zde je parta mladých lidí na cestě, dívka, kterou naloží do svého auta a dům obývaný maniakální rodinou. Dojde na mučení, detailní násilné scény i práci se skalpelem. Zkrátka ke všemu, co od podobného filmu lze očekávat. I když DTM hodně bere z „masakru“ zůstává i přesto svůj a rozhodně nenudí, za což vděčí i povedené hudbě samotného autora. Na celém filmu je hodně znát Zombieho obdiv ke „splatter“ žánru a snaha navázat na klasická béčka šedesátých a sedmdesátých let, což se mu myslím beze zbytku podařilo.

Na závěr ještě jedna poznámka.

dum_tisice_mrtvol03Pokud si projdete některá diskusní fóra na netu, najdete v podstatě jen dva názory – je to absolutní sra*ka ( Zombie vykrádá kde co, je to plagiátor atd. ) nebo je to fakt dobrý ( film má říz, nenudí, má spád atd. ).

Hodně totiž záleží na vašem očekávání. Ten kdo k tomuto filmu přistoupí jako k jasně béčkové produkci, která má za úkol hlavně vytrhnout diváka z všední nudy běžného dne, nebude zaručeně zklamán. Ono totiž přijít v současnosti s něčím opravdu originálním není vůbec jednoduché. Filmaři prostě musí odvést dobré řemeslo a vtisknout takovýmto filmům i kus vlastního nadšení.

Země původu: USA
Rok vzniku: 2003
Originální název: House of 1000 Corpses
Žánr: Horor
Režie: Rob Zombie
Hrají: Chad Bannon, Karen Black, Sheri Moon Zombie, Michael J. Pollard, Bill Moseley, Rainn Wilson, Matthew McGrory, Irwin Keyes, Tom Towles, Sid Haig, Rob Zombie, Walton Goggins
Námět a scénář: Rob Zombie

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..