Druhá šance – recenze

Bazárek knih

Bazárek knih

Adam Pýcha
Dobrovský 2021

Adam Pýcha otevírá svoji knihu kapitolou, při jejímž čtení máte takový ten pocit, že se děje něco zvláštního, objeví se pár náznaků jakéhosi podivna, ale čtenář ještě nemá dostatek informací, aby je správně zařadil, nebo vyhodnotil.
V té další, už potkáváme Jenny a jejího otce, kteří putují po zdánlivě nekonečné silnici, přízračnou krajinou, kde slunce stále stojí v nadhlavníku. Jejich monotónní cesta je vede stále vpřed, aby se vraceli neustále do stejného bodu. A přece se něco změní. Daniel, které ho potkali už mnohokrát, je trochy jiný, a tak dostane šanci, aby putoval s nimi. Zda to byla chyba nebo ne, ukáže až čas.

druha sanceZhruba na prvních stovce stran nečeká na čtenáře žádná přímočarost nebo polopatické vysvětlování. Autor dávkuje svůj svět po kapkách a je neustále před čtenářem o několik kroků napřed, a tak to má být. Zpočátku střídá polohy mezi sotva uchopitelnou fantazií (silnice), skoro až hororovou atmosférou (ples), technologickou sci-fi, aby nakonec pevně zakotvil v post apokalyptické vizi, jak ostatně naznačuje obálka knihy a vlastně i její název. A v každé té poloze, v každé části příběhu, přesně ví, co dělá.

Příběh Jenny a jejího otce, kteří jen zdánlivě putují bez cíle zpustlou zemí, kterou si příroda postupně bere zpět, je prokládán obrazy a příběhy, které lehce vyjasňují jejich přítomnost. Najde se zde několik kapitol, které se hlavního děje dotýkají jen okrajově nebo vůbec, ale všechny jsou nedílnou součástí celku. Všechno je tak provázáno se vším.

Nejsem z těch čtenářů, který by hned od samotného začátku hloubal nad tím, jak kniha dopadne. Nepátrám po tom, zda může mít kdejaký detail hodnotu pro další vyprávění. V tomhle věřím autorovi, že mne dokáže svou knihou poutavě a bez logických lapsů dovést až ke zdárnému konci. A v případě Druhé šance Adama Pýchy se mi moje důvěra vyplatila na sto procent, protože i konec knihy je vynikající. Nic není zkratkovitě uzavřené, všechno do sebe dokonale zapadne a nelze než ocenit autorovu představivost, s jakou dokázal svůj příběh zprostředkovat.

Druhá šance možná není pro každého, dle ohlasů na FB, ale mně se autor skvěle trefil do noty. Tohle je jedna z těch mála knih, po jejímž přečtení jí zaklapnu, ještě chvíli podržím v rukách a řeknu si: „Tak, tohle bylo zatraceně dobrý!“

 

Nekonečné putování za nadějí a jedním velkým tajemstvím.
Všichni chtěli začít znovu, až nezůstal vůbec nikdo. Muž se svou malou dcerou hledají odpovědi a doufají, že jednoho dne konečně zapadne slunce. Ze své minulosti si pamatují málo, ale pomalu nacházejí další díly skládačky. Vydejte se s nimi na cestu za hranice vaší fantazie, protože čas a prostor změnily svůj význam.
Román Druhá šance vás zavede jak do naší minulosti, tak vzdálené budoucnosti. Je příběhem o nezkrotné touze po lepším životě i jiskřičce naděje, kterou má v sobě každý z nás.
(anotace)

Hodnocení: 90%

Vydáno: 2021, Dobrovský s.r.o.
Edice: Fobos

Počet stran: 360
Jazyk vydání: český
Vazba knihy: pevná / vázaná
ISBN: 978-80-277-0279-4

 

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..