Drsný spasitel – recenze

Bazárek knih

Bazárek knih

Žamboch Miroslav
Triton 2009 ( 2. vydání )


Století válek mezi lidmi a bytostmi z Druhé strany reality změnilo svět. Možná je to jen zvláštní muž bez paměti, možná démon, netvor s okem nadaným vlastní zlověstnou inteligencí, který hledá odpověď na otázku, kdo vlastně je.
Ve světě, kde jsou lidé jen trpěnými hosty, chovným dobytkem k ukojení chutí věčně hladových stvůr, jsou zapotřebí i silnější zbraně než je brokovnice nebo granátomet…
Poutník hledající pravdu, vlastní minulost a ukradenou duši se nezastaví před ničím. Konec lidstva se blíží a on je ten, kdo apokalypse otevírá cestu. Zabránit jí může jen tvor zrozený z utrpení – Drsný spasitel.
[anotace]trans

drsny_spasitel-150x200Dřevěná škvíra je malé městečko, kterému společně vládnou pevnou rukou dva místní představitelé zákona a pořádku – za všech okolností drsný pistolník a čaroděj stojící v pozadí. Právě sem zavedla cesta odnikud nikam potulného jezdce, jehož lidská podstat je vylepšena démonickou technikou, a který nikdy neodkládá své zbraně příliš daleko. Muž beze jména sice nestojí o žádné problémy, ale už jen svojí podstatou je přitahuje. Dřevěnou škvíru totiž začíná ohrožovat skupina robotických štírů a vzhledem k tomu, že je na první pohled jasné, že muž beze jména není jen potulným obchodníkem, dostává a posléze přijímá obchodní nabídku ke zničení štíří kolonie.
Tak začíná první epizoda Drsného spasitele, na jejímž konci nezůstane z Dřevěné škvíry nic než trosky spečené neskutečným žárem a muž, který míří dál po své cestě, aby zjistil, kdo vlastně je a proč existuje.

Drsný spasitel je další z hrdinů Miroslava Žambocha, kterého by označení kladný nejspíš rozesmálo. Jeho lidský základ je pošramocen démonickou podstatou, která se skrývá uvnitř něj a čas od času se snaží nabýt vrchu a popustit uzdu svým choutkám. Na své cestě za poznáním vlastního já se i tak dopouští činu, jež by nejlépe vystihlo rčení: účel světí prostředky, popřípadě: když se kácí les, tak létají třísky. Kniha je tak plná scén, kdy krev stříká proudem a utržené hlavy rozverně poskakují po zemi. Miroslav Žamboch dobře zná své spisovatelské řemeslo a ví, že nadlidsky silný superman, který dokáže vše přežít bez jediného škrábnutí by byl v současnosti spíš pro legraci, a tak svého hrdinu vůbec nešetří a jen díky tomu, že je takový, jaký je, dokáže přežít i velmi jemné naporcování svého těla. Rozhodně se tak nejedná o čtení pro slabší povahy, které při spatření kapky krve padají do mdlob.
Další nutnou podmínkou proto, aby kniha fungovala jako celek, je i dokonale vykreslený svět, v němž se příběh odehrává. Tentokrát nás autor nepozve do smyšleného fantasy světa, ale zavede do rázovitého ostravského regionu. Ovšem díky tomu, že náš svět už není v této knize tím čím býval, setká se tu snad s každou nadpřirozenou bytostí, o které jste slyšeli. Druhým ukřižováním Krista totiž lidé otevřeli brány do jiných sfér a vpustili mezi sebe nejenom bohy a bůžky ale i upíry, démony a další monstra. A ti všichni si teď nárokují Zemi jako svůj životní prostor. Nikoho pak už nemůže překvapit, že dalekohled z dílny pana Zeisse obývá malinký démon, který za každé použití přístroje vybírá krvavou daň v podobě vykousnutého kousku masa z těla jeho majitele.

Kniha rozhodně potěší všechny příznivce Miroslava Žambocha. Místy je sice té akce skoro moc, až můžete mít při čtení pocit, že jste unavenější než hlavní hrdina. Ale i díky tomu rozhodně nehrozí, že by se čtenář nudil.
Drsný spasitel vhodně doplňuje panteon autorových hrdinů a určitě se po boku Baklyho nebo Koniáše neztratí.

Nakladatel: Triton, E. F.
Obálka: Lubomír Kupčík
Redakce: Lenka Švábová, Jiří Popiolek
Rok vydání: 2009
Počet stran: 400
Rozměr: 140 x 200

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..