Dan Simmons: Ílion – recenze

Bazárek knih

Bazárek knih

Dan Simmons
Fobos 2022

Po téhle knize jsem pod dojmem z Hyperionu a Endyminonu pokukoval už při jejím prvním českém vydání. Nějak to nedopadlo. Nejspíš jsem četl nějakou recenzi nebo upoutávku a Trojská válka odehrávající se na pustinách Marsu mi asi nepřišla jako úplně smysluplná záležitost. Nemohl jsem se ale mýlit víc. Pokud má totiž spisovatel výjimečnou představivost, a navíc je ochoten pro svoji knihu nastudovat spoustu informací, je možné cokoli. Takže tentokrát to dopadlo.

ilion 9788027711338Autor hodí čtenáře do děje své knihy jako toho příslovečného neplavce do vody. Ílijské pláně jsou již po devět let svědkem nelítostného boje, který zapříčilo jedno milostné vzplanutí a scholik Hockenberry je jeho svědkem a vypravěčem. Idylická oslava narozenin kdesi na Zemi, kterou hostí ve své vile Ardis překrásná Ada, již chce svést starý proutník Daeman. Milovník Shakespeara a jeho sonetů Mahmud, moravec, který brázdí se svou ponorkou hlubiny moře nacházející se na jednom z jupiterských měsíců.
Ve třech dějových liniích se tak začne odehrávat příběh, k němuž z počátku nevedou žádná vodítka. Nekoná se žádné vysvětlování, kde a proč. Teprve postupně, s dalšími kapitolami poodkrývá Dan Simmons oponu svého vyprávění. Sice se začínají vynořovat nějaké detaily, ale spolu s nimi přibývají i další otázky, které mají za úkol jediné – nakopnout čtenářovu zvědavost. A to se beze zbytku daří. To, že se k sobě jednotlivé linie začnou přibližovat nebo i proplétat, je nasnadě. Hrdinové knihy to ale ani tak nemají jednoduché. Něco jiného jsou jejich očekávání a něco jiného poznání a situace, které jim autor postaví do cesty. Každý z nich vychází celkem pochopitelně z vlastních znalostí a zkušeností, jež ho utvářely a střet s něčím zcela odlišným a dosud neznámým je další položkou, která žene kvalitu příběhu vzhůru.

… člověk je křehká nádoba, masitý flakón s krví a volnými vnitřnostmi, které čekají, až se rozlijí.

Děj knihy místy, hlavně pak v samotném úvodu, kupředu rozhodně nepádí mílovými kroky. Vzhledem k jeho širokému záběru, dějům, místům, pojmům a postavám by to snad ani nebylo možné. Zcela v intencích vyprávění samotného Homéra představuje autor zas a znovu desítky hrdinů, kteří se střetávali pod hradbami Tróje, i s jejich přízvisky a rodinnými vztahy a stejně tak vyjmenovává kromě notoricky známých řeckých bohů i jejich méně známé souputníky. Na tu spoustu jmen si čtenář prostě musí zvyknout, protože k části příběhu to prostě patří, protože i v samotné Íliadě měl každý z bojovníků své jméno, i když ho záhy po jeho představení proklál oštěp nebo setnul meč.  A takových situací rozhodně není málo.
Oproti tomu pak příběh moraveckých bytostí, které svou pouť zahájily z jednoho z jupiterských měsíců působí téměř až komorně. Je až neuvěřitelné, jak autor dokáže ze starořecké řežby přepnout k technologické science fiction okořeněné o rozbor díla známého anglického dramatika.
Stejně tak se zpočátku zdá až téměř utopická současnost Země naprostou idylou. Lidé využívající, ale neovládající, pokročilé technologie jsou jakýmisi mazlíčky svých technologických služebníků. Jeden z nich, kterému právě běží poslední ze sta roků života však chce víc a začíná pátrat po jenom historickém mýtu. Právě jeho snaha pak nastartuje řetězec důležitých událostí.

Ílion rozhodně není žádná oddychovka. Místy je to čtení neuvěřitelně hutné, vyžadující plnou čtenářovu pozornost, i proto, že důležitá informace se může skrývat v celkem nenápadném rozhovoru nebo v sotva postřehnutelné nebo vyzdvihnuté myšlence některé ze spousty postav. Tato kniha zkrátka nabízí prostě monstrózní příběh, pokud se to tak v kladném slova smyslu dá definovat, a na šesti stovkách stran ani zdaleka nezodpoví všechny otázky. Otevřený závěr je pak jasnou pozvánkou k další cestě až na samotný Olymp, kterou si rozhodně nenechám ujít.

Hodnocení: 100%

Nakladatel: Fobos
Jazyk: čeština
Počet stran: 608
Vazba: pevná vazba
Datum vydání: 29.09.2022
isbn: 978-80-277-1133-8

1 trackback / pingback

  1. Recenze: Dan Simmons – Olymp - Henry´s SF&F web

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..