Chris Achilleos – biografie

Chris, celým jménem Christos, Achilleos se narodil v roce 1947 na Kypru ve městě Famagusta, ale později, v roce 1960, se s rodinou přestěhoval do Anglie. V Londýně chodil do školy a v roce 1965 tam nastoupil na uměleckou školu Hornsey College of Art, kde studoval technickou a vědeckou kresbu. Stal se předním fantasy ilustrátorem, především díky obálkám ke sci-fi a fantasy knihám, a dnes žije v Londýně se svou ženou, s níž má dvě děti.

achilleos

Už od dětství byl Chris fascinován převáděním populárních hrdinů do obrazové podoby. Ještě na Kypru se učil o řeckých mýtech a legendách z „klasických“ comicsů a v Anglii pak obdivoval perfektně nakreslené comicsy v časopise „Eagle“ (Orel). Z „Eagle“, jehož autorem byl Frank Bellamy, se pak jeho zájem rozšířil i na „Heroes and Spartans“ (Hrdinové a Sparťani), kterýžto comics měl částečný vliv na jeho rostoucí zájem o ilustrování comicsů.

Během studií na vysoké škole sbíral americké comicsy, z kterých čerpal a vstřebával dynamiku pohybu, která se pak objevila v jeho vlastních comicsových příbězích. Kombinací technického kreslení, které se naučil během studií, a toho, co odkoukal z jiných comicsů vznikly velmi propracované kresby, které převáděly na plátno sny z Chrisova dětství. Většinou to byly sny o hrdinech z minulosti, odvážných bojovnících, kteří bojují s neobvyklými nepřáteli jen pomocí rukou a mečů, jako byli třeba Achilles nebo Beowulf. Nevyhýbá se však ani novodobým superhrdinům, stvořeným spisovateli jako např. „Conan“ od Roberta Erwina Howarda.

Achilleos vnesl do fantasy ilustrace preciznost technické kresby a v jeho obrazech se běžně setkáme s lakovanými povrchy a lesklými kovovými předměty v kombinaci se zvláštním, dalo by se říct až fetišistickým, oblečením. Brnění jeho hrdinů a amazonek je kombinováno s kůží či kožešinou, z jejich zlatých a stříbrných náramků visí velmi dobře propracované přívěsky, a jejich meče s vyrytými ornamenty jsou uschovány ve zdobených pochvách, připásaných k tělu.

Jeho hrdinové vždy vítězí nad obludnými pololidskými nepřáteli. Čím horší nepřátelé proti nim stojí, tím velkolepější a krvavější je jejich porážka, což má podkreslit správnost tohoto činu.

Jeho bojovníci bojují proti zlu v kamenných amfiteátrech i v jeskyních zamořených ghouly, výsledek je však vždy stejný – bojovník s mečem či sekerou od krve stojí triumfálně nad hromadou mrtvých nebo umírajících nepřátel.

Hrdinka oproti tomu většinou stojí v pozadí scény a přihlíží těmto hrozným jatkám. Přestože obdařena notnou dávkou sexappealu a erotické přitažlivosti, působí jaksi chladně a odtažitě, a v Achilleosových obrazech se objevuje jako jakýsi symbol nedosažitelné dokonalosti. Ona je vlastně tím důvodem pro válečníkův krvavý čin a její nepřístupnost jen dokresluje celkovou atmosféru a ráz jejího světa.

Achilleosův styl je založen především na preciznosti a přesných detailech. Na zakázku pracuje jen výjimečně, maluje pomalu a pouze při denním světle, přičemž u jedné kresby stráví jeden až čtyři týdny. Kreslí na základě fotografií nebo jiného vizuálního materiálu, kdy začíná tužkokresbou, kterou následně převede do inkoustové kresby a tu nakonec vybarví vodovými barvami. K dokončení kresby používá navíc ještě airbrush. Velké hrdinské obrazy pak nejraději maluje akrylovými barvami na plátno, což je metoda, která mu vyhovuje nejvíce.

Přes obsahovou různorodost jeho kreseb jsou v ní vždy obsaženy tři hlavní prvky: 1) jeho hrdinové jsou rození dobrodruhové, žijící tak, jak sami chtějí, instinktivně bojující za to, co je podle nich správné, a neobávající se žádného nepřítele, 2) jeho příšery jsou obvykle humanoidé, protože nejefektivnější příšera je taková, kterou můžete k něčemu přirovnat, a 3) ženy samotné jsou větší (důležitější) než celá kresba.

„Čistá fantasy, tak dokonalá, jak jen to jde.“

 

 

3 komentáře

 1. Zdravím Vás pane,

  a děkuji za Vaši webovku, která je mi inspirací i studnicí moudrostí a rad. Mám v úmyslu napsat a vydat knihu jako poctu (doufám, že všem klíčovým) ilustrátorům jednoho týpka ze severu, Conana, jehož jsem fanouškem již více jak 35 let. Bude to fantasy a sci-fi v jednom a jména ilustrátorů bych rád použil pro své postavy, které se v knize sejdou, věk nehraje roli ( od Franka Frazetty po Lucia Parrilla…)
  Jak jsem pátral na Vašich stránkách, zjistil ,,chybku“ v biografifích dvou aktérů, konkrétně Doriana Cleavengera, která se ve všem schoduje s tou Chrise Achillea, jež ale patří právě Dorianovi.
  Váš web je jinak parádní a já děkuji, že z něj mohu čerpat nejen informace, ale kochat se kresbami a malbami předních mistrů.
  S pozdravem Rostislav Kapuši

 2. Těší mě, že jsem mohl pomoci. Dnes mě zrovna zaujal nově Jay Anacleto, který pochází, jestli jsem dobře pochopil, také z Filipín, jako další slavní ilustrátoři – Ernie Chan, Alfredo P. Alcala, Tony DeZuniga a Nestor Redondo…
  Přeji fajn den a díky za Vaše stránky.

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..