Cesta bojovníka – recenze

Režie: Marcus Nispel
Kanada / USA, 2007, 99 min
Hrají: Karl Urban, Moon Bloodgood, Russell Means, Clancy Brown, Nathaniel Arcand, Ralf Moeller, Mike Dopud

Tak jsem po delší době opět zabrousil do videopůjčovny.
Při rozhodování zda si půjčit nějakou komedii na uklidnění nervů po namáhavém pracovním dnu, nebo se nechat unášet na vlnách lechtivé erotiky, padl můj zrak na obal, na kterém se skvěl název Pathfinder a celkem slušný obrázek boje meče proti sekeře. Bylo rozhodnuto. Místo na srandovní chlápky nebo polonahé slečny se mrknu na něčí vnitřnosti.Vydáno dne 19. 04. 2008

Na úvod musím napsat, že tenhle film mne úplně minul. Nevybavil jsem si žádnou recenzi při kino premiéře ani k uvedení na DVD. Navíc na přebalu stálo: „Podívejte se jak vypadala Amerika dávno před Kolumbem … Na jedné straně stojí brutální vikingští dobyvatelé, kteří přišli vraždit a ničit. Proti nim obránci Nového světa, odhodlaní nezastavit se před ničím … Cesta bojovníka – … film plný nelítostných soubojů, vražedných bitev a extrémních soubojů.“ Takže jsem si řekl, proč to nezkusit? Krve není nikdy dost.

pathfinder2007Film začíná nalezením malého chlapce indiánskou ženou, která je na sběru klestí. Přitom se zatoulá až k samotnému pobřeží, kde najde rozbitou vikingskou loď a v jejím nitru kromě několika mrtvol i výše zmiňovaného chlapce. Indiánka se zachová jako správný samaritán, přivede chlapce ke svému kmeni, kde přesvědčí radu, aby chlapce přijali mezi sebe. Tak se i stane a chlapec je vychováván v její rodině a je pojmenován Stín ( v originále Ghost ).

V poklidu uběhne patnáct let a z chlapce se stává silný, mladý muž, který je vychován v úctě k tradicím svých adoptivních rodičů. K tomu, aby byl plně přijat mezi bojovníky mu však stále něco schází. Podle slov šamana kmene však mezi válečníky nepatří, neboť ho stále stíhají démoni minulosti a on doopravdy nepozná kým je, dokud se jim nepostaví. Stín se následujícího dne vypraví na lov a právě tehdy se v jeho vesnici zjeví noví vikingští nájezdníci.

Vikingové nemají s nikým slitování a vesnice je během několika okamžiků, až na Stínova otce, vybita do posledního obyvatele. V nerovném souboji je však zabit i on a Stín se neohroženě vrhá mezi Vikingy, aby po krátkém souboji uprchnul a snažil se tak zachránit holý život. Na útěku je zraněn, ale dokáže se vyléčit díky síle šamana spřáteleného kmene. I díky tomu může začít spřádat myšlenky na pomstu.

Takže úvod do děje máme za sebou. Pokud vám něco připomenul, aniž by jste tenhle film viděli, pak máte opravdu dobrou paměť. Snad každou scénu z tohoto filmu jste už měli možnost shlédnout někde jinde. Vezměme to od začátku.

Malý sirotek je nalezen v podstatě svými nepřáteli, ale ti se ho ujmou, aby ho vychovali a vtiskli mu své zásady správného chování. Jak ušlechtilé. Ještě teď zamačkávám slzu dojetí. Ale jdeme dál.

Kde se vzala, tu se vzala, objevila se banda krvežíznivých nájezdníků v rohatých přilbách a jala se plenit a zabíjet. Nešetří muže, ženy ani děti a zapalují všechno, co hoří. Druhá slza dojetí kane na klávesnici. Tentokrát jí zapříčinila vzpomínka na obdobnou ( čti okopírovanou ), scénu z Barbara Conana. A show pokračuje.

pathfinder02Osamělý mstitel se vrhne mezi nepřátele a rube je hlava nehlava. Dokonce si v příhodném terénu vybuduje několik pastí ( zašpičatělé kůly, smyčky z provazů atd.) a skvěle maskován nebo ukryt pod vodou překvapuje zkoprnělé Vikingy na nejrozmanitějších místech. Konečně se tak dozvídáme od koho Sly Stallone alias Rambo odkoukal všechny ty fígle. A to ještě není konec.
Hrdina dokáže obelstít nepřátele a zavede je do smrtící pasti. Tak a teď už pro slzy skoro nevidím. Nepláču však nad potupným koncem severské bandy ale pro ztracených čtyřicet kaček, které nenávratně zmizely v registrační pokladně naší půjčovny.

Pokud jste dočetli až jsem a snad vás pár takových je, tak už jste určitě pochopili, že tenhle film není o cestě bojovníka, ale o cestě k nudně stráveným sto minutám, protože nejen děj ale i způsob jeho ztvárnění je naprosto příšerný. Vše se totiž odehrává za filtrem tmavě hnědozelenočerné barvy, od které si vaše oči odpočinou jenom při pohledu na bělostné štíty hor. V té temnotě se totiž utopí jakákoli akce, když už se nějaká vyskytne. Pokud si vzpomenete na citát z přebalu, tak vězte, že bitvu tady neuvidíte ani jedinou. Úvodní masakr není bitva, jen jednostranné vyvražďování bez nápadu. Stínův boj muže proti muži se vždy omezí na pár máchnutí meče a konečný úder, ze kterého díky šíleným střihům a kameře uvidíte tak maximálně závěrečné chlístnutí krve.

A Vikingy tady taky neuvidíte. Pokud by se totiž ta tlupa magorů, která je za ně v tomhle filmu vydávaná, chystala přeplout oceán, tak by se podle kvality svého rozumu a uvažování nejspíš potopila ještě v domovském přístavišti. Další věcí, která odlišuje nájezdníky od Vikingů je jejich zbroj. To, že amíci kašlou na jakoukoli historickou věrohodnost, je známá věc. Proto se nelze divit, že všechny své Vikingy vybavily nejenom jemnou kroužkovou košilí, ale také částmi plátové zbroje, železnými přilbami se sklopným hledím, ze kterých trčí šikmo dolů kravské rohy a dvojitě prohnutými luky, které nejspíš ukradly někde na mongolských stepích. Takže ať je to kdo chce, Vikingové nee.

Jestli by se dalo tohle všechno prominout, jde konec konců jen o film, tak poslední věc prominout nelze. Celý film totiž nemá jediný překvapivý moment. Od začátku až do, pochopitelně v rámci možností, šťastného konce je všechno absolutně předvídatelné a nalinkované jako podle pravítka.

Pokud jsem vás neodradil, nebo to chcete vidět na vlastní oči, nenechte si ujít některý z bonusů. Já jsem vydržel jen ten, kde Clancy Brown ( představuje náčelníka Vikingů ) vypráví jaká to byla skvělá práce se skvělými lidmi pod vedením skvělého režiséra a se skvělými lidmi… aha to už jsem psal. Pozitivní na bonusech, kromě pozitiv zmiňovaných účastníky natáčení, je jejich reálná barevnost. Je až neuvěřitelné, že v místě natáčení jsou skutečně zelené stromy.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..