Avatar

Bazárek knih

Bazárek knih

USA / Velká Británie, 2009
Režie: James Cameron

Avatar před námi otevírá neuvěřitelný svět za hranicemi naší fantazie, svět střetu dvou naprosto odlišných civilizací. Nově objevená vzdálená planeta Pandora je mírumilovné místo s obyvatelstvem – Na’vi, žijícím v souladu s divukrásnou vegetací planety. Posádka vyslaná ze Země na své průzkumné misi objeví na Pandoře velmi cenný minerál, který by měl na Zemi nevyčíslitelnou hodnotu. Pobyt na Pandoře je ovšem pro člověka možný teprve po vytvoření jeho genetického dvojníka, hybrida Avataru, který může být ovládán psychikou oddělenou od lidského těla a fyzicky odpovídá původnímu obyvatelstvu Pandory, které má fluorescentní modrou kůži a dosahuje 3m výšky. Na tuto náročnou misi je vybrán mezi jinými také Jake Sully, bývalý námořník, který byl při jedné z jeho předešlých misí paralyzován od pasu dolů. A právě šance opět chodit přiměla Jakea, aby se do programu Avatar přihlásil.avatar_03

Vydáno dne 10. 01. 2010
Průzkumná mise je vyslána a po přistání na Pandoře je zcela ohromena úžasnou rozmanitostí místní vegetace. Stromy dosahují výšky mrakodrapů a světélkující prales je plný nádherných tvorů, které jste nikdy neviděli, ale také hrozných prehistorických predátorů. To je jen zrnko překvapení, které posádku čeká. I když se zdá, že po počáteční nedůvěře lidí Na’vi se posádce podařilo adaptovat a také získat prostor pro diplomatickou misi, pandořané se rozhodně nehodlají nechat kolonizovat a dojde ke tvrdému střetu. Jake, který se postupně sblížil s místním obyvatelstvem, a především s místní princeznou Neytiri, stojí před rozhodnutím, za koho bojovat ve finální bitvě, která má rozhodnout o osudu a vývoji celého světa.

Tolik oficiální test vztahující se k filmové události konce minulého roku. Recenzí je plný jet i specializované časopisy, a tak si já přihřeju svojí polívčičku.

Ač je to k neuvěření, celý film, i přes svojí délku, by se dal zhodnotit na několika málo řádcích. Přesto se pokusím tenhle článek trochu natáhnout, i když ne o moc.

avatar_04Barvy, tvary, kompozice a nádhera světa Pandory je přesně to, co dokáže udržet vaši pozornost celou první polovinu filmu. Pokud byste si odmysleli dokonalou vizuální podívanou a podporu nejnovějších technologií, nezbude vám nic, co už nebylo natočeno. Kinematografie je zkrátka dáma, která má už přes deset křížků a jen těžko někdo dokáže přijít s opravdu originálním námětem, což ovšem není ani v nejmenším výtka k Jamesi Cameronovi a jeho precizní filmařině.

Do poloviny filmu vám tak musí stačit unášet se pastvou pro oči a příliš nepřemýšlet, kde jste ten či onen námět nebo scénu již viděli. Jsou tu zlí ziskuchtivý pozemšťané (bílé tváře) a domorodí Na’vi (domorodí indiáni) žijící v souladu se svým světem a nepotřebou cokoli měnit na svém způsobu života. Pak se objeví „Ten, který porozumí“ a zápletka může spět k dalšímu vyhrocení.

Skutečně se film, lépe řečeno jeho děj, rozeběhne až ve chvíli, kdy hlavní záporák převezme otěže do vlastních rukou a rozhodne se udeřit na vcelku bezbranné domorodce. Ani teď se neodehraje nic převratně originálního, ale kromě perfektního vzhledu se rozjede velmi solidní akce, podporovaná skvělou kamerou a neméně kvalitní hudbou. Divákovi tak nezbývá nic jiného, pokud není zarytý zelený mozek, než držet palce odvážným Na’vi a jejich planetě. Je sice pravda, že čelní útok na koních proti robotizovaným pěšákům není zrovna vrcholem taktiky, ale nic nevzbudí sympatie víc, než nesobecké hrdinství.

Mnozí považují Avatara za totální pecku a převratný film. V tomto ohledu jsem osobně trochu střízlivější. Zhodnocení každého diváka patrně nejvíc záleží na tom, s jakým očekáváním k filmu přistupoval. Vzhledem k masivní reklamní kampani byla očekávání jistě vysoká, což není většinou dobře. Avatar v tomto ohledu obstál více než se ctí. Pokud se na film teprve chystáte, zkuste své očekávání mírně zkrotit a pak jistě nebudete zklamáni.

Avatar je určitě dalším Cameronovým filmem, který se stane milníkem v historii kinematografie. Jen se tak tentokrát neděje na poli filmu samotného, ale technologií, které umožnili jeho vznik. Nám tak nezbývá nic jiného, než se těšit, co nám trikařská studia připraví příště.

Hrají:
Michelle Rodriguez, Sigourney Weaver, Sam Worthington, Joel Moore, Zoe Saldana
Režie: James Cameron
Rok: 2009avatar_02

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..