Anita Blake 11: Blankytné hříchy [recenze]

On-line Bazárek knih

Bazárek knih

Laurell K. Hamilton
Epocha 2012

„Kdykoli nás navštívil nějaký člen rady upírů, umírali lidé. Někteří naši, někteří jejich. Ale Belle Morte sem nikdy nikoho neposlala, až teď svoji zástupkyni Musette. Čekali jsme ji asi tak za tři měsíce, kolem Díkůvzdání. Tak co sakra dělá ve městě měsíc a něco před Halloweenem? Pěkně se nám to tu zvrtlo…“

Anita netušila, že i její mocný upíří milenec Jean-Claude, vládce města St. Louis, může mít z někoho strach – dokud se ve městě neobjevila roztomilá, droboučká, sadistická Musette, vyslankyně Belle Morte, jedné z nejvlivnějších upírek světa a Jean-Claudovy stvořitelky. Roztáčí se intrikánský kolotoč upíří diplomacie a politiky, a to rozhodně není Anitina parketa. Nejradši by vytáhla pistoli a nasázela do Musette pár stříbrných kulek, ale ve hře jsou životy jejích nejdražších…Vedle toho se série brutálních vražd, která vyvolala mediální hysterii, jeden zvláštní klient a podivná dvojice mužů sledující Anitu, zdají jako bezvýznamné epizody. Není však možné, že spolu všechno souvisí? (anotace)

Blankytne HrichyOživovatelka mrtvých, popravčí upírů, bolverk vlkodlaků, nimir-ra leopardodlaků a celkem nově i federální šerif pro supernaturální případy – to vše v jedné osobě drobné černovlásky. To vše je Anita Blakeová. Ke všem svým pozicím se propracovávala předchozích deset knih. Za tu dobu se do jejího, i milostného, života dostal upíří vládce St. Luis, alfa samec vlkodlaků a pár dalších, většinou ne úplně lidských mužů. Navíc musí každých dvanáct hodin uspokojit ardeur, což řečeno jejími slovy znamená pořádně si zašukat.

Ačkoli mám v knihovně kompletní česky vydanou sérii, poslední knihu s Anitou jsem četl před šesti lety. Blankytné hříchy tak jsou takovým testem, zda se i po hodně dlouhé době dá začíst bez nutnosti procházení předchozích knih. V tomto případě to jde naprosto bez problémů. Autorka na prvních několik desítek stran dokáže nenásilně napasovat spoustu odkazů a informací z Anitina předchozího života, takže jsem netápal a celkem v pohodě se zorientoval.
Renča z webzinu Děti noci mě kdysi varovala, že od desátého dílu se forma vyprávění mění a příběhy o Anitě se posouvají od akčnějšího nářezu k „romantičtějšímu“ pojetí. Desítku jsem sice omylem přeskočil, ale rozhodně měla pravdu. Anitiny oživovatelské schopnosti se v tomto dílu smrsknou na pouhou otevírací epizodu a policejní vyšetřování se odehraje ve třech menších blocích. Přičemž ten poslední, v samotném závěru knihy, je její nejlepší částí. Zato se autorka přímo rochní v popisech sošných upírů, jejich sexy těl a toho, co mají zrovna na sobě. Přiznám se, že u třetích hedvábných spodků, jsem tyhle odstavce začal přeskakovat. Pro dámské čtenářstvo ale nejspíš může jít o pasáže velice kvalitní.

I když kolem upírů už začíná řádit jednadvacáté století, jsou stále ztracení ve svých tisíce let starých hrách, tradicích a zákonech. Když tak do města zavítá Musette, zástupkyně Belle Morte, pokrevní stvořitelky Jeana-Clauda, roztáčí se kolotoč intrik postavených na tom, kdo komu patří, kdo koho může využít nebo ovládat. Nutno přiznat, že tuhle část svého univerza má autorka zmáknutou dokonale. I sebemocnější upír může sice intrikovat a používat svojí moc až se zničující silou, ale vždy se drží v mantinelech daných zákony a tradicemi. A podstatnou roli v tom hraje i sex.

Blankytné hříchy rozhodně nenudí, i když některé pasáže ohledně Anitiných citů jsou na můj vkus trochu rozvleklé a opakující se a zbytečně tak knihu nafukují. Nepotěšil mě ani poměr mezi Anitou vyšetřovatelkou a Anitou upíří a dlačí femme fatale, která tu první hodně zastiňuje. Vypadá to ale, že už nebudu ta pravá cílovka a Anitiny milostné eskapády nejspíš budou vhodnější pro trochu jiné publikum.
Rozhodně jí dám ale ještě jednu šanci.

Hodnocení: 60%

Série: Anita Blakeová, lovec upírů 11.
Žánr: Literatura světová, Horory, Fantasy
Vydáno: 2012, Epocha (ČR)
Originální název: Cerulean Sins, 2003
Překlad: Zuzana Ľalíková, Vladimír Pražák, Josef Václav Sládek, Kateřina Cenkerová
Počet stran: 440
Jazyk vydání: český
Edice: Fantastická Epocha (14.)
Ilustrace/foto: Stefan Hester
Autor obálky: Dorothea Bylica
Vazba knihy: pevná / vázaná s přebalem
ISBN: 978-80-7425-152-8

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..