Anita Blake 07 – Zápalné oběti

Bazárek knih

Bazárek knih

Zápalné oběti je sedmý díl série Laurell K. Hamiltonové o nekromantce a zákonné popravčí upírů Anitě Blakeové. Ta nikam nechodí beze zbraně a řídí se krédem: „Otázky jsou skvělé, ale jenom pokud znáte odpovědi. Když se na něco zeptáte a odpověď vás zaskočí, vypadáte jako pitomci.“
V průběhu tohoto dílu Anita slíbí účast na vyšetřování útoků pyrokinetického žháře na zákonů dbalou upíří populaci St. Louis a současně se cítí odpovědná za řešení potíží, které způsobila mezi místními lykantropy. Situaci navíc dramaticky komplikuje návštěva upířího koncilu, který přijel vyřešit neobvyklou situaci jejího milence Jean-Claudea. Ten totiž není ochoten zaujmout místo, které se uvolnilo poté, co Anita zabila jednoho z členů koncilu.

Stejně jako předchozí díly je i tento plný nečekaných zvratů. Upíři i vlkodlaci jsou v knize vylíčeni stejně barvitě jako lidé, takže můžeme společně s Anitou uvažovat, kdo je tu vlastně ten nejhorší netvor. (anotace)

anita_07Trochu paradoxně jsem tenhle díl přeskočil a pustil se do jeho četby až po přečtení vynikajícího příběhu s názvem Modrý měsíc, který mu následuje. Úvodní stránky jsem otáčel s nedůvěrou, zda autorka dokáže napsat dva dobré díly po sobě. Předchozí zkušenosti mne totiž poučily, že i LKH může mít „slabší den“. [ viz Smrtící tanec]

Začátek vypadá jako úvod do typické „paranormální“ detektivky. Ve městě řádí pyrokinetik, jehož předchůdce postupně opustil zapalování neobydlených objektů a při svém posledním žhářském útoku zavinil smrt mnoha lidí. Vzhledem k Anitiným zkušenostem s nadpřirozenem jí vyhledá požární vyšetřovatel Pete McKinnon, aby jí požádal o pomoc. Aniž by se domluvili na něčem víc než jen případné spolupráci, pospíchá Anita za Larrym, který se ocitl v potížích.

Na velmi dlouhou dobu zapomenete, proč má vlastně kniha název Zápalné oběti. Vzhledem k okolnostem, které Anitu a jejího upíra pohltí krátce po rozhovoru s kapitánem požárníků to ani není nějak překvapující. Události se na hlavní hrdinku hrnou neuvěřitelným tempem, kterému zčásti dokáže čelit díky vlastním schopnostem, jejichž hranice v podstatě nezná ani ona sama, a zčásti díky podivným a mnohdy pokřiveným pravidlům a rituálům, které sdílí a dodržuje upíří společenství.

Sedmý díl je tou knihou, kdy Anita přebírá odpovědnost i za ostatní (ne)tvory a musí si zvykat, že víc než kdy jindy závisí na tom jejím i životy dalších dlaků, nejen ten Richardův. Zkušenosti nabité v tomto dílu pak ještě víc zakalí její odhodlání a chladnokrevnost s jakou v Modrém měsíci řeší některé konflikty jsou přímým důsledkem prožitků v Zápalných obětech.

Stejně tak „návštěva“ Koncilu v Cirkusu prokletých navazuje na předcházející události, kdy Anita dokázala zabít upíra s přízviskem Zemětřas. Nikdo ze starých upírů totiž nevěří, že jeden z nich byl zabit v prosté sebeobraně, bez postranních úmyslů. Jedno z pravidel rady je: kdo zabije jejího člena, musí nastoupit na jeho místo. Zkostnatělé mysli několika set let starých upírů však nechtějí pochopit, že Jean-Claude do rady nechce. Další velkou neznámou je pro Koncil samotná Anita. Dosud nikdy se upíři nesetkali s člověkem, který by vládl její mocí a jehož ambice se upínají „pouze“ k prostému přežití.

Samotná kniha kvalitativně nijak nevybočuje z celé série. Nejedná se o nejlepší dosud u nás vydanou knihu, ale také ne o propadák. Čtenáři obeznámení se světem Anity Blakeové i jejím postupným vývojem nebudou ničím překvapeni. Život popravčí se nadále dělí mezi krvavou práci a milostné trable, které ve druhé třetině knihy získávají trochu navrch, což by mohlo akčněji naložené čtenáře trochu otrávit. Intermezzo mezi úvodním setkáním se členy Rady a závěrečným soubojem lze vnímat trochu jako nastavovanou kaší, ale události z této části knihy mají podstatný význam pro další příběhy.

Zápalné oběti tak jsou dalším důležitým dílkem, který zapadá do universa stvořeného Laurell K. Hamiltonovou a takřka na sto procent určitě od série neodradí nikoho, kdo jí až dosud propadl.

Nakladatel: Triton
Překlad: Pavel Toman
Obálka: Alžběta Trojanová
Redakce: Jiří Popiolek
Rok vydání: 2010
Počet stran: 384
Rozměr: 125 x 200
Provedení­: paperback

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..