Alita: Bojový anděl

Bazárek knih

Bazárek knih

Svět vzdálené budoucnosti není ideálním místem k životu, přesto v něm žijí lidé, kteří nezištně pomáhají jiným. Tak třeba kyberdoktor Ido (Christoph Waltz) prolézá skládky, aby našel funkční součástky, které může implantovat lidem, co o část těla přišli. Takhle objeví Alitu (Rosa Salazar), poničeného kyborga se srdcem a duší dospívající dívky, a vrátí jí život. Po probuzení Alita vůbec nic neví. Nepamatuje si svou minulost, nepoznává svět kolem sebe, ale okamžitě nasává nepřeberné množství nových informací. Se životem vrstevníků Alitu seznamuje Hugo (Keean Johnson), mladý rebel s motorkou, který ji od prvního setkání mimořádně imponuje. Díky své zvědavosti pozná Alita i odvrácenou stránku města Iron City, v němž s doktorem Idem žije. Fyzickou konfrontací se zdejším podsvětím v sobě objeví mimořádné, smrtící schopnosti. V tu chvíli se dostane do hledáčku skupiny nájemných zabijáků, kteří terorizují město, ale teď dostali jediný úkol – najít a zničit Alitu. Z obyčejné kyberholky se stane bojový anděl. A konečně si vzpomene, jaké je její poslání.(CinemArt) (ČSFD)

Přiznám se bez mučení, že do shlédnutí upoutávky před posledním filmem ze série Transformers, jsem o Alitě neměl ani ponětí. A to, že s ní existuje nějaký komiks jsem zjistil náhodou půl hodiny před začátkem promítání, když jsem procházel nabídku Neoluxoru. Vizuální stránka upoutávky mne tak navnadila, že jsem si tenhle příběh z neradostné budoucnosti nemohl nechat ujít.

A rovnou můžu konstatovat, že právě vizuální stránka celého filmu je na něm dle mého názoru to nejlepší. Ať už se jedná o kyborgy všeho druhu, Salem na obloze nebo chaotické Železné město, všechno vypadá opravdu skvěle. Kapitolou samou pro sebe je pak samotná Alita. Ty zvětšené oči vypadají zpočátku sice nezvykle, ale její animace je naprosto skvělá. Zpočátku je to trochu naivní holka, která se rychle (možná až trochu moc rychle) dostane do obrazu a když jí naskočí automatizovaný bojový mód je skoro k nezastavení ale zároveň i velmi okouzlující.

alita 01Osobně jsem měl trochu problém přiřadit film ke správné věkové kategorii. Díky animované hrdince, a přítomnosti dalších mladých herců,  jde pocitově o film pro mladší obecenstvo, i když je přístupnost nastavená „až“ od 12-ti let a Alita do toho párkrát pořádně řízne. Předpokládám také, že původní předloha se, co se týká krve, určitě nedrží tolik zpátky. Přece jen rozsekat stroj s modrou krví není taková akcička, jako když teče skutečně ta červená. U akčních scén ostatně divák musí přistoupit na to, že takhle ten svět prostě funguje. Teď mám na mysli hlavně závody motorballu a jeho nejvyšší likvidační level, který mi přišel trochu přes čáru. Ale budiž. Co si ale autoři mohli odpustit, je pár až příliš patetických scén. Když si, do té doby tvrdá a neústupná Jennifer Connelly, vzpomene, že je táké lékařkou a matkou, aby vzápětí největšímu záporákovi města oznámila, že prostě končí, tak by jí její nísledující osud člověk i přál. Stejně tak skoro závěrečná padající scéna. I moje dvanáctiletá dcera uznala, že „tam visel zbytečně dlouho“.

Ať tak nebo tak, Alita: Bojový anděl, nevyniká sice příliš originální zápletkou, ale rozhodně je to akční jízda, na kterou se dá dívat a která nenudí. Postupem času si možná  divák uvědomí pár nelogičností, ale to na výsledném a hlavně prvotním dojmu po shlédnutí nic nemění. Momentálně je tak pro mne největší otázkou, zda a hlavně jak, vystaví tvůrci tothoto filmu jeho pokračování.

USA / Kanada / Argentina, 2019, 122 min

Režie: Robert Rodriguez

Předloha: Jukito Kiširo (komiks)

Scénář: James Cameron, Laeta Kalogridis, Robert Rodriguez

Kamera: Bill Pope

Hudba: Junkie XL

Hrají: Rosa Salazar, Christoph Waltz, Keean Johnson, Jennifer Connelly, Mahershala Ali, Jeff Fahey, Jackie Earle Haley, Eiza González, Ed Skrein, Casper Van Dien, Lana Condor, Jorge Lendeborg Jr., Idara Victor, Derek Mears, Leonard Wu, Marko Zaror, Rick Yune, Billy Blair, Dimitrius Pulido, Elle LaMont, Alex Livinalli, Sam Medina, Vincent Fuentes, Jorge A. Jimenez, Gregg Berger, Edward Norton, Michelle Rodriguez, Jai Courtney, Gary Teague

Producenti: James Cameron, Jon Landau

Střih: Stephen E. Rivkin, Ian Silverstein

 

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..