Adam Przechrzta: Místodržící – recenze

Místodržící
Adam Przechrzta: Místodržící

Adam Przechrzta
Materia prima 2
Fobos 2022

Kulisy příběhu zůstávají alespoň zpočátku stejné, ale uniformy okupantů se změnily. Varšava tak aktuálně už není pod nadvládou Ruska, ale nachází se ve vlivu kaiserova Německa. Čas totiž pokročil a Místodržící nás zavádí do jara roku 1916. První světová válka je tak v plném proudu, ale ty nejtěžší boje se zatím odehrávají zcela jinde. Stejná, stejně nebezpečná, jako dříve však zůstává magická enkláva, i když bytosti, které jí obývají, už nejsou jen bezduchá monstra.

Místodržící
Adam Przechrzta: Místodržící

Bývalý velmistr varšavské alchymistické gildy Rudnicki se opět snaží být zcela apolitický a věnuje se hlavně svému hotelu, i když polovinu jeho „hostů“ tvoří němečtí důstojníci, a lékárně, která ovšem doplácí na to, že materia prima se stává nedostatkovým zbožím. Přes svoji snahu vyhnout se jakékoli politice se alchymista dostává celkem pochopitelně přímo do jejího středu. Zpočátku se tak stává jen figurkou postrkovanou na šachovnici mocenského boje a intrik. Ač se nachází na německé straně frontové linie, musí se dostat k ruskému dvoru, aby opět pomohl carevičovi, jehož hemofilie opět naplno propukla.

Adept trilogii Materia primai skvěle odstartoval. Autor měl na své straně výhodu nového, dosud nepoznaného světa, který čtenářům mohl představit. Přivedl na scénu zajímavé postavy, které se mohly dál vyvíjet. Častokrát se ale stává, že prostřední díl bývá jen takovým oslím můstkem k závěrečné knize. Místodržící však takovým případem naštěstí není. Adam Przechrzta rozvinul motiv magických enkláv i myšlenku symbolů, které se ukrývají v knihovnách a mohou předat svému objeviteli nevídanou moc. Samotná „magie“ však má pevně daná pravidla a zákonitosti a její užití může být doslova – něco za něco. Její znalost tak ještě neznamená mít absolutní moc. Novými hráči pak mohou být další theokatáratos, jejichž uvěznění za stříbrem zesílenou zdí obepínající enklávu nemusí být až tak definitivní. Autor si tak otevřel cestu k další rovině svého příběhu. Opět tak ale činí naprosto logicky a uvěřitelně.

Samotný alchymista Rudnicki je sice dál tou hlavní postavou, ale občas se děje spíš jen účastní, než aby ho tvořil. Autor pak dává více prostoru jeho (ne)příteli Samarinovi a jeho dějové linii na ruské straně fronty. Více prostoru pak dostávají i další postavy, které nejsou až tak důležité, ale vhodně doplňují celkovou atmosféru příběhu.
Ve všech ohledech tak autor svůj příběh rozvádí dál a obava, že Místodržící bude jen jakousi vycpávkou, se tak ukázala jako lichá. Občas dokáže děj i lehce odlehčit, hlavně ve chvílích, kdy Rudnicki naráží na strnulou etiketu a bonton aristokracie. Na druhou stranu u některých scén tuhne krev v žilách. Bitva o Varšavu vedená pomocí magie je pak naprosto fenomenálně napsaná. Nelze se tak jen těšit na závěrečný díl.

Co se týká samotného textu zarazilo mne snad jen, že rituální jizvy Burschenschaftu jsou přeloženy jako vrásky a na můj vkus některé postavy až příliš často „neartikulovaně bručí“. Jak by asi vypadalo, kdyby bručeli artikulovaně?

Za pozornost pak jistě stojí závěrečný dovětek cizojazyčných obratů a zajímavostí, který stejně jako v první knize uvádí do souvislostí některé historické skutečnosti.

Varšava pod německou okupací, pokračuje první světová válka.
Němci ustoupili, ale na obranu toho Polákům nechali hodně.
Rusové vědí, že je město klíčem k ovládnutí Evropy – potíž ale je, že je také plné odhodlaných, pořádně naštvaných a ozbrojených lidí, připravených za nově získanou vlast položit život. Ale tento střet nerozhodnou jen pušky a bajonety. Do hry vstoupí i magické formule a slova moci. Obě strany mají lidi, kteří jednou mávnou, a vojáci padají k zemi jako zralé hrušky.
Alchymista Rudnicki musí učinit nejtěžší volby svého života, a za každým jeho rozhodnutím může číhat smrt.
Aby toho nebylo málo, z enklávy vycházejí bytosti, proti nimž vypadají démoni jako obyčejné krysy.
A to je teprve začátek… (anotace)

Hodnocení: 70%

Série: Materia Prima 2.
Vydáno: 2022, Fobos
Originální název: Namiestnik, 2017
Překlad: Robert Pilch
Počet stran: 472
Jazyk vydání: český
Vazba knihy: měkká / brožovaná
ISBN: 978-80-277-0262-6

1 trackback / pingback

  1. Materia prima - Komplet za 299 ,- Henry´s SF&F web

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..