Adam Przechrzta: Adept – recenze

Bazárek knih

Bazárek knih
Adam Przechrzta - Adept
Adam Przechrzta - Adept

Adam Przechrzta
Materia prima 1
Fobos 2021

Adept nás zavádí do Varšavy druhého desetiletí dvacátého století, do doby, kdy samostatné Polsko neexistovalo a budoucí hlavní město tak bylo pod nadvládou carského Ruska, stejně jako většina východního polského území. A právě zde, v jedné ze tří magických enkláv na území ovládaném carským impériem, narazí licencovaný alchymista Rudnicki na hlídku ruských vojáků, kterou vede poručík Samarin, jemuž vojáci prokazují až přílišnou úctu k jeho nevysoké hodnosti poručíka. Na rozdíl od Rusů není Alchymista v enklávě žádným nováčkem, a tak jen díky jeho zkušenostem vyváznou živý. Alespoň někteří.

Adam Przechrzta - Adept
Adam Przechrzta – Adept

O něco později se pak oba muži setkávají v Rudnického bytě, aby nad (nejednou) sklenkou a posléze lahví rozebrali teorii o vzniku enklávy. Vzniká tak nesourodé partnerství důstojníka carské armády, jehož ho hodnost i vliv jsou daleko vyšší, než se zpočátku zdá, a místního Poláka, lékárníka, alchymistu a člena gildy, který „Rusáky“ moc nemusí.

Autor, jehož příjmení se ani neodvažuji vyslovit, nás zavádí do doby, která je stále sešněrována aristokratickou etiketou a konvencemi, kdy jediný chybný pohled může být chápán jako urážka a být tak důvodem k souboji. Do svého příběhu pak také promítá skutečné historické události, jakými je například Lednové povstání, po jehož porážce ztratilo Polsko i poslední zbytek autonomie v rámci Ruska. Na přetřes se tak často dostávají národnostní otázky a vysoká politika, do které se alchymista Rudnicki ani za nic nechce namočit. Jenže okolnosti jsou v této otázce proti němu. Navíc enkláva a její tajemství přitahují i další hráče.

Samotný Rudnicki není žádný superman a rozhodně má své limity. Několikrát jsou jeho rozhodnutí jen dílem náhody, nebo jedná pod vlivem vnějších okolností, z nichž jedna má velmi přitažlivý zevnějšek. Svět, ve kterém se pohybuje, má hlavu a patu. Jeho zákonitosti do sebe přesněn zapadají a spousta zdánlivých nejasností se ozřejmí s tím, jak děj knihy postupuje. Nic se tak neděje bezúčelně, jen tak na efekt. 

Adept je typickým prvním dílem cyklu, v tomto případě trilogie. Autor seznamuje čtenáře se svým světem a jeho fungováním, představuje své hrdiny i jejich protivníky a rozehrává hru, o níž je celkem jasné, že nemůže skončit poslední stránkou právě této knihy. A musí se uznat, že Adam Przechrzta vše výše zmiňované předkládá velmi věrohodně a sebejistě. Dokážu si pak představit, že pro Polské čtenáře je díky znalosti vlastní nelehké historie, kniha ještě o dost atraktivnější.
Ať už samotná enkláva, její monstra a nebezpečí, nebo výbušná politická situace i jednotlivé postavy dokáží příběh rozproudit, a i díky tomu je Adept skutečně dobrým prvním dílem, který dostatečně plní to, co by měl. Nenudí, rozhodně dokáže zaujmout a zatnout drápek zvědavosti. Navíc, těsně před samotným závěrem, který sám o sobě není nijak velkolepý, vstoupí do hry další hráč a s posledními stránkami vyvstanou otázky, na které jako čtenář prostě potřebujete znát odpovědi.

Varšava, počátek dvacátého století. Uprostřed města se objevila enkláva a její rozrůstání může zastavit jen zeď protkaná stříbrnými pruty. Nikdo neví, kde se tu vzala, ani proč se uvnitř mění rozložení ulic a podoba domů. Identické oblasti se nacházejí také v Moskvě a Petrohradu. Do oblasti se vydávají jen carské patroly a alchymisté při hledání ingrediencí pro své experimentální léky.
Polský alchymista Olaf Rudnicki a důstojník elitní carské gardy se s hrozbou musejí utkat a dát všanc nejen své životy. K dovršení všeho zlého narůstá konflikt mezi mocnostmi a nezadržitelně se blíží válka. Souboje, zakázané experimenty i narůstající neklid ve městě vedou k finále, které nikdo nečeká.
(anotace)

Hodnocení: 80%

Série: Materia Prima 1.
Vydáno: 2021, Fobos
Překlad: Robert Pilch
Počet stran: 384
Jazyk vydání: český
Ilustrace/foto: Przemek Truściński
Autor obálky: Dark Crayon
Vazba knihy: měkká / brožovaná
ISBN: 978-80-7642-592

1 trackback / pingback

  1. Materia prima - Komplet za 299 ,- Henry´s SF&F web

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..