Achája III.

Andrzej Ziemiansky

Laser Books 2008

Třetí příběh princezny bojovnice Acháji pokračuje v mapování její životní pouti, cesty, kterou se musela probojovávat mečem i lstí. Achája a její družky jsou součástí expedičního vojska, které má za úkol vybojovat nemožné a zvládnout nezvládnutelné. Strategie i taktika, které dosud její svět znal, jsou pro tento účel nepoužitelné.
achaja3Vojsko, kterého je Achája součástí, se pohybuje hluboko v nepřátelském území, nedostatečně vyzbrojené pro dobývání pevností, zato pohyblivé a nenáročné na zásobování. Jsme svědky zrodu nových vojenských pouček, nového stylu válčení, nových a překvapujících vítězství. To vše – jakkoliv zajímavé a velmi důkladně propracované – je „pouhou“ kulisou pro Achájina dobrodružství. Achája válčí a bojuje (téměř stále), odpočívá (někdy) a připoutává čtenářovu pozornost.

Třetí díl pokračuje (většinou) v tom dobrém, co jsme již zažili a přečetli v obou předchozích svazcích. I teď má příběh drajv a odpich, je nabitý akcí a zvraty. Autor však projevil jistou nedůslednost, dříve akcentovaný motiv prolínání světů je zastoupen pouze postavou čaroděje Mereditha, což je málo – a už vůbec tento motiv nespěje ke svému rozuzlení, což je škoda.

I přes tuto výtku je trojka Acháji velmi příjemné čtení, navíc nevyžadující znalost předchozích dílů. Zápletka je ucelená, je to vlastně jedno velké vojenské tažení a Achája v něm. Pocit z četby kazí snad jedině cena, ale obávám se, že po zvýšení snížené sazby DPH a s průběhem inflace se tohle stane téměř standardem…

Hodnocení: 60%.

Napsal: Pagi
Převzato se svolením z Neviditelný pes

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..