30 dní dlouhá noc

Bazárek knih

Bazárek knih

Režie: David Slade
Nová Zéland/USA 2007

Každý rok se městečko Barrow na severu Aljašky ponoří na třicet dnů do tmy. Letošní zima však přinese i smrt… Místní obyvatelé nemůžou zastavit to, co přichází. Krvežízniví upíři se vydávají na šílenou žranici. Je to svět, o němž dosud jen snili. Jenom dva lidé stojí mezi hladovými vetřelci a těmi, kdo přežili první krvavý útok. Šerif Eben ( Josh Hartnett ) a jeho žena Stella ( Melissa George ) bojují, aby mohli zase spatřit denní světlo. Dokážou městečko zachránit, nebo se setmí navždy? [anotace]

30dni_001Vydáno dne 21. 02. 2010
Ať už si obyvatelé městečka Barrow vybrali toto místo pro svůj život z jakéhokoli důvodu, jednou za rok mají všichni šanci opustit ho, aby se vyhnuli měsíc trvající noci, která nemusí být pro každého zrovna příjemnou zkušeností. Opustit na tuto dobu nejsevernější město Spojených států využijí takřka tři čtvrtiny jeho stálých obyvatel a v jeho zasněžených ulicích tak zbude pouhých sto dvaapadesát lidí odhodlaných přežít dlouhé odloučení od slunečního světla. Tentokrát to však budou mít mnohem těžší než v jakémkoli předcházejícím roce.

Náznaky toho, že není v něco v pořádku se začínají objevovat ještě před posledním západem slunce. Ke všem podivným událostem se postupně dostává místní šerif v podání Joshe Hartnetta. Ani on si však nedokáže všechno správně spojit a ostatně není divu, protože upíři jsou přece jen bytostmi ze strašidelných pohádek nebo naopak romantizujících příběhů. Ve chvíli, kdy si on i ostatní tuto pravdu dokáží připustit, je však pro většinu lidí z Barrow už pozdě. Začíná tak nemilosrdný a smrtící závod s temnotou a tvory, kteří neznají slitování.

V době, kdy kinům vládne romantická sága Stmívání, která, stejně jako mnoho knižních titulů, vnáší do příběhů o upírech velkou dávku romantiky a představuje bytosti noci z té nejlepší stránky, nabízí 30 dní dlouhá noc opravdové osvěžení a přináší fanouškům hororů poctivou dávku akce, gore efektů a opravdu hrůzu nashánějících upírů.

30dni_03Už od prvního konfliktu je jasné, že tentokrát se nebude jednat o spanilou jízdu. Nekoná se žádné pomalé představování ani pomalé navozování atmosféry. Hned při prvním střetu se jde tvrdě na věc a ruku v ruce jde přímočarost a brutální akce. Obyvatelé zasněženého městečka tak nemají naději na slitování a divákovi nezbývá než sledovat nemilosrdnou hru hodně sadistické kočky s nemohoucí a bezbrannou myší. Ale prostá vyvražďovačka by jistě každého brzy omrzela, a tak se musí najít i skupinka, která dokáže upírům vzdorovat. Podle pravidel žánru se však ani ona nedočká konce filmu v plném složení.

Polární noc, svištící vítr a poletující sníh, spolu s tísnivou atmosférou bez slunečného dne dávají alespoň v úvodu filmu vzpomenout na Carpenterovu klasiku z osmdesátých let. Dobře rozjetý příběh, který je ještě umocněn prvními střety s nemilosrdnými upíry, však sem tam znevažují totálně hluchá místa, kdy se neděje vůbec nic a utíkající čas je zaplácnut zbytečnými dialogy. Těchto místeček je opravdu škoda, ale naštěstí je jich jen pár. Pokud se tedy divák nechá zlákat pozadím příběhu a neřeší příliš některé zbytečnosti, dozajista si užije zběsilost nočních tvorů i jejich originální vzhled.

30dni_02Po delší době také plátna kin a televizní obrazovky musely snést několik opravdu krvavých scén, které jejich tvůrci zobrazily až do konce, aniž by si pomáhali předčasnými střihy nebo dávno nemoderní stínohrou, kde se vraždící zbraně míhají jen na pozadí kulis. Několikrát ke slovu přijde poctivá práce sekerou a také sněžný pluh a fréza se ukáží jako velmi efektivní zbraň v boji proti mnohem silnějšímu protivníkovi. Politická korektnost šla konečně k čertu a ušetřeno nezůstalo ani pár hodně mladých životů. Alespoň pro mne však nejsou nejmrazivějšími scénami upíří hodokvasy s detaily stříkající krve s protrženými hrdly, ale okamžik, kdy kamera snímá hlavní ulici Barrow s ptačí perspektivy a na bělostném sněhu přibývají další a další rudé cákance z těl přibývajících obětí. Právě ona anonymita umírajících dává hodně velký prostor divákově představivosti.

Pokud nebudete hloubat nad každou scénou a pominete několik povinných klišé ( záchrana nevinného děcka nebo zbytečné sebeobětování ) dozajista si užijete dlouhou noc, na jejímž konci je sice svítání ale ne sladkobolný happy end. Určitě také dokážete tvůrcům odpustit, že sice stvořili vražednou smečku nadpřirozených bytostí ale s výjimkou vůdce zůstali všichni ostatní její členové jen anonymním davem.

Celkově se tedy, ve srovnání s posledními upířími filmy, jedná o lehce nadprůměrnou záležitost, která si určitě získá řada fanoušků, mezi nimiž budou chybět roztoužené náctileté romantičky. Jde prostě o poctivé řemeslo, se slušnou dávkou krve a bez romanticky bezduchých keců.

Poslední slova závěrem tak jsou – jen víc takových fimů!

Režie: David Slade
Scénář: Steve Niles Stuart Beattie
Hrají: Amber Sainsbury Ben Foster Craig Hall Danny Huston Joel Tobeck Josh Hartnett Mark Boone Junior Mark Rendall Melissa George Peter Feeney
Zvuk: Dolby Digital 5.1 – česky, Dolby Digital 5.1 – anglicky
Titulky: české

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..