William Mark Simmons – představení

Americký autor fantastiky, čtenářům zmáný rovněž pod jménem W. Mark Simmons, se narodil 20.2.1953 v Idenpendence ve státě Missouri. Při svém studiu studiu se soustředil na obor hromadných sdělovacích prostředků, poté působil jako politický aktivista, redaktor časopisu, producent a režisér vlastní show vysílané kabelovou televizí a po celé dvě desetiletí pracoval v rozhlase.
wmszjsVydáno dne 15. 07. 2006

Mezi jeho různorodé zájmy patří například šerm, horolezectví, divadlo a film, hudba, teologie a sbírání známek, kamenů, mincí či comicsů. Všemu se věnoval mnohdy velmi aktivně, ačkoli v poslední době mu téměř veškerý čas zabere práce, rodina a psaní. Dnes žije ve West Monroe ve státě Louisiana a vedle spisovatelského řemesla řídí rovněž rozhlasovou stanici a vyučuje na tamní univerzitě.

Do žánru vstoupil všeobecně kladně přijatým románovým debutem In the Net of Dreams (1990, č. V síti snů – Triton 2004), ve své době poměrně svěžím spojením science fiction a fantasy ze světa počítačem generovaných her pro virtuálně připojené uživatele. Spisovatel a programátor Robert Ripley se zde snaží udržet pod kontrolou uměle vytvořený svět elfů, goblinů a dalších mýtických bytostí. Pokračování tvoří román When dreams Collige (1992, č. Když se sny střetnou – Triton 2005) a obě knihy nedávno vyšli také v jednom svazku v mírně přepracované podobě pod titulem The Dreamland Chronicloes (2002), kdy se poprvé objevil dříve nepublikovaný třetí díl série The Woman of His Dreams (2002, č. Žena jeho snů – Triton 2006).

wmsksssV románu One Foot in the Grave (1996) se po kratší tvůrčí pauze vrátil k psaní fantastiky s atraktivním příběhem muže, jenž se po tragické ztrátě rodiny musí vyrovnat rovněž s postupnou přeměnou v nemrtvého, která ho náhle vystaví vražednému zájmu dvou významných skupin upírů. Osvojení nově nabytých schopností doprovází pátrání po skutečné povaze hrdinovy přeměny a hledání důvěryhodných osob ve zcela neznámém světě krutých nadpřirozených bytostí. Christopher Cséjthe se na scénu vrátil v pokračování nazvaném Dead On My Feet (2003), tentokrát jako příležitostný soukromý detektiv a vysokoškolský učitel, kterého však vlastní přrozenost opět zavede do životu nebezpečného prostředí intrikujících upírů a vlkodlaků.

Prozatím se zdá, že tradice několikaletých odmlk v autorově literliterární dráze nebude v dohledné době potvrzena, v současnosti dokončil již třetí díl upírské série a do budoucna chystá ještě čtvrté, klasickou SF z hlubokého vesmíru pod pracovním názvem Never Land (nepub.), směs fantasy, detektivky a romance pojmenovanou prozatím Cross & Circle (nepub.) a psycholigický thriller Legion (nepub.). Jeho dílu je vlastní všudypřítomný humor a nadhled, sám je velmi zvědav, jak se českému překladu poaří převést z anglického jazyka množství vtípků spojených často s čistě americkým prostředím.

Napsal: Martin Šust

Převzato se souhlasem vydavatele Triton

image_pdfimage_print
Štítky .Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..