Vampire files 01: Krvavý seznam

Bazárek knih

Bazárek knih

Elrod P. N.
Vampire files 1
Fantomprint 2006

Představte si, že se v noci probudíte na pláži. Nic si nepamatujete, nevíte kdo jste a proč tam jste. A k tomu všemu zjistíte, že v hrudi máte díru po kulce. Správně máte být po smrti, přitom žijete, ale srdce vám netluče…
To vše právě zažívá Jack Fleming. S tím, že je upír, se nakonec vyrovná, ale se svou vraždou ne. Nečekaně nabyté schopnosti upíra využívá bez slitování při pátrání po svých vrazích. A pomsta upíra bolí na těle, ale i na duši…
Příběh je to drsný, jako byla drsná Amerika 30. let minulého století, s gangstery, kteří nejdříve stříleli a až pak vyjednávali. Byla to doba, ve které lidský život neměl příliš vysokou cenu…
[anotace]

Na titulu stará fordka, drsně se tváří chlápek se samopalem, v pozadí upír, navrch takřka vše vysvětlující podtitul „Vampire files“ a první slova první kapitoly jsou Chicago, léto 1936, co víc si může milovník drsných gangsterek Ameriky třicátých let a upírů přát? Snad jen jediné. Najít za hezkou fasádou i kvalitní a dobře odsípající příběh.

vf01-krvavy-seznamJack Fleming je novinář, který z New Yorku přesídlil do Chicaga a ačkoli je toto město díky snaze „neúplatných“ zbaveno přítomnosti nekorunovaného krále všech gangsterů Al Caponeho, stále je to místo, kde operuje několik gangů a večer je lepší se některým místům vyhnout. Na jednom takovém místě se hned zpočátku objeví i Jack., i když se nejedná o zastrčenou tmavou uličku, ale silnici kousek od pláže. Vzápětí je sražen autem a aby toho nebylo dost, utrpí za okamžik i čistý průstřel. To, že je něco jinak, pochopí ve stejné chvíli jako jeho domnělý vrah. Oba totiž ví, že takové zranění nemůže obyčejný člověk přežít.
Stejně jako za života, tak i v neživotě si však Jack Fleming dokáže alespoň s části zachovat chladnou hlavu a v podstatě ho tíží jediná myšlenka: kdo a proč se postaral o jeho přechod mezi nemrtvé. Zanedlouho totiž zjistí, že má v paměti několikadenní díru, a tak musí vypátrat, co se s ním dělo v těch několika málo dnech.

Z obálky i anotace knihy je dostatečně zřejmé, komu je určena, takže nikdo, kdo nemá zájem o upírské příběhy by se neměl nechat zmást. Z předchozího pak vyplývá, co můžeme od knihy očekávat a číslování jednotlivých knih, že se jedná o klasický komerční seriál. Rozhodně tedy neočekávejte psychologické drama plné sentimentálních monologů hlavního hrdiny rozervaného svým stavem, který je přesně v duchu trendu poslední doby tím správným klaďasem, i když mu samozřejmě zůstávají choutky i na „čerstvou teplou“. Čtenář tak dostane přesně to, co slibuje anotace, což není u každé knihy právě pravidlem.
Příběh sám o sobě odsýpá velmi svižným tempem a stále se něco děje. Autorka nikdy nenechává hlavního hrdinu dlouho odpočinout a díky tomu se dá kniha zvládnout naprosto v pohodě během jediného delšího odpoledne. Rozhodně se tedy nejedná o nudný titul a určitě by si zasloužil více prostoru. Ale vzhledem k tomu, že se jedná o seriál, který momentálně čítá už dvanáct svazků, je jasné, že si autorka musí šetřit nějaké nápady a zápletky i do dalších dílů.

Vzhledem k tomu, co jsem očekával, jsem rozhodně nebyl zklamán. Pokud mám ale srovnávat, tak jsou další dvě u nás vycházející série, Tina Salo a Anita Blake, rozhodně lepší. Série Laurell K. Hamiltonové ( Anita Blake ) nabízí daleko propracovanější svět a Petra Neomillnerová ( Tina Salo ) zase nabízí podstatně větší dávku akce. I přesto si Jack Fleming určitě svoje fanoušky najde, možná i proto, že je muž, a tak získá vícero obdivovatelek mezi něžnější polovičkou lidstva.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..