Tina Salo V. – Vlci sudet

Petra Neomillnerová

Brokilon 2011

Tina Salo V.

 Vraždou Kayovy příležitostné milenky začíná na Šumavě masakr, který má kořeny v časech dávno minulých. Tina je momentálně pryč a vyšetřovat zločiny jen v noci je zatraceně těžké…(anotace)

Kay to sice má rád pěkně zostra, ale občas si potřebuje od majetnické Tiny odpočinout a odskočit si bokem. K tomu mu slouží submisivní a hodně poddajná upírka Saskie, která obývá jednu z maloměstských vilek v klidné klatovské čtvrti. Tina vyrazila do světa, a tak má Kay další příležitost užít si těšitelské náruče. Tentokrát se však vlídného objetí nedočká. Vilka sice čpí krví, ale tentokrát ne kvůli prostřené tabuli s čerstvou králičí. Ono totiž když někomu odříznete hlavu tak té krve bude až až. Ať už byla Saskie jakkoli nudná a nedůležitá, jedno si určitě zaslouží – zjistit, kdo za její smrtí stojí. Kay tak na vlastní pěst rozjíždí pátrání, které ho zavede do šumavských pohraničních lesů.

Vlci-SudetVyprávění v první osobě si podržel i tento díl, i když hlavní postavou je Kay, což přináší zajímavou perspektivu do vzájemných rozhovorů s Tinou, která až dosud roli vypravěče plnila. Samotná Tina pak zpočátku zastává pouze úlohu „přítele na telefonu“ a celá váha vyšetřování leží na Kayovi a vlkodlačici Zlatě, kterou má upír k ruce hlavně kvůli denním záležitostem.

Samotný Kay, což si i sám uvědomuje, je spíše katem než detektivem a pátrání mu opravdu nejde. A nutno podotknout, že nefunguje ani samotný příběh. Spád děje není takový jako u předchozích dílů, snad i díky takřka komornímu prostředí zasněžené Šumavy, a samotný Kay se chová místy příliš nadřazeně a někdy vyloženě hloupě, abych se s ním dokázal sžít a vidět svět jeho očima. Fanouškům vlkodlaků se pak nebude líbit ani poddajná a bojácná Zlata, která by jako alfa v jiných knižních sériích jen těžko obstála.

Výrazné zlepšení nastává ve chvíli, kdy se na zasněžené scéně konečně objeví samotná Tina Salo. Zábavnost knihy se rázem mnohonásobně zvýší a i samotné vyšetřování dostává rázem jistý řád a smysl.

Původně jsem chtěl napsat, že tato kniha není vyloženě nudná, ale nic světoborného se v ní nestane a nevzniknout, nijak by to sérii o Tině Salo neublížilo. Nakonec však i Vlci Sudet přináší do tohoto cyklu další důležitý střípek a jejich největším přínosem pak je náhled na samotnou Tinu jakoby z druhé strany. Poprvé čtenář pouze ví, co dělá, co říká, ale nevidí do její hlavy. Posun nastává i v tom, že se Tina mnohem více chápe role českého rezidenta a více se tak přibližuje svému otci, i když jeho choutky po celosvětovém vládnutí stále nemá.

Sarkasmus, krev, sem tam nějaká hláška, silná ženská hrdinka – atributy, které dostaly Petru Neomillnerovou na výslunní české fantastiky, rozhodně najdete i ve Vlcích Sudet. I přes jistou těžkopádnost v první polovině příběhu se jedná o knihu, která fanouškovskou obec určitě nezklame. Nemohu se však zbavit dojmu, že se jedná jen o takové intermezzo a další díl snad již bude plnokrevným příběhem o Tině Salo, s Tinou Salo v hlavní roli.

Nakladatel: Brokilon
Obálka: Koutmedia
Redakce: Robert Pilch
Rok vydání: 2010
Počet stran: 216
Rozměr: 125 x 200
Provedení­: paperback

image_pdfimage_print
Štítky , .Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..