Sluneční loterie

Bazárek knih

Bazárek knih

Philip K. Dick
Laser Books 1999

Sluneční loterie je prvním románem Philipa K. Dicka, který napsal ve svých dvaceti šesti letech. Ale už v této knize se odráží jeho mistrovství. To praví anotace na zadní straně obálky. A nelze s ní než souhlasit.

Vzhledem k tomu, že P. K. Dick umístil děj svého románu až do roku 2203, můžou se naši potomci dočkat obdobného uspořádání světa, jaké je ve Sluneční loterii popisováno. Protože žádná teorie o naší budoucnosti není dost šílená, aby se nemohla uskutečnit.

Lidstvo osídlilo, nebo alespoň využívá, každou z devíti planet Sluneční soustavy. Ne náhodou se proto jeho „stát“ nazývá Federace devíti planet, s hlavním městem Batavií ležícím kdesi v Indonésii. Národní státy jako takové jsou dávnou minulostí a Federace se podobá feudálně kapitalistické společnosti, kterou řídí a ovládá náhoda. Celé lidstvo je proto silně pověrčivé, a tak jsou amulety pro štěstí a různé talismany běžnou součástí garderoby. Rozšířené jsou také hazardní hry a kvízy, které vám v případě vítězství mohou zlepšit společenské postavení a prestiž. Hlavou celé Federace je Quizmaster, který je určen náhodným seskupením atomů v zařízení zvaném Lahev. Quizmastera je možno legálně zabít a tím se dostat ne jeho místo neomezeného vládce šesti miliard lidí. Vraha však musí, také náhodně, určit Shromáždění Výzvy a jeho akci sleduje celý svět na televizních obrazovkách.

pkdslTed Bentley je biochemik, pracovník švédského koncernu Oiseau-Lyre, kterému složil přísahu věrnosti. Jeho přísaha však byla stejně jako mnoha dalších vědeckotechnických pracovníků zrušena, a tak se ocitl bez práce. Na rozdíl od ostatních však tuto událost přijal s ulehčením a ihned začal jednat. Jeho cílem se stalo místo v centru všeho dění. Podnikl vše, aby mohl složit novou přísahu samotnému Quizmasterovi a stal se tak členem Správy, organizace, která jediná řídí běh devíti světů. Jeho snaha došla naplnění, ale naneštěstí pro něj, právě ve chvíli kdy skládal svoji přísahu osobě Quizmastera rozhodla lahev o jeho odstranění. Po deseti letech se tak opět schází Shromáždění Výzvy, aby vybralo nového vraha, který může zcela legálně zabít nového Quizmastera. A Ted Bentley se tak dostává do víru událostí, které občas připomínají sen pomateného schizofrenika. Obzvláště ve chvílích, kdy se ukáže, že i náhodě se dá vydatně pomoci.

Připadá vám výše zmiňovaný postup volení vlády šílený? V každém případě má něco do sebe a možná by nebylo od věci aplikovat ho na naší současnou politickou scénu. Ale teď už vážně. Ten, kdo už někdy četl nějakou knihu Philipa K. Dicka, určitě ví, že nemůže očekávat brutální akční řež ani přetechnizovanou hard sci-fi. To, co očekávat můžete je originální nápad a představa světa zpracovaného tak, aby byl lehce uvěřitelný a nic v jeho soukolí nedrhlo. Stejný je i svět Sluneční loterie. Stejně jako v několika dalších příbězích ( jako příklad můžeme uvést i filmově zpracované: Výplata, Minority report, Blade Runner ) je i zde postaven jednotlivec proti systému, který ho může v jediném okamžiku zničit, ale který je zároveň ve své všemocnosti náchylný ke kolapsu, pokud je vhodně odstraněna nebo pozměněna jediná jeho součást.
Zatím žádná kniha Philipa K. Dicka mě nezklamala a neučinila to ani Sluneční loterie, kterou mohu vřele doporučit všem milovníkům opravdové inteligentní a propracované sci-fi.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..