Síť snů [recenze]

Petra Kubašková
FANTOM Print 2017

Příběh dvou žen, které uměly mluvit se zemí, uvízne v zákeřné síti snů a pradávné zlo mezitím sílí a vyčkává; stačí jediná nesprávná myšlenka v tu nejméně vhodnou chvíli a celý svět je najednou proti vám. (část anotace)

Anotace nečtu, tedy většinou, a nebo jen jejich malou část. A nebo je čtu až po přečtení knihy. Proto je v úvodu tohoto článku jen malá její část. A pokud jste knihu nečetli, tak zatím nečtětě ani tu anotaci. Věřte mi, že je to tak lepší.

Zoufalství, které je silnější než touha po životě. Skok a pak už jen tma. Střih

Skok kamsi do minulosti, mezi lid únětické kultury, jejichž artefakty i kosti, které přečkají dalších čtyři tisíce let, a které můžete shlédnout v pravěké muzejní expozici. Střih

Mladá dívka potřebuje načerpat inspiraci pro svojí práci a vzhledem k tomu, že námětem je pravěk, je muzeum tím pravým místem. Jenže kromě inspirace jí zde čeká i něco jiného. Při pohledu na jeden z exponátů ucítí Monika zvláštní pouto a  následující noci jí vyděsí neuvěřitelně živý sen. Od tohoto snového prožitku se tak její život začne pomalu měnit. Ač sama kartářka, vyhledá pomoc zkušenější kolegyně. To, co jí však karty odhalí, se jí ani za mák nelíbí. A tak namísto zklidnění, její obavy ještě vzrůstají, což není až tak překvapivé, když cikánské karty odhalí spojení její osoby s černou magií.

Ač to většinou nedělám, zastavím se na úvod u obálky, respektive její ilustrace. Obálka totiž prodává. Proto jsem před lety bez váhání koupil Vládce strachu a Cestu krve nechal ležet v polici, protože prostě Royo. Jenže tohle není ten případ.Tahle obálka totiž skvěle ladí k samotnému příběhu.

A příběh to není ledajaký. Je totiž zvláštní, mnohovrstevný, místy snový, jindy drsně naturalistický, ale v každém případě jen těžko zaškatulkovatelný. Tohle je příběh, za kterým je cítit obrovská porce snahy, umu a troufnu si tvrdit, že i autorčina srdce a touhy splnit si svůj vlastní sen, který nedokáže spoutat jakýkoli snový lapač. Už dlouho jsem nečetl knihu, která by na mne po několika prvních stranách udělala takový dojem, knihu, která se rozvíjí s každou další kapitolou. Zároveň do ní autorka dokáže propašovat pořádnou dávku napětí.

Knížku jsem si zpočátku šetřil a při večerním čtení, když se mi začínala klížit víčka, a kde bych jindy dal ještě kapitolu, jsem jí raději zaklapl, abych každou stránku dokázal „pročíst“ naplno. Stejně vás ale její závěr přinutí zůstat dlouho vzhůru a nezaklapnete jí ani proto, že vám hlásek ve vašem podvědomí šeptá: „je čas jít spát, ráno vstáváš do práce.“ A vy tomu hlásku tak nějak šlápnete na krk a čtete dál.
Chcete prostě vědět, jakým způsobem Monika porozumí a zvládne své noční můry i výpravy skrze lapač snů. Musíte zjistit, jak jí dokáže Alex pomoci, i kam se vyvine jejich vztah. Potřebujete nahlédnout do historie její rodiny, která definovala vztah mezi matkou a dcerou. Zkrátka to vše musí vaše mysl skrze text absorbovat, aby dosáhla snového zážitku.

Jedním z důvodů, proč jsem se zapojil do akce Zachraňte knihy, samozřejmě kromě čirého altruismu, bylo i to, že v některém z balíčků narazím na knihy, které bych nejspíš i díky široké nabídce přehlédl, ale které by mi dokázaly rozšířit obzory, a které by mne zaujaly. A Síť snů Petry Kubaškové je přesně takovou knihou. Určitě tak není náhoda, že byla první, kterou jsem po otevření lootboxu od FANTOM Printu spatřil.

Název:                Síť snů
Autor:                 Kubašková Petra
Počet stran:      320
Provedení:         váz.
Nakladatelství: FANTOM Print
Autor obálky:    Luis Royo
ISBN:                  978-80-7398-383-3

image_pdfimage_print

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..