Šepoty ze záhrobí (Harper Connelly 1)

Charlaine Harris
Baronet 2012

Harper Connellyová bývala docela obyčejná dívka. V patnácti letech však po náhlém zásahu bleskem během bouřky získala nevšední schopnost – dokáže objevovat mrtvé a určovat, jak vypadaly poslední chvíle jejich života. Její nečekaně nabytý „dar“ ji zavede do malého  městečka v Arkansasu, kde se v doprovodu nevlastního bratra Tollivera snaží odhalit okolnosti úmrtí jednoho místního děvčete. (anotae)

Vzhledem k tomu, že Laurell K. Hamilton jsem po Anitě Blake dal šanci i s její druhou sérií o Merry Gentry, rozhodle jsem si doplnit „vzdělání“ i o příběhy druhé hrdinky Charlaine Harris vydané Baronetem. Vždyť se Sookie Stackhouseovou jsem to vydržel celých sedm dílů. Takže první ponor do série Harper Conelly Mysteries nebyl tak úplně vstupem do neprobádaných vod.

Jak praví anotce, díky zásahu blesku, získala tehdy patnáctiletá Harper schopnost nalézat mrtvé a dokáže zjistit, co bezprostředně předcházelo jejich smrti. Zvlášť v případě násilných úmrtí může být tato schonost přínosem, i když jen těžko přijatelným důkazem. I tak si Harper lidé najímají a platí jí za to, aby minimálně osvětlila poslední chvilky jejich zesnulých. Nejinak je tomu i v případě, který Harper a jejího bratra Tollivera zavede do zapadlého města Sarne kdesi v Arkansasu, kde si členka místní honorace přeje nalézt tělo pohřešované dívky, jež byla přítelkyní jejího mrtvého syna Della. Jeho smrt byla klasifikována jako sebevražda a celé město věří, že ještě před tím, než obrátil zbraň (která se nikdy nenašla) proti sobě, zavraždil svojí přítelkyni.  A právě toto podezření chce Sybil Teagueová vyvrátit.

Do čtení jsem se pouštěl s nulovým očekáváním a možná i s trochou předsudků, po zkušenosti, kam nakonec sklouzla série Pravá krev. Začátek knihy pak moje „neočekávání“ naplnil minimálně v tom, jak autorka neustále zahlcuje čtenáře spoustou nedůležitých detailů. Ať už se jedná o popis osob a jeijch oblečení nebo místností, kde se zrovna nacházejí. Stejně tak, co s infomací, že Harper jezdí Chevroletem Malibu a pan Edward má Subaru Outback? Neustálé detailní popisy pak už místy působí i rušivě. Po pár desítkách stránek se příběh přeci jen začíná rozjíždět. S tím, jak Harper proniká pod povrch věcí i lidí, začíná přibývat násilných úmrtí, ať už starých nebo nových. Snad až na jedinou výjimku však nebudou pro čtenáře žádným překvapením a stejně i jako drtivá většina ostatních událostí jsou dost předvídatelné. Ostatně celý příběh pracuje s mnohokrát obehranou šablonou, kdy do malého města, kde se všichni znají a navíc jsou nejméně zpoloviny příbuzní, zavítají cizí vetřelci, kteří se chovají jinak než místní, do všeho strkají nos, hrabou se v minulosti a obracejí staré pořádky naruby. Stejně tak se v příběhu objeví řada šablonovitých postav, již zmíněná Sybil Teagueová, její pubertální dcera, místní šerif a řada dalších méně podstatných postaviček. Vrchol pak nastane, když se na scéně konečně objeví místní maloměstský polda, aby pod tisíkrát obehranou záminkou zatkl Harpeřina bratra.

I přes výše zmíněné se však kniha dá číst. Nejedná se o příběh plný napětí a zvratů, ale pokud čtenář utlumí myšlenkové pochody a přistoupí na level, který mu Charlaine Harris předestírá, prožije s knihou několik hodin pohodové a nenáročné zábavy. A jak už je u této autorky zvykem, najde se zde i pár lechtivých scén, které děj okoření. Samotná Harper pak je celkem sympaticku hrdinkou, která má své strachy a až na svůj dar není ničím výjimečná a díky tomu působí hodně civilně. Předpokládám, že celou čtyřdílnou sérií se bude táhnout její touha nalézt tělo své dávno ztracené sestry Cameron. Otázkou je, zda tato linka dokáže přesvědčit potencionálního čtenáře, aby sáhl i po dalším svazku Harper Conelly Mysteries.

Název: Šepoty ze záhrobí

Cyklus: Harper Connelly Mysteries

Autor: Charlaine Harris

Originální název: HARPER CONNELLY MYSTERIES I

Vydavatel: Baronet

ISBN: 978-80-7384-518-6

Počet stran: 280

Rok vydání: 2012

Provedení: vázaná s přebalem

image_pdfimage_print
Štítky , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..