Ronanova pomsta

Bazárek knih

Bazárek knih

James Bibby
Polaris 2003

„Výbuch zacloumal podzemním laboratorním komplexem jako malé zemětřesení. Už je to tady zase, pomyslel si. Klátí trolí výzkumní asistenti! Vždycky něco pokazí!“
Ovšem výbušní troli jsou nejmenší z Reáginových problémů – Mitózin a Meiózin z magnetického oddělení totiž chystají převrat. Se štědrou finanční podporou od Orkmorské mečířské společnosti zahájili výzkum živých zbraní a Reágin má být prvním objektem jejich experimentu. A pak přijde na řadu první bojové komando smrtících kobratů – stvůr disponujících jedem plivajících kober a divokostí lenkatů – určené pro fyzickou likvidaci legendárního superhrdiny barbara Ronana a jeho milované Tyson, nejlepší bojovnice na jih od Gudmornenu.
Ronanova pomsta je završením boje o moc mezi ďábelskou správní radou významné zbrojní firmy a neohroženými středosvětskými hrdiny.
[ anotace ]

Barbar Ronan si se svou životní láskou Tyson užívá zaslouženého odpočinku v jednom z nejluxusnějších hotelů středosvětského světa. Netuší však, že jejich idyla již brzy vezme za své, protože na stopě mu jsou geneticky vyšlechtění zabijáci – kobrati. Zatím také ještě netuší, kdo mu na paty tyto krvežíznivé tvory pověsil. Z minulých dobrodružství má však ještě nevyřízené účty s představiteli správní rady Orkmorské mečířské společnosti, a tak jeho kroky, bez ohledu na nebezpečí, které má v zádech, zamíří do města Ged, kde má Orkmorská mečířská své sídlo.
ronanova_pomstaZanedlouho se k Ronanovu putování přidávají i všichni jeho přátelé, kteří hráli významné role i v předchozích knihách. Znovu se tak potkáme s ďábelským oslíkem jménem Koťátko, věčným opilcem s magickými schopnostmi Tarlem i jeho čarodějnickou láskou Gueb. Běhe své pouti ještě mezi sebe přijmou i bývalého učedníka cechu vrahů Marwooda, kterému se ze všeho nejvíc hnusí právě zabíjení.

Na zadní straně obálky knihy je citace Chrise Tarrata, ve které tvrdí. „Báječná legrace… Každý by si to měl přečíst..“ S tímto tvrzením nelze nic jiného než… nesouhlasit. Číst tuhle knihu každý určitě nemusí a pokud to učiní, tak nejspíš ze stejného důvodu jako já, protože si chce zkompletovat celou trilogii a dozvědět se jak to vlastně dopadlo. A o nějaké báječné legraci nemůže být také řeč, protože její obsah je hodně pod úrovní i předchozích knih o Ronanovi.
James Bibby postavil svou knihu na konfrontaci typického fantasy světa a reálií pocházejících z našeho běžného života. Vyskytují se tak zde akciové společnosti, trpaslíci ve svém městě provozují široce zaměřené laboratoře, ve kterých používají genetiku i elektřinu a v neposlední řadě i teleportaci, ve městech najdete novinové stánky i bavičský klub. Nic z toho vás ale ke smíchu nejspíš nepřinutí, maximálně tak k lehce pozvednutým koutkům a to ještě jen při několika málo scénách.Ono totiž téhle knize chybí jedna důležitá věc a tou je originalita. Laboratoře trpaslíků jsou sice dobré, ale neustále dokola omílaná témata začnou zanedlouho nudit, stejně jako Tarlovo neustále připomínané opilství.

Kniha samotná uplyne pokojně v nezměněném tempu, bez zvratů a překvapení, které čtenář odhalí dávno předtím, než se s nimi autor vytasí. Ronanovu pomstu tak lze opravdu doporučit jen těm, kdo nemají rádi neuzavřené příběhy a poctivě koupí i poslední knihu série, i když správně tuší, že „to nebude to pravé ořechové“, nebo velmi mladým čtenářům fantasy, kteří jsou ještě nezhýčkáni daleko lepší tvorbou.
Pokud bych měl použít hodnocení jako v Pevnosti, dám 30% a v systému hvězdiček by to byly pouze dvě z pěti.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..