Malifaux – vtipný steamviktorianhororwestpunk bez kostek

Bazárek knih

Bazárek knih

malifaux_01Vydáno dne 19. 10. 2010
Už jste někdy hráli hru s nemrtvou čivavou, chodícím strašidelným pytlem, plyšovým zlým medvědem, trojhlavýma tygrama, namakanejma žoldákama, kyborgama, gremlinkama, s kovbojem, který střílí za roh a nebo voodoo panenkou případně sexy sestřičkami z nevěstince?

Ne? Zkuste Malifaux – divokou skirmish, taktickou hru, s nádhernými 32 mm miniaturami, založenou na vtipných a zajímavých charakterech. Svět Malifaux lze popsat jako Steamviktorianhororwestpunk odehrávající se na Zemi, nebo mimo ni, v alternativní historii.

… alternativní historie tohoto světa ve kterém funguje magie asi více než v našem… Čím více se zlepšoval technický vývoj, tím těžší bylo najednou magii provozovat. Proto se v roce 1787 spojili nejmocnější praktikanti toho času a našli „skulinu“ do jiného světa, ze kterého proudila stále silná magie. Rozhodli se, že skulinu otevřou..
V tom městě, kde to udělali, vychcípala v obrovských bolestech spousta lidí ve výbuchu syrové magické energie, než se utvořila jakási rovnováha mezi těmito dvěma realitami, a zůstala tam Trhlina. – dvacetimetrová dára v předivu reality.

malifaux_02Průzkumné týmy nalezly na druhé straně Trhliny město, ne nepodobné těm naším, ale ani po dvou týdnech průzkumu tam nenašli žádnou žijící věc, žádné lidi, ani zvířata. Ale ani žádné stopy po boji nebo destrukci.
Poté tam poslali vědce a výzkumníky, kteří přeložili nápisy na tamějších budovách. Některé z nich byly obyčejné, ale jiné jim nedávaly smysl: „mechanická magie“, „mrtvá chirurgie“,… Také přeložily název města – jmenovalo se Malifaux.
Začali též prozkoumávat i okolí města a našli tam podivné, zářící drahokamy, které vydávaly silnou magickou energii. I když to bylo velmi riskantní, začali je používat jako zdroj energie pro kouzlení. Problém byl ale v tom, že se tyto kameny vyčerpávaly, tmavly až se z nich stávaly obyčejné šutráky. Nějakou náhodou ale zjistili, že když jsou tyto kameny v blízkosti umírajícího člověka, tak se dobíjí. Začali jim proto říkat Kameny duší – Soulstones.
Po šesti měsících průzkumu otevřeli Malifaux pro běžnou populaci. Do města se přesunulo spousta praktikantů magie, a vypadalo to, že záchrana magie v našem umírajícím světě je na dosah…

Vše v Malifax se točí kolem Soulstonů – Kamenů duší, které se těží v Malifaux a ze kterých lze získat obrovskou magickou moc. Hráči ovládají skupinky charakterů, které s nimi mají co do činění a potulují se po Maifaux světě, ať už z jakéhokoliv účelu.

Vybírat lze z 5 frakcí a jejich podskupin:

malifaux_lady_justiceArcanists – mágové, přírodní elementy, zvířata a steampunk stroje
Narazíte zde například na vládkyni ledu sněhu, nejchytřejšího vynálezce světa a steampunk mága, vládce příšer, steampunk borgy, různé bestie – trojhlavé tygry, obří hady, shapeshiftery, hustý krtky, ale taky ledové golemy nebo nestabilní vynálezy poháněné magií nebo taky holky z kabaretu

Ressurecionist – nemrtví, smrt a oživování a samozřejmě i ten punk
Smrt na všechny způsoby. Mrtvé holky z nevěstince i s bordelmamá, bláznivé praktikanty magie, šílené doktory, zombie, zombie, zombie, steampunk polomrtvé konstrukce, duchy a také nešťastnou lásku apod.

Neverborn – démoni a divné stvoření, která neměli nikdy spatřit světlo světa
Původní obyvatelé světa Malifaux, 3 sudičky, vládkyně démonů, vládkyně postav z bažin, vládkyně snů a děsu, chodící strašidelné pytle, démonetky, demonetky, žabáky, jožina z bážina, dítě s nožem, holčičku s cukrovím, chlapečka s démonem, požírače snů apod.

Outcast –Žoldáci, namakaní odpadlíci, bezduchou magii při které zůstává rozum stát, spoustu bijců, speciální jednotky a taky gremlinky a gremlinky, prasnice, prasátka, prasečí dělo, prasečí katapult zvaný pigapult

Guild – ochránci lidí a politiků a všeho, co k tomu mohou potřebovat.
Slepá spravedlnost, rodina kovbojů, velitel lidského světa, inkvizice a její posluhovači, vše co žije a střílí a je celkem lidské.

Postavy mezi frakcemi můžete dle pravidel kombinovat a vybírat je opravdu z čeho, Každá postavička je unikátní, má spoustu schopností a kouzel a je vhodná na něco jiného.

Standardní hra se hraje s jedním velitelem tzv. Masterem a 4-8 modely. Lze hrát i větší formát se dvěma Mastery. Vybírat můžete zatím z cca 120 modelů a každý měsíc jich několik přibývá.
Každý hráč má na každou hru nějaký cíl a několik cílů vedlejších. Cíle hlavní jsou známé protihráči a cíle vedlejší být nemusí. Pokud nejste schopni splnit hlavní cíl hry, tak můžete vyhrát když splníte cíle vedlejší a nebo zabráníte protivníkovi splnit cíle jeho.

Cílů hry je velmi mnoho, od jednoduchých typu zabít cizího velitele, ukrást poklad, přežít, udržet pozici po složité, kdy máte něco udělat, něco někam donést, s někým interagovat a přežít. Prostředí hry se také mění. Jednou hrajte ve městě, po druhé v dolech, po třetí v bažině, po čtvrté v divadle atd. V různých prostředích se stávají různé věci. Většinou teda divné J a nebo jsou tam zajímavé artefakty, třeba oběšencův strom, který nejde porazit.
Pokud si to spočítáte kolik toho je, tak při každé hře vzniká originální mix cílů a prostředí. Postavy se během hry pohybují po herní ploše, plní cíle hry, bijí se, střílí, čarují nebo používají různé schopnosti, takže o zábavu není nouze. Vtipné jsou také názvy schopností například: Dítě má nůž, Kde mám medvídka, Svlečení (u nemrtvé holčiny z nevěstince) apod.

… začali město pořádně prozkoumávat a nastal problém. Vynořily se podivné kreatury z mýtů a pověstí, fakt divné věci, které se asi objevit neměly… sami se nazývají Neverborn a vládnou prý tomuto světu…
Někteří praktikanti magie se naučili podle prastaré literatury z Malifaux ovládat a oživovat mrtvá a těla, někteří se učili dávno ztracenou magii k ovládání parních strojů, které byly nacházeny všude kolem.
Jednoho roku poté nastala magická bouře takového rozměru, že destabilizovala bránu. Na straně Malifaux zrovna v tu dobu zuřila velká bitva mezi lidmi a Neverborny, brána se najednou zavřela a poslední objekt, který branou prošel byla mrtvola, kde byl v její kůži napsán vzkaz…“NAŠE“…
Po sto letech bránu zase otevřel.i Frakce Guild, vládci lidí poslali průzkumníky branou a našli tam jen prázdné město v ruinách. Známky bitev byly čerstvé, ale nikde žádné stopy po lidech.

Tak se znovu lidé vypravili do Malifaux
Místní zřízení se snažilo dostat pod kontrolu těžbu Soulstonů, verbovalo spoustu žoldáků, otroků apod. Lidé pracovali v Malifaux často pod vidinou svobody a nebo získání velké magické moci, samozřejmě kriminálníci a nevhodní živly byli nejlepší pracanti.
Jenže to není taková legrace, různé uskupení bojují mezi sebou… znáte to bitva o „koření“. Nakonec Guilda víceméně dostala pod kontrolu těžbu Soulstonů.

Do čtyř let po otevření se ale našly další malé brány a Guilda ztratila kontrolu a monopol na těžbu. A tak se stalo, že se začali rojit nejen temné, ale i mocné živly v ulicích Malifaux. A aby toho nebylo málo, tak zase objevily příšery Neverborn. Nekromancie se postavila mimo zákon a ….

Zde příběh postav z Malifax začíná. Každá má své důvody, své cíle, moc, poskoky a protivníky. Hra má unikátní mechaniku ve které se nepoužívají kostky. V Malifaux se používá balíček karet tzv. Fate deck, který obsahuje jak dobré, tak špatné karty.To Vám dává jistotu, že Vám Osud nebude vždy nakloněn. Prostě místo házení kostkou taháte karty a vidíte, co Vám padlo. Na kartě je hodnota a nějaké další symboly. Pár karet si během hry nabíráte do ruky. Těmi poté můžete svůj Osud čas od času podvádět tím, že jednu otočenou kartu z balíku nahradíte kartou z ruky, a hned to s Vámi vypadá o trochu veseleji. Naštěstí to nejde vždy a hráči se snaží, aby protivník mohl podvádět co nejméně. Pěknými prvky jsou červený a černý Žolík – vrchol magie a absolutní neúspěch. Další zajímavý prvek je také tzv. negativní/pozitivní twist – kdykoliv si taháte kartu, tak jich otočíte několik a vyberete tu nejhorší/nejlepší. Dalším zajímavým aspektem hry jsou již zmíněné Soulstony, jedná se o magické platidlo, za které si najímáte své charaktery a nebo také jimi můžete, pokud nějaké máte ještě k dispozici, ovlivňovat osud – zopakujete si líznutí, táhnete si ještě jednu kartu navíc, přehodíte iniciativu apod.

Ideální hra?
Hra je velmi snadná na naučení, možnosti hry jsou obrovské a v porovnání s ostatními je levná na pořízení. Na hraní Vám stačí 500 Kč. Modelů potřebujete jen pár a můžete si vybrat, které koupíte, všechny stojí plus mínus stejně. Každá postava má u sebe referenční kartičku, takže vždy také víte s čím máte co do činění.

Díky tématu, originalitě, kvalitě modelů, herní mechanice a vyváženosti se jedná o opravdu skvělou hru, navíc i turnajové možnosti jsou obrovské.
Ve světě i v ČR si získává velkou popularitu, před pár dny vyšla první expanze, budou prý 3, která přináší několik nových mechanik, spoustu nových postav, které vyjdou v následujících dvou letech a také nové cíle a prostředí hry. Hráče a info, kde hru koupit snadno najdete, stačí použít google.malifauxset_03

Autor článku: Jirka Kadavý

Užitečné odkazy:
Stránky výrobce http://wyrd-games.net/home – galerie všech modelů, více info apod.
Asi nejlevnější standardni prodejce na světe http://www.miniaturemarket.com/malifaux
FAQ: http://wyrd-games.net/faq

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..