Krvavý život

Bazárek knih

Bazárek knih

P.N. Elrod
Fantomprint 2006
Život v Chicagu 30. let není pro slabochy. Jack Fleming by o tom mohl vyprávět. Náhodný konflikt s mafií ho stál život, ovšem díky tomu nový i začal. Jenže tentokrát už je z něj UPÍR. Účty s mafií si vyřídil (a v rukavičkách to rozhodně nebylo), ale klidu se nedočkal. Teď je mu na stopě fanatický lovec upírů…
[anotace]Jack Fleming měl tu smůlu, že s v prvním díle cyklu ( Krvavý seznam ) připletl pod nohy mafiánům Chicaga Ameriky třicátých let a tohle setkání nepřežil. Jeho štěstí v neštěstí bylo, že zhruba pět let před tím se „připletl“ pod nohy krásné upírce, která mu během společného života poskytla naději, že po smrti se možná znovu zrodí, ale tentokrát jako nemrtvý. Tato naděje se změnila ve skutečnost a bývalý novinář si tak musí zvykat na svojí novou existenci v podobě upíra.
krvavy-zivot-fullNa rozdíl od předchozí knihy už Jack dokáže své schopnosti natolik využívat, že se stává neoficiálním partnerem soukromého detektiva Charlese Escotta. Díky jeho novým schopnostem tak mohou na případech pracovat s velmi neortodoxními postupy. Zvlášť se hodí Jackova schopnost odhmotnit se a procházet pevnými předměty.
Po rychle vyřešeném případu ukradené vzácné poštovní známky se další události dávají do pohybu, když se Jack rozhodne zrušit vydávání inzerátu prostřednictvím kterého celých pět let hledá svojí upírskou lásku Maureen. Náhle se stává terčem podivných lovců upírů a oslovuje ho žena, která tvrdí, že je příbuznou jeho dávné lásky. Teď teprve může naplno vypuknout další příběh upířího gentlemana.

I druhý díl série, která má v originále více než deset dílů, se nese v duchu úvodního příběhu. Ačkoli anotace a reklama slibovali víc, nejedná se ani zdaleka o proklamovanou noir akci nebo detektivku drsné školy. Jakc Fleming je sympaťák a pokud musí cokoli řešit násilnou cestou, dělá to až ve chvíli nouze nejvyšší. Ani jeho parťák, soukromé očko, nepatří zrovna k úplně drsným týpkům.
To, že se Krvavý život nebere po většinu svého děje nebere příliš vážně, způsobují v první polovině Jackovi hlavní protivníci. Každý hrdina je totiž tak silný, jak důstojný protivník se mu postaví do cesty. A duo lovců upírů amatérů – Mathew Webber a James Braxton – je spíše podobné postavám z příběhů bratří Marxů než opravdu nebezpečným soupeřům. Teprve od poloviny knihy, kdy se na scéně, z opravdu nečekaného směru, objeví skutečně záporný a dostatečně zkažený nepřítel, získá kniha přece jen špetku drsnějšího nádechu. Konec se pak nese v tom správném krvavém duchu, který milovníci upírských příběhů očekávají.

Krvavý život, a potažmo celá série Vampire files, si rozhodně nehraje na žádné velké umění nebo ságu, která by měla nějak zásadně ovlivnit vývoj fantastické literatury. Jde o oddechovou četbu, seriál určený pro přesně definovanou skupinu fanoušků. Rozhodně bude vyhovovat všem, kteří mají rádi upírskou tématiku a trochu, ale opravdu jen trochu, drsnější akce. Snad autorka v dalších příbězích výrazně přitvrdí.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..