Kouzla milují žár mého těla

Hamiltonová Laurell K, Robertsová Nora, Krinardová Susan, Shayneová Maggie
Columbus 2004

Epizoda se smrtí Slavná Nora Roberts pod jménem J. D. Robb přispěla napínavým příběhem, v němž poručík Eva Dalla-sová, oblíbená hrdinka detektivní série Smrtící…, musí na mimoplanetární policejní konferenci dopadnout zákeřného bývalého policistu – a zachránit muže, kterého miluje… Příbuzný Susan Krinard zapojí čtenáře do vesmírného pátrání po nezvěstné lodi, při němž se dva telepati ocitnou jeden v druhém – myslí, tělem i duší… Nesmrtelnost Maggie Shayne nás zavede na ostrov uprostřed Karibského moře. Muž tam zachrání tonoucí ženu, která však zdaleka není obyčejnou trosečnicí – je to již staletí žijící čarodějnice, kdysi sumerská královna Puabi… Kouzla milují žár mého těla Laurell K. Hamiltonová vypráví: Uběhlo šest měsíců od doby, kdy lovkyně upírů Anita Blakeová viděla dva muže svého života naposledy. Nyní se za velice nezvyklých okolností setkávají žena, upír a vlkodlak, aby spojili své síly…Zhruba před pěti lety jsem tuhle knihu četl poprvé a z neznalosti a nedostatku času jsem přečetl pouze úvodní povídku Epizoda se smrtí. K tomu, abych se ke knize vrátil mne přiměla momentální upíří vlna a to, že od začátku sleduji sérii Anita Blakeová, jejíž příběh knihu uzavírá.
Podtitul knihy zní Čtyři zcela nové, okouzlující příběhy od uznávaných autorek amerických bestsellerů, což by minimálně mužskou část populace mělo varovat. Na druhou stranu vkusně vyvedená obálka s velmi vkusným nahým ženským tělem svádí k přečtení. Tak směle do toho.

kouzla_milujiEpizoda se smrtí spadá do ranku sci-fi detektivek a představuje policistku Evu Dallasovou, jejímž domovským působištěm je sice New York, ale díky své pověsti i nechutně bohatému manželovi se ocitla marsovském Olympu, aby na Mezinárodní policejní a bezpečnostní konferenci vedla jeden ze seminářů. Avšak ještě než se ke svému úkolu dostane, ocitne se zcela nečekaně ve sporu s inspektorem ve výslužbě Skinnerem, který je mnohými policisty považován díky své mnohaleté a takřka bezchybné kariéře za idol a pravého hrdinu. Naneštěstí se jejich roztržka neobejde bez rozruchu a Evina fyzického útoku na jednoho ze Skinnerových osobních strážců. Celá věc se pak ještě více zkomplikuje, když je jen o pár hodin později bodyguard nalezen mrtvý, s hlavou rozmlácenou na kaši.
Celkem slibnou detektivní zápletku po chvíli zabije naprostá neomylnost poručíka Dallasové a neomezené možnosti jejího manžela, který se z chudého, týraného irského kluka vyšvihl postupem času až na post nejbohatšího muže známého vesmíru. Krajně podezřelé je také to, že se na meziplanetární konferenci dostal takřka celý vyšetřovací tým, který má Dallasová k dispozici ve svém domovském městě. SF rekvizity, kterých je ostatně jenom pár, slouží jen jako kulisa příběhu, který by se klidně mohl odehrávat v jakémkoli luxusnějším hotelu přímo na Zemi.
Něžnější polovičky, kterým by měla kniha být určena především, tak alespoň dostanou romantický vztah hlavních hrdinů okořeněný dávkou sexu. Koho tento příběh přeci jenom zaujme, tak se může směle pustit do čtení série Smrtící, která v českém překladu čítá již úctyhodných devatenáct knih. Ještě před tím ale doporučuji zjistit si, kdo je Nora Roberts, která se skrývá za pseudonymem J. D. Rob

Příbuzný autorky Susan Krinard si oproti prvnímu příběh knihy na SF pouze nehraje, ale skutečně jí je.
Jonas Kane VelArhan je totiž telepatem, jehož schopnost ho předurčuje ke zprostředkování kontaktu mezi lidskými světa a mimozemskými shaary. On sám sice o svou schopnost sice přišel při havárii vesmírné lodi před sedmi lety, ale tuto skutečnost úspěšně tají. Ihned po nehodě, při které přišel o manželku se uchýlil ke svým shaarským přátelům, kteří ho adoptovali do své rodové linie. Po sedmi letech se tedy vrátil do lidského systému, aby byl ihned po svém příletu zcela nečekaně kontaktován mladou ženou, která se dožaduje jeho pomoci. Téa, jak se mu dívka představí, chce s Jonasovou pomocí najít loď svého bratra, který se na vlastní pěst a bez povinného doprovodu někoho z Příbuzných pokusil proletět do shaarského systému. V první chvíli mu však zatají nejenom to kým ve skutečnosti je, ale i to, že má stejnou schopnost jako on sám.
I tento příběh se nakonec přetaví do romance mezi hlavními hrdiny, ale na rozdíl od Epizody se smrtí má velmi dobrý SF rámec, na kterém by se dalo stavět. Shaarové jsou zajímavé bytosti a celý koncept jejich rasy, zvyků a rodů představuje velmi zajímavý celek. Osvěžující je také i vztah Téy a Jonase, jejich poznávání se i intimní chvíle. Představa, že se při milování jejich telepatické mysli dokáží prolnou a spojí se tak nejen tělesně nechává hodně prostoru i pro čtenářovu fantasii.
Susan Krinard je především autorkou romantických knih, i když jako mnohé další pojí své příběhy i se špetkovou fantasy a v roce 2008 se dokonce svezla i na vlně upírských knih (Dark of the Moon ). V této povídce však dokázala udržet své romantické choutky více méně na uzdě, a tak je Příbuzný stravitelný i pro širší spektrum čtenářů. Drobnou výtky si ale zaslouží překladatelka. Hodně mi totiž vadilo, že vesmírná loď na několika místech „jezdila“, což je naprosto nepochopitelné slovní spojení.

Nesmrtelnost dělí knihu na dvě poloviny a z hájemství SF jí překlápí do škatulky fantasy. Maggie Schayne nám totiž překládá osud nesmrtelné sumerské královny Paubi, která započala svoji existenci před více než čtyřmi tisíci lety a díky své temné moci a lidským obětem dokázala přežít až do dnešní doby.
Její příběh začínáme sledovat ve chvíli, kdy je ve svém vlastním domě upalována za živa svým manželem a jeho milenkou. S vypětím všech sil se z hořícího domu na pobřeží Maine dokáže dostat až k oceánu a uhasit svojí rozpálenou kůži v jeho vlnách, aby byla zachráněna poblíž Nizozemských Antil, což rozhodně svědčí o jejích nadpřirozených schopnostech.
K této povídce není zapotřebí dlouhého hodnocení, protože jí vystihují jen dvě slova – Červená knihovna! A tím je dáno vše a není třeba dalších komentářů.

Kouzla milují žár mého těla , může směle tvrdit Popravčí upírů a oživovatelka zombií Anita Blakeová, kterou nám autorka, Laurell K. Hamiltonová, tentokrát představuje jako alfa samici levhartodlaků tak, jak se její příběh odvíjí na začátku desáté knihy jejího cyklu, která tentokrát nese název Narcis v řetězech (Narcissus in Chains, 2001 ).
Pokud jste právě dočetli, tak jako já, poslední u nás vydaný svazek dobrodružství Anity Blakeové a jste zvědaví, jak se bude vyvíjet Anitin vztah s jejími dvěma kluky, může vám napovědět právě závěrečný příběh této knihy.
Po návratu z Nového Mexika Anita zjistí, že někdo ohrožuje její smečku „levhartodlaků“, jejíž se stala alfa samicí. Do města totiž dorazil někdo nový a má zálusk na její, pro člověka netypickou, pozici. Po více než šesti měsících dobrovolného odloučení je tak situací donucena spojit se Jean – Claudem a požádat ho o pomoc. Společně pak zamíří do vyhlášeného nočního klubu Narcis v řetězech, aby na takřka neutrální půdě podnikli něco pro záchranu zajatých členů Anitiny smečky.
Znalce světa popravčí upírů určitě jako první uhodí do očí levhartodlak, protože překlad je mírně odlišný od knižní série vycházející pod hlavičkou Trironu. ( dalšími příklady jsou Mistr Upír oproti Vládci města nebo proměnlivci a kožoměnci ). Nejedná se však o nic zásadního a zároveň je to i pochopitelné, protože kniha Kouzla milují žár mého těla vyšla o rok dříve než úvodní kniha série Provinilé slasti. Kvalita příběhu je standardní a ten obsahuje vše, nač jsou čtenáři série zvyklí. Setkáme se tak s ozbrojenou a nebezpečnou Anitou, Vládcem města a rozhodně poteče i krev a ani zdaleka nebude jen lidská.
Časově se sice oproti poslední vydané knize posuneme o něco kupředu, ale „spoileru“ bych se v žádném případě nebál. Při současném tempu vydávání knižní série, se tohoto dobrodružství dočkáme někdy v roce 2012 a to už nám to podle stejnojmenného katastrofického filmu bude nejspíš úplně jedno.

Na závěr lze napsat, že kniha obsahuje dva dobré příběhy, jimiž jsou Kouzla milují žár mého těla a Příbuzný, jedním průměrným Epizoda se smrtí, který nikoho neurazí a jednu nudnou a těžko stravitelnou červenou knihovnu Nesmrtelnost, která se opravdu nepovedla.
Vzhledem k tomu, že kniha je momentálně ( přelom 2009/2010 ) k mání v Levných knihách za velmi přijatelný peníz, lze jí doporučit takřka všem fanouškům fantastiky. Je totiž momentálně levnější než jakýkoli žánrový časopis.

Nakladatel: Columbus
Překladatel: Hana Catalanová
Redakce: Miloslava Ričlová, Renáta Šmatová
Rok vydání: 2004
Počet stran: 312
Rozměr: 130 x 205
Provedení: hardback

Poznámka na úplný závěr. Na stránkách vydavatele je kniha řazena do kategorie Pro děti a mládež (!) a vyskytuje se tak vedle takových kousků, jakými jsou například Kamarádi na dvorku nebo U babičky na dvorku, kde rozhodně tolik sexu nenajdete. 😉

Štítky , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..