Kartomancie – Věk objevů II.

On-line Bazárek knih

Bazárek knih

Michael A. Stackpolekartomancie
Věk objevů II.
Triton / Epocha 2012

Vydáno 3.5.2012
Konec první části trilogie Věk objevů nechal několik otevřených a velmi zajímavých dějových linií, jak by to ostatně u dobrého úvodního dílu jakékoli série mělo i být. V úvodu Katomancie zažije nečekané setkání s dosud neznámým druhem nepřátel šermířka Ranai Ameryne, jejíž život nejenom ušetřil, ale i podstatnou měrou změnil na začátku Tajného atlasu mystik Moraven Tolo. Rázem se tak před čtenářem otevírá možnost další vypravěčské linky a zároveň důkaz toho, že pokud jakákoli postava neopustí definitivně kolbiště světa, může se kdykoli vrátit a rozhodně promluvit do děje. Ale ani smrt nemusí být definitivní tečkou.

Autor nenásilně připomíná děj předchozí knihy, aby svým čtenářům osvěžil paměť a zároveň trpělivě přidává palivo do výhně, nad níž od prvních stránek začíná pomalu houstnout a pobublávat kotel plný intrik, náznaků a zrady. Závěry prvních dvou kapitol pak stavějí před zúčastněné nelehké úkoly a činí jejich budoucnost velmi nejistou.

Snad s každou novou kapitolou se ocitáme na jiném místě již poznaného i dosud záhadného světa. Jorim se pokouší dál ovládnout svoji „snad“ božskou podstatu, Keles plánuje skrze své schopnosti kartografa zkázu Cyranova sídelního města a jejich sestra dál prožívá svůj život po životě, spolu s dávným hrdinou Nelesquinem, na magickém kontinentě Kunjuqui, který pro ni díky svému mystickému nadání stvořil a otevřel její dědeček a vůdce celého rodu kartografů Quiro. Ani další postavy mající moc ovlivnit budoucnost Devatera nezahálejí.Kníže Cyron i jeho rival Pyrust spřádají dál své plány ku prospěchu svých národů i moci, byrokracie se dál snažit řídit osud světa a tahat za nitky vedoucí do všech koutů bývalého císařství, a nadto se objevuje i nové nebezpečí v podobě dosud neznámého mořského národa. Svojí polívčičku si snaží přihřát i další více či méně mocní lidé a dokonce i bozi. V neposlední řadě pak stále kráčí po hracím plánu i šermíř-mystik Moraven Tolo, i když mysl, která ho nyní ovládá, patří někomu zcela jinému.kartomancie

Knize samotné nelze snad nic vytknout. Jejím největším kladem je alespoň z mého pohledu to, že v ní nefunguje ono klasické rozdělení a dobro a zlo. Těžko lze o kterémkoli z hlavních hrdinů říci, že je jednoduše zástupcem dobra či zla. Jistě, Pyrust se snaží lstí i silou získat pro sebe co nejvíc a jedná navenek nejvíc nemilosrdně ze všech zúčastněných, ale činí tak i proto, aby zajistil svému národu lepší budoucnost. Na druhou stranu kníže Cyron, který je svým nepřítelem neustále ohrožován, vystupuje jako zastánce míru, ale ani on neváhá nechat promyšleně zavraždit vzdorného šlechtice. I on jedná nakonec se svými jednotkami jako s pěšáky v šachové partii. Vždyť i samotný Nelesquin, jedněmi považovaný za původce všeho zla v době před Kataklyzmatem, vnímá svůj nový boj jako spravedlivý, i když jedná stejně nemilosrdně jako Pyrust. V podobném, rozporuplném duchu by bylo lze pokračovat snad o každém z hlavních hráčů.

Druhý díl trilogie Věk objevů sice odpoví na několik otázek, ale další nechá celkem pochopitelně vyplynout na povrch. Přirovnání k šachové partii již padlo a nadále platí. Některé figury, i velmi podstatné padnou a další v několika rošádách posílí, nebo naopak ztratí svůj vliv. Stackpole také zakomponoval do své knihy několik zvratů, které působí opravdu velmi překvapivě a dodávají příběhu stále nový potenciál.

Vzhledem k počtu jednajících postav je určitě dobře, že (na rozdíl od autora této recenze) zachovávají nakladatelé svůj časový plán a vydávají knihy série jen s minimálním odstupem. Čtenář tak nemusí v paměti pracně lovit jména jednajících postav a názvy přehršle různorodých lokací.
Do závěrečného dílu nechal Michael A. Stackpole mnoho otevřených otázek, jejichž postupné rozplétání slibuje opět skvělou četbu a příjemně strávené chvíle nad stránkami dobré knihy.

Nakladatel: Epocha, Triton
Překlad: Marek Čtrnáct
Obálka: Lubomír Kupčík
Redakce: Antonín Kočka, Boris Hokr
Rok vydání: 2012
Počet stran: 480
Rozměr: 145 x 210
Provedení : hardback
Cena: 399 Kč (pro členy klubu Trifid 309 Kč)

Napsáno pro: MFantasy.cz

1 trackback / pingback

  1. Epochální dárkové balíčky | Henry´s SF&F web

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..