JFK 05: Chladná hra

Tomáš Němec
Triton 2006

V pořadí pátá kniha o agentovi časoprostorové agentury Johnu Francisi Kovářovi je první, která nevzešla z klávesnic osvědčeného dua Jiří W. Procházka a Miroslav Žamboch. Jejím autorem se stal současný šéfredaktor časopisu Pevnost Tomáš Němec, který se svého úkolu nezhostil vůbec špatně.

Ne poprvé se před agentem J. F. Kovářem konečně otevírá možnost užít si zaslouženou a dlouho odkládanou dovolenou. Co ale čert, zosobněný Johnovou šéfkou Ljubou Bytewskou, nechtěl, John je jako jediný dostupný agent odvolán na misi, která se vymkla kontrole. Po nezbytném zaškolení se tak namísto na mezinárodním ženevském letišti ocitá opět před světélkující koulí hyperprostorového fantomu, díky němuž se přesune do světa, kde atomová válka vyhladila osmdesát procent lidstva a způsobila příchod nové doby ledové.

jfk05Johnův úkol se zdá být prostý. Musí vypátrat proč se odmlčel jeden z agentů Kovářů rovnováhy a zároveň zjistit, kdo nebo co stojí za poruchami hyperpole tohoto světa. Díky skvělé technologii, jíž agentura disponuje, se dostává do obchodnické karavany, která míří do jednoho z center přeživší lidské civilizace, města Praagu. Praha v budoucnosti tohoto světa vypadá jako nekropole, kde namísto náhrobků ční nad ledové zasněžené pláně jen torza těch kdysi nejvyšších mrakodrapů.

JFK se dokáže vetřít do praagské komunity, aby zahájil pátrání po svém nezvěstném kolegovi a záhy zjišťuje, že tento svět je ještě drsnější, než se na první pohled mohlo zdát. Místní komunita je rozkastovaná podle jednotlivých cechů, má své policejní síly i podsvětí s nezbytným mafiánským bossem. S tím vším se musí John seznámit a skloubit dohromady jednotlivé informace z různých zdrojů, aby začínal chápat, že se ocitl na prahu spiknutí, které může překročit hranice tohoto ledového světa.

John Francis Kovář v podání Tomáše Němce se příliš neliší od hrdiny předchozích knih. Může to být jen můj subjektivní pocit, ale zdálo se mi, že je přeci jen o maličko chladnokrevnější, když dokáže bez mrknutí oka podříznout jednoho z protivníků, i když by stačilo poslat ho do bezvědomí. Jak už jsem ale napsal o něco výš, svět Chladné hry je opravdu hodně drsný, možná nejdrsnější z celého dosavadního cyklu. Přesto vyprávění ani na okamžik neztrácí ze svého tempa, vyhýbá se hluchým místům a nutí čtenáře zhltnout knihu na jeden zátah.

Na závěr lze napsat snad jen jediné. Pokud se do světa JFK odváží ( budou vpuštěni ) i další autoři, doufám, že se svého úkolu zhostí stejně dobře jako Tomáš Němec.

image_pdfimage_print
Štítky , .Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..