Jáma a dům [recenze]

Jana Rečková
Epocha 2017

V Křížovém domě se najde hodně. Jeho pravý pán dokáže opravit skoro všechno. A co není v domě, najde se v jámě. Včetně pekelných psů, kteří jsou smrtelně nebezpeční. Fantasy s příchutí new weird a detektivky, v níž může a nemusí být pachatelem sám ďábel.(anotace)

Úvod této recenze jsem si vypůjčil z vlastního hodnocení jednoho z předchozích příběhů Jany Rečkové, což byla Cesta do jabloňového sadu, i v případě příběhu odehrávajícího se v knize Jáma a dům totiž platí, že jde o netypický fantasy příběh, který balancuje na hranicích žánrů a rozhodně se vymyká jednoduchému zaškatulkování. Proto je možná podtitul fantasy thriller zcela na místě.

Autorka polopaticky nevysvětluje každou odehrávající se scénu nebo každou zákonitost svého světa. Alespoň zpočátku nechává velký prostor samotnému čtenáři, aby zapojil vlastní fantazii a pokusil se předjímat další vývoj událostí. Což je na jednu stranu rozhodně dobře, ale zároveň to může některé netrpělivější čtenáře rozladit nebo dokonce odradit. Zpočátku je tak děj příběhu jen těžko uchopitelný a jeho sledování rozhodně vyžaduje čtenáře pozorného, protože ten se nemá příliš čeho chytit. Autorka v úvodu přivádí na scénu několik postav, z nichž jedna je pro pozdější děj velmi významná, rozmístí kulisy a jen pár tahy načrtne svět, kde se mísí magické tajemno a moderní technika. Jen pozvolna, jakoby mimochodem, přidává další útržky, až její svět dostává jasnější kontury. A stejně dobře dávkuje i napětí a dokáže svůj příběh posunout v tu chvíli nečekaným směrem.

S přibývajícími stránkami jsem si několikrát pomyslel, že tohle je prostě bomba, protože tohle je přesně ta kniha, která vás donutí zůstat vzhůru, i když víte, že brzo ráno musíte vstávat, a jejíž stránky dokážete zavřít teprve ve chvíli, kdy naopak oči nedokážete udržet otevřené.

I zdánlivě nepodstatné detaily skvělě doplňují samotný příběh a některé věty jsou ve své prostotě neskutečné a až geniální (str. 369) Žena, duch a android udržovali oheň až do rána. Nechci, aby to znělo nějak přehnaně pateticky, ale Jana Rečková je zkrátka a jednuduše Paní vypravěčka. Ano, skutečně je a nikdy být nepřestane.

Velmi vyjímečně se mi stává, že po dočtení poslední stránky zavřenou knihu ještě nějakou dobu podržím v obou dlaních a říkám si: „panečku, to byla prostě paráda.“ Jana Rečková a její Jáma a dům tohle po dlouhé době beze zbytku dokázali.

Pokud jste v předchozích řádcích postrádali víc informací o samotném ději, je to proto, že to není potřeba. Knihu si prostě kupte, půjčte nebo v nejhorším případě ukradněte, ale rozhodně si jí přečtěte.

  • Nakladatel: Epocha
  • Rok vydání: 2017
  • Jazyk: Čeština
  • Vazba: brož
  • Počet stran: 403
image_pdfimage_print
Štítky , .Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..