Hranice impéria [recenze]

Daniel Hankerson je geneticky vylepšený příslušník císařské rodiny, ale raději než na rodinný vliv a peníze se vždy spoléhal na svou schopnost odhadovat lidi, která mu pomáhá jak při práci pro rozvědku loďstva, tak při hraní karet. Díky ní pozná, že něco visí ve vzduchu, když se ho pokusí při loupežném přepadení zabít, a ani z nadcházející mise na okraj Impéria nemá dobrý pocit. Čím víc se mluví o tom, že jde o rutinní test nové komunikační lodě, tím je to podezřelejší.

Centrální impérium je příliš velké, příliš křehké a pohromadě drží díky příliš mnoha kompromisům. Vnější nepřátelé si z něj chtějí ukrojit svůj díl, ale ti vnitřní jsou ještě nebezpečnější.

Jak praví čínské přísloví, Impérium čekají zajímavé časy. (anoatce)

Prasynovec aktuálně vládnoucího císaře lidského universa Daniel Hankerson je Vylepšený analytik a své nadání momentálně procvičuje při jisté karetní hře. Není mu však dáno zjistit, jak dopadne partie plná srdcí, kár, piků a listů, protože jedno z nejnoblesnějších kasin na stanici Hub Central právě navštíví trojice ozbrojených zlodějů. Jakmile ale spatří jeho osobu, prostá loupež se změní ve snahu o jeho eliminaci. Daniel má naštěstí své reflexy vylepšeného a osobního robotického strážce Kelvina. Trojice opovážlivců tak záhy skončí mrtvá na podlaze kasina, stejně jako stovky akvarijních rybiček, a těch je rozhodně opravdu větší škoda.
Událostí následujících dní pak vyplní Danielovo tušení, které se mu začne poznenáhlu rodit v mysli, že šlo jen o předehru k něčemu většímu. Zpočátku se on, stejně jako lidé v jeho blízkosti nechají ale ukolébat pocitem, že šlo skutečně pouze o zpackanou loupež. Na scéně se však záhy objeví protivník, který má v rukách a hlavně v mysli daleko nebezpečnější zbraně než trojice vychládajících atentátníků. A není rozhodně sám.

Víš jaký je nejlepší způsob blafování? Neblafovat. (str. 183)

OK. Máme tady rozsáhlé císařství, v něm vládnoucí rod, chcete-li dynastii, několik rozhádaných frakcí, nenaplněná očekávání, staré křivdy, prostě soustu skrytých problémů pod povrchem, které nejsou zdánlivě až tak palčivé, ale které čekají na své odhalení. Stejný nebo podobný příběh by se mohl odehrávat třeba v dobách starého Říma, jen v jiných hranicích, s jinými jednotkami a jinou mírou dopadu na civilní obyvatelstvo. Takže otázka pro případného váhajícího čtenáře, který má v ruce knihu s obálkou s vesmírnými loděmi není o čem to je, to prozradí anotace, ale jak je to napsané a to prozradím zase já – naprosto skvěle.

Vyprávění téměř až do poloviny knihy plyne celkem v poklidném tempu. Autor představuje svůj vesmír, přivádí na scénu jednotlivé postavy, rozdává karty a naprosto bez tajností odhaluje protivníky stávajícího lidského impéria. Ještě u stránky 146 jsem si napsal poznámku: „Asi vím, jak to dopadne, tedy předvídatelný děj = nuda?“
Nemohl jsem se mýlit víc, protože zdánlivý klid a pohoda vezmou za své s prvním útokem Vyvolených. Bojová vřava a rozjíždějící se vojenská mašinerie okamžitě nakopne knihu o level až dva výš. Zároveň jednu z postav katapultuje, co se týká bojových dovedností, o těch levelů mnohem víc.
Když některý z kolegů v mé současné práci konečně zrychlí, říkáme, že tam dal dvojku. Jan kotouč ale od poloviny knihy pomyslnou převodovku naprosto zlikvidoval a zařadil minimálně marka šest nebo warp osm. Druhá polovina knihy tak letí víc než nadsvětelnou rychlostí.

Skot není národ, Skot je stav mysli. (str. 189)

Jedním z prubířských kamenů military sci-fi jsou i vojenské jednotky a i zde odvádí autor naprosto dokonalou práci. Highlanders se okamžitě stali mými oblíbenci, když útočí za zvuků Scotland the brave. Ale i další vojenské jednotky, jejich postupy a subordinace působí naprosto věrohodně. V tomto ohledu šlape kniha na sto procent.

Další nezanedbatelné plus má autor i za to, jak dokáže přiblížit dobu dvacátého osmého století současnému čtenáři. Lidstvo se za tu dobu ve své podstatě vůbec nezměnilo. Má sice spoustu vesmírných udělátek, za které vděčí svým uzurpátorům z řad Protektorů, ale robotický hlas zvaný Justin Bieber bude děsit i generace budoucí.

Na závěr lze jen konstatovat, že nejen Fantom Print namíchal své „Zachraňte knihy“ balíčky víc než dobře a v podstatě se jednalo o dobrou investici do budoucna, protože už teď vím, že budu muset koupit minimálně dvě knihy tohoto nakladatelství. A asi nezůstane jen u nich.

Název:                Centrální impérium 01 – Hranice impéria
Autor:                 Kotouč Jan
Žánr:                   sci-fi
Počet stran:       384
Provedení:         brož.
Nakladatelství: FANTOM Print
Autor obálky:    Tomasz Maroński
ISBN:                   978-80-7594-028-5

image_pdfimage_print
Štítky , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..