Čas rytířů

Zdeněk Žemlička
Wolf Publishing

Doba pohanských božstev a tajemných bytostí minula. Skončil i věk svobody národů. Její poslední výspa Rujana byla dobyta. Nastává věk temna. Vládnou ti, kdo mají moc a majetek, a za zlato lze koupit vše. Vítězové však ještě nemají vyhráno a někdo jim dělá starosti. Po Baltském moři se na uloupeném drakkaru plaví hrstka statečných Slovanů, kteří se rozhodli, že svoji svobodu a životy neprodají lacino. A jméno jejich náčelníka zní novým pánům jako ta nejstrašnější kletba: Krutoboj!
Jak vyplývá z výše uvedené anotace ocitá se nám v rukou povídková kniha, které je cele věnována historické fantasy.Díky první povídce Bílé útesy rujanské se nám dostává zcela přesného datování, ve které době se hrdinové knihy Čas rytířů pohybují. Rujana a na ní ležící město Arkona, byla dobyta v roce 1169 dánským králem Valdemarem Velikým. Od tohoto roku se tedy odvíjí příběhy slovanského piráta a námořního lupiče Krutoboje, jehož ženou kupředu dávné vzpomínky a touha po pomstě.
zzcrBílé útesy rujanské. Krutoboj je již muž středního věku a po dlouhých letech hledání má šanci konečně se střetnout s Hakonem Zabíječem, jehož postavu a nelidské činy vídá často v nekonečných nočních můrách. Jejich souboj je nemilosrdný a krvavý. Stává se však jen jakousi předehrou pro Krutobojovo vyprávění o pádu jeho milované Rujany i o tom, co viděl a zažil před svým útěkem z ní.
Čas Rytířů. Nejen doba, ale i vybavení bojovníků se mění. Krutobojovi piráti jsou poprvé konfrontováni s protivníkem jehož válečné vybavení je na první pohled nad jejich síly. Muži zakutí do železa s lodí , jež mnohonásobně převyšuje jejich ukořistěný drakkar, se na první pohled zdají být nepřekonatelnými. Jsou to však jejich činy, které mohou přivodit jejich zkázu.
Ostrov duchů. Ostrov Öland je svobodným územím s vlastními zákony, u jehož břehů mohou beztrestně přistávat lodě i těch největších vyvrhelů. Má vlastní zákony a podobá se karibské Tortuře, kde nacházeli zázemí slavní korzáři raného novověku. Na Ölande se ocitá i Krutoboj se svojí posádkou, aby doplnil zásoby, informace a podrobil svojí loď běžným opravám. Zde se setkává s člověkem, jež nabízí jemu i jeho lidem nevyčíslitelné bohatství – poklad na jednom bezejmenné ostrově.
.
Smečka. Krutobojova posádka během spousty bojů prořídla, a tak se Ránský náčelník vydává podél západního břehu Visly, aby doplnil stavy svých bojovníků. Avšak prvním tvorem, na kterého narazí není člověk, ale vlkodlak se kterým svede vítězný souboj. Vzápětí se na scéně objeví hrdinka známá z knihy Vlčice – vlkodlačice Kroana.
, aby se stala Krutobojovou spolubojovnicí i družkou.
Smích černého racka. Stále ještě na pevnině zastihne Krutoboje další dobrodružství, ve kterém se po dlouhých letech shledává s dalším uprchlíkem z porobené Rujany. Čaroděj Svatobor se však za léta proměnil a jeho duše je stejně černá jako opeření obrovského racka, který ho provází. Souboj, ve kterém se střetnou staří známí, je soubojem dvou rozdílných pohledů na svět i odlišného chápání cti.
Striga. Nedaleko pobřeží očekává v zemi Prusů Krutoboje poslední zkouška jeho odvahy i zkušeností. Spolu s několik svými bojovníky a vílou Lískou se ocitá na území, které plení rytíři Mečového řádu, v jejichž stopách se vydávají olupovači mrtvých a dobíječi raněných Krkavci. Nedaleko vypleněné a vyvražděné vesnice se setkává s podivnou dívkou, jejíž oči žhnou nezdravou žlutí a její chování i mluva budí nejhorší podezření, že se v jejím nitru skrývá jeden z nejlítějších běsů, který dal této závěrečné povídce i jméno.

Jednoduše a bez okolků se dá říci, že tato sbírka povídek historické fantasy by neměla chybět v žádné knihovně skutečného fanouška fantasy. Přestože úvodní Bílé útesy rujanské vyšly v Ikarii již v polovině roku 1999, vybavil se mi obsah povídky ihned po přečtení úvodních několika vět. Povídka patřila k tomu nejlepšímu, co se vůbec v Ikarii z tuzemských věcí objevilo. Obdobné je to i s dalšími pracemi Zdeňka Žemličky. Přestože jsem většinu povídek již někdy v minulosti přečetl, s chutí jsem si tyto příběhy připomenul.
Forma vyprávění je velmi přitažlivá a autor skvěle dokáže skloubit ( pro nás ) dávné historické události a prostředí s fantastickými prvky a nadpřirozenými bytostmi. Obsah a styl odpovídá době, kdy lidský život neměl valnou cenu a stará náboženství byla násilně vytlačována z mysli lidí těmi, kdo v šíření nové víry hledali jen záminku pro získání majetku a moci.
Pokud jste nekoupili Čas rytířů jako přílohu Pevnosti, neprohloupíte pokud tak učiníte nyní, ve volné distribuce. Získáte tak knihu povídek, ke kterým se určitě nejednou vrátíte.

image_pdfimage_print
Štítky .Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..