Areston [recenze]

Josef Pecinovský
Epocha v edici Pevnost 2016

Jednou za osm let se k Zemi přiblíží Areston – podivuhodné umělé těleso o průměru jednoho kilometru s podmínkami vhodnými pro život člověka. Ovšem objekt se nestal předmětem vědeckého bádání, ani výzvou dobrodruhům. Stal se nejtvrdším vězením sluneční soustavy.

Nyní mu vládnou drsné zákony silnějšího. Otrokářství, násilí a znevážení jakékoliv lidskosti, to vše je na denním pořádku. Ovšem Terstegen, odsouzený k pobytu za protivení se mocným, se se stávajícím řádem nehodlá smířit. Ví, že má jen dvě možnosti – shrbit se a zradit vše, čemu kdy věřil, nebo vyzvat osud, stát se pánem Arestonu a odhalit všechna jeho tajemství…

Nejnovější román klasika české sci-fi je strhujícím dobrodružstvím z nelidského vesmírného vězení, kde přežijí jen ti nejsilnější a nejodhodlanější! [anoatce]

V devadesátkách, době porevoluční, se na nějakou chvíli vrátil legendární Rodokaps (ROmány DO KAPSy) a ve dvou jeho sešitech tenkrát vyšly i dva naprosto skvělé romány Josefa Pecinovského Vejce s ozvěnou a Plástev jedu (na první slovo z názvu téhle knihy ostatně v následujících řádcích ještě párkrát narazíte). Nad to je Josef Pecinovský autorem skvělých povídek, jen namátkou Nos to závaží  nebo Házím ti laso kamaráde. Takže když jsem skoro před rokem začal zachraňovat knihy a v jednom z loot boxů našel i Areston, byla to jedna z prvních knih, do které jsem se „pustil“.

Jak praví anotace, kterou jsem si teď (22.1.2021) přečetl poprvé, je Areston vskutku dokonalým vězením, bez možnosti úniku. Objekt plující chladným vesmírem už ze své podstaty nedává žádnou šanci na útěk. A právě tento objekt se má stát na celé dva cykly, tedy šestnáct let, „domovem“ Iana Terstegena, novináře na volné noze, který nejspíš nevědomky šlápl na kuří oko někomu mocnému. I přes zdánlivou absurditu své situace se nehroutí a snaží se před nástupem výkonu trestu připravit, jak se dá. Nejenom fyzicky, přece jen se ocitne ve společnosti lidí, jimž násilí není cizí, ale i po stránce informační. Před odletem je tak, alespoň dle vlastního názoru připraven, a tady anotace trochu kecá, ne stát se vládce Arestonu, ale prostě přežít.

Na úvod má autor všechny trumfy ve svých rukou. Představuje čtenáři svého hrdinu, zcela nový svět i společnost. Začátek knihy se tak čte velmi dobře. Navíc, od druhé, začíná každá kapitola částí vědecké zprávy prvních průzkumníků Arestonu a díky tomu čtenář snáze proniká k podstatě alespoň části chodu tajemného objektu. Stejnou šanci, tentokrát praktického rázu, dostává i samotný Terstegen, který se prakticky ihned po svém příletu dostává do víru událostí. Díky své přípravě přežije první den a může začít poznávat chod a fungování samotného Arestonu a s ním tuto příležitost dostává i čtenář. A čtenář znalý Plástve začíná vidět některé paralely.

S přibývajícími stránkami se množí náznaky budoucích dějů, které by měly udržet čtenářovu pozornost a držet ho tak v napětí. Ale v takovém množství, v jakém se to děje na stránkách této knihy to začíná působit až rušivě a děj se postupně přestane odehrávat, ale začíná být jen popisován. Navíc některé aspekty života Arestonu nevypadají příliš přesvědčivě. Například ekonomika Arestonu, kde se točí miliony dolarů nevypadá důvěryhodně vůbec.

Osobně mi celý Areston ve výsledku přišel jako vesmírná verze Plástve jedu a se všemi těmi vhledy do budoucna jako pouhý úvod k dalšímu dílu série, protože je fakt, že samotný závěr knihy dokázal napravit alespoň z části její reputaci a přeci jen vyvolat zájem o to, co bude dál. Protože tenhle román má rozhodně pointu.

Hodnocení: 50%

Název:             Areston
Autor:              Pecinovský Josef
Žánr:                sci-fi
Počet stran:      332
Provedení:       brož.
Nakladatelství: Epocha
Autor obálky:  Žaneta Kortusová
ISBN:              978-80-7557-012-3

image_pdfimage_print
Štítky , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..